Poznań, 23 lipca 2013
Apel do Prezydenta Miasta i Rady Miasta Poznania
w sprawie problemów komunikacyjnych północnej części Poznania
My niżej podpisani mieszkańcy Poznania, przedstawiciele organizacji społecznych działających na terenie naszego miasta i Jednostek Pomocniczych Miasta Poznania, pragniemy zwrócić uwagę Prezydentowi Miasta Poznania i Radzie Miasta Poznania na poważne problemy komunikacyjne z jakimi borykają się mieszkańcy północnej części Poznania. Gwałtownie rozbudowujące się Naramowice, Umultowo, Wilczy Młyn, Różany Potok i Strzeszyn potrzebują kompleksowych rozwiązań planistycznych i komunikacyjnych.
1) budowy linii tramwajowej na Naramowice z pętlą przy torach kolejowych, łączącej serce, a nie peryferie dzielnicy bezpośrednio z centrum miasta (to ABSOLUTNY PRIORYTET) wraz z uruchomieniem przy pętli parkingu park&ride i bike&ride.
2) przedłużenia Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Kampusu Uniwersyteckiego,
3) przebudowy skrzyżowania ulicy Lechickiej z ulicą Naramowicką oraz budowy ulicy Nowej Naramowickiej,
4) rozważenia wykorzystania obwodnicy kolejowej do uruchomienia albo przygotowania planistycznego w przyszłości jednej z linii kolei aglomeracyjnej (planowana budowa nowych osiedli mieszkaniowych na Naramowicach) wraz z nowymi stacjami „Uniwersytet”, „Podolany” i „Naramowice” (koncepcja stowarzyszenia „Projekt Poznań” albo od razu szersza Politechniki Poznańskiej).
5) przygotowanie koncepcji powiązania komunikacją szynową strefy przemysłowej po obu stronach ul. Strzeszyńskiej na Podolanach (i przyszłego osiedla mieszkaniowego w tym obszarze), Strzeszyna Greckiego oraz Suchego Lasu.
6) przygotowanie koncepcji powiązania komunikacją szynową północnego Poznania z zachodnim Poznaniem z pominięciem centrum.
Wspomniane inwestycje powinny być rozpoczęte najszybciej jak to możliwe, by zaspokoić potrzeby komunikacyjne mieszkańców. Jednocześnie uważamy, iż proponowany przez Prezydenta pomysł uruchomienia trolejbusu nie rozwiąże problemów tej części miasta. Taka inwestycja przyniosłaby więcej strat niż korzyści, generując dodatkowe koszty (jak np. konieczny zakup i obsługa zupełnie nowego rodzaju taboru). Podzielamy obawy części mieszkańców, iż trolejbus jest tylko próbą rozpoczęcia kolejnej, bezowocnej dyskusji nt. rozwiązania problemów komunikacyjnych Naramowic. Tymczasem potrzeba konkretnych działań i wprowadzania sprawdzonych rozwiązań (tramwaj).
Pragniemy zauważyć, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba mieszkańców samych tylko Naramowic wzrosła z 5 tysięcy do 16 tysięcy mieszkańców. Mimo braku odpowiedniego dojazdu i komunikacji publicznej miasto wciąż wydaje kolejne pozwolenia na dalsze inwestycje – przede wszystkim na osiedla mieszkaniowe. Nieuporządkowana kwestia komunikacji, powoduje coraz silniejsze konflikty oraz negatywnie wpływa na jakość życia w dzielnicy. Wspomniane przez nas inwestycje są potrzebne, zarówno obecnym jak i przyszłym mieszkańcom Naramowic (tych będzie coraz więcej, w związku z nowymi realizacjami deweloperskimi). Konieczne jest podjęcie kompleksowych działań, tak w sferze komunikacyjnej, jak też szerszych o charakterze planistycznym, na rzecz rozwiązania problemów rozwojowych północnego Poznania, gdyż trudno powiedzieć, że w dniu dzisiejszym wobec północnego Poznania prowadzona jest jakakolwiek przemyślana polityka.
Z poważaniem,
Stowarzyszenie My Poznaniacy,
Stowarzyszenie „Inwestycje dla Poznania”,
Stowarzyszenie Projekt Poznań,
Stowarzyszenie „Jasna Rola”,
Radni Osiedla Naramowice
