Przedstawiamy tekst naszego sympatyka Grzegorza Leszczyńskiego dotyczący „problemów” z wywozem śmieci. I analizą tego jak sprawa wygląda np. za naszą zachodnią granicą gdzie niewątpliwie dbałość o środowisko odgrywa dużą rolę. (red.)
Kochani mieszkańcy terenu GOAPu,
znudzony ostatnio kolejną dyskusją na temat śmieci oraz w trosce o moje bejmy postanowiłem sam przyjrzeć się sprawie, dokonać analizy przekazywanych nam informacji oraz podzielić się z Wami moimi uwagami.
Na stronach GOAPu można dotrzeć do kalkulacji przedstawionej w uchwale z 12.03.2023 r.:
http://www.goap.org.pl/wp-content/uploads/2013/02/Uchwala-nr-VI-31-2013-z-12-marca-2013.pdf
Kalkulacja jest nieco zawiła dlatego pozwolę ją sobie w uproszczony sposób przedstawić. Wg załączonej kalkulacji w 2010 r. cena wywozu śmieci z terenu GOAP kształtowała się na poziomie 450 PLN / tona ( suma wywozu 247 PLN plus zagospodarowania śmieci na poziomie 203 PLN) . W przeliczeniu na mieszkańca GOAPu otrzymujemy cenę na poziomie 12 PLN.
Po uwzględnieniu inflacji, zwiększonej opłaty marszałkowskiej prognozowano cenę na mieszkańca na poziomie 15,24 PLN co daje wzrost na poziomie 27 %.
Ponieważ w przedstawionej kalkulacji GOAP brakuje wyliczeń na rok 2013 r., dlatego możemy ceny z 2010 r, powiększyć o 27 %, co daje nam następujący wynik:
Wywóz śmieci 313,70 + zagospodarowanie 257,80 = 571,50 PLN / tona
Na tyle GOAP szacuje mniej więcej obsługę 1 tony śmieci obecnie.
O ile cena zagospodarowania nie budzi większych wątpliwości i przy odpowiednich poziomach segregacji jest możliwa do osiągnięcia (można sprawdzić na poniższym linku):
http://www.odpady.poznan.pl/index.php?rsl=1&&pid=11111210&&WOKSESSID=5945149ac5c44a3183bbda3fbf672d8b
o tyle mam wątpliwości do pierwszego składnika, czyli obsługi logistycznej wywozu śmieci.
Moje wątpliwości są uzasadnione, ponieważ dowiedziałem się, iż obecnie ten składnik cenowy w Tarnowie Podgórnym jest realizowany na poziomie 100 PLN / tonę. Jeszcze bardziej budzi moje zdziwienie, że 100 PLN / tonę to cena proponowana przez konsorcjum hiszpańskie, które obecnie odżegnywane jest od czci i wiary oraz któremu zarzuca się dumpingową strategię działania.
Szary obywatel w natłoku sprzecznych informacji traci powoli zdrowy ogląd sytuacji i nie wie o co tutaj chodzi ???
A jak nie wiadomo o co chodzi to większości chodzi o BEJMY, a w tym przypadku o duże BEJMY !!!
Spróbuję teraz przedstawić o jaką kasę walczą dzisiaj firmy, żeby wyciągnąć ją z naszej kieszeni.
Na jednej z komisji polityki komunalnej pan prezydent Kruszyński przedstawił dane, że ilość śmieci z terenu GOAPu przypuszczana jest na poziomie 210 - 230 000 ton rocznie. Dlatego w mojej kalkulacji przyjąłem poziom 220 000 ton.
W porównaniu kalkulacji GOAP i FB Service możemy łatwo wyliczyć, iż jako obywatele będziemy obciążeni dodatkowymi kosztami na następującym poziomie:
Stawka logistyczna GOAP 313,70 PLN
Stawka logistyczna FB Service 100, 00 PLN
Różnica 213,70 PLN x 220 000 ton = 47014000 PLN
czyli w założeniu, że GOAP unieważni przetarg będziemy obciążeni dodatkowymi kosztami na poziomie 47 mln / rocznie.
W porównaniu kalkulacji Hiszpanów i Remondisa zostaniemy obciążeni różnicą na poziomie 65 mln / rocznie.
Jak widać jest o co walczyć ???
I nie dziwcie się proszę postawie naszego „kochanego” prezydenta Kruszyńskiego, który walczy o „dobro” spółki z miejskim kapitałem
http://bip.poznan.pl/bip/spolki/spolki-w-ktorych-miasto-posiada-udzialy,1269/
W ostatnim czasie firmy musiały zainwestować spory kapitał w politykę medialną. skoro nawet niektóre nasze dzienniki zaangażowały się politykę tzw. dezorientacji obywateli.
Szczególnie chciałbym tu wymienić poniższy artykuł z Głosu Wielkopolskiego:
http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/1045335,dlaczego-mamy-placic-za-gadzety-i-biurokracje,id,t.html
w którym próbuje się nas przekonać do rezygnacji z chipów i innych elementów kontrolnych nad firmami.
W dniu 10.10.2022 r. miałem zaszczyt wziąć udział w konferencji organizowanej przez firmę EECC, na której prezentowano nowoczesne systemy zarządzania gospodarką odpadami i z której chciałbym Wam przedstawić kalkulację braku kontroli nad firmami.
Jeżeli przyjmiemy, że śmieci zostają wywożone w ciągu 220 dni w roku to możemy przyjąć, że dziennie z terenu GOAPu wywozi się ok. 1000 ton śmieci.
Standardowe ciężarówki śmieciowe mają ok. 12 ton pojemności co daje nam ok. 100 kursów dziennie. Załóżmy, że GOAP zrezygnuje z kontroli a firmy dorzucą sobie 1 tonę na kurs (pojemność dwóch dużych pojemników) co daj nam skromną ilość 22 000 ton rocznie. Jeżeli tą ilość policzymy razy obecną kalkulację tony GOAPu to brak kontroli nad firmami może nas dodatkowo rocznie kosztować ok. 12 000 000 PLN.
Obecna strategia Remondisu i spółki jest interesująca, ponieważ firmy proponują obniżkę ceny logistyki za cenę rezygnacji z kontroli nad nimi !!!
Na w/w konferencji, na której nie pojawił się żaden z lokalnych „ekspertów” medialnych ds. śmieci otrzymaliśmy jeszcze jeden ciekawy dokument.
To rachunek za wywóz śmieci rodziny (Rachunek 1 Drezno) z Drezna za rok 2012, który każdy z Was może sobie przejrzeć. Obecnie rodzina 4 osobowa w Dreźnie może ograniczyć swoje koszty związane ze śmieciami do poziomu 70 Euro rocznie. W tym samym czasie 4 osobowa rodzina na terenie Poznania obciążona jest podatkiem na poziomie 45,40 PLN miesięcznie co daje nam roczną stawkę na poziomie 130 Euro rocznie, czyli już na starcie poznańska rodzina płaci 85 % więcej za wywóz śmieci od rodziny w Dreźnie.
Jako wieloletni działacz lokalny i emeryt mam już serdecznie dosyć indolencji naszych urzędników, którzy zamiast pilnować naszych lokalnych interesów szukają kolejnych wyimaginowanych sposobów na wyciągnięcie kasy z naszych ograniczonych budżetów domowych.
Dlatego proszę Was już dzisiaj i apeluję do Was:
nie dajmy się omamić w sprawach śmieciowych !!!
oraz
uważajcie na kogo oddacie głos w następnych wyborach !!!
bo jak powyższa kalkulacja wskazuje, to „sępów” na nasze bejmy nie brakuje…..
