http://my-poznaniacy.org

Nie/cykliczny nie/satyryczny, nie/obiektywny nie/tygodnik*
31.08.2009.
Wydarzenia tego tygodnia mog´┐Ż sprawi´┐Ż, ´┐Że wybuchnie to i owo. Fot. Krzysztof Ulas
Dzia´┐Żo si´┐Ż w tym tygodniu, oj dzia´┐Żo. Zreszt´┐Ż dzia´┐Ż si´┐Ż b´┐Żdzie si´┐Ż jeszcze niejedno. Ogólnie nerwów i z´┐Żo´┐Żci by´┐Żo co nie miara, cho´┐Ż niektórzy uznaj´┐Ż, ´┐Że warto by´┐Żo sobie ci´┐Żnienie podnie´┐Ż´┐Ż.

Tramino. Piierwszy trwamwaj na...papierze. ´┐Żr´┐Żd´┐Żo: Materia´┐Ży prasowe MPK
Mamy nowe tramwaje. Na papierze co prawda, ale za to ´┐Żadne. MPK wywali´┐Żo z przetargu Cegielskiego bo firma z wieloletnimi tradycjami w produkcji tramwajów si´┐Ż nie nadaje. By´┐Żo post´┐Żpowanie ofertowe, by´┐Ża za´┐Żarta rywalizacja, wygra´┐Ża propozycja...najdro´┐Ższa. Solaris jeszcze tramwajami si´┐Ż nie zajmowa´┐Ż, ale co tam. Na papierze ´┐Żadnie to wygl´┐Żda. Nawet wizualizacja z drzewami zrobiona. W po´┐Żowie 2011 roku na nasze szyny trafi... prototyp. Bardzo ´┐Żmieszne, zamiast postawi´┐Ż na sprawdzone technologie, MPK zdecydowa´┐Żo si´┐Ż na zakup czego´┐Ż czego nie ma. Termin realizacji jest oczywi´┐Żcie obarczony „je´┐Żli”. Je´┐Żli nikt nie z´┐Żo´┐Ży protestu. Poka´┐Żcie mi przetarg bez protestu. Jak mo´┐Żna to si´┐Ż go sk´┐Żada. Ciekawe czy wzorem Siemensowych bubli te od Solarisa te´┐Ż  b´┐Żd´┐Ż mia´┐Ży klimatyzacj´┐Ż. W Siemensach jest, ale si´┐Ż jej nie uruchamia bo... za drogo wychodzi. By´┐Żo nie kupowa´┐Ż wysz´┐Żoby jeszcze taniej. MPK ma ogólnie sentyment do literki S. Siemens, Solaris i „spieprzaj dziadu” dla polskiej firmy, która potrzebuje pomocy.

Radio Head da´┐Ż czadu. Fot. Materia´┐Ży prasowe festivalu Malta
Mieli´┐Żmy koncert jakich ma´┐Żo. Muzyczne wydarzenie roku, bilety relatywnie tanie, i kubki ze skrobii, które w ostatecznym rozrachunku wi´┐Żcej szkody ni´┐Ż po´┐Żytku ´┐Żrodowisku przynosz´┐Ż. Cytadel´┐Ż na tydzie´┐Ż zamkn´┐Żli, skutecznie uniemo´┐Żliwiaj´┐Żc poznaniakom wypoczynek i rekreacj´┐Ż. ´┐Żeby oni jeszcze co´┐Ż poza ha´┐Żasem z tego mieli, ale gdzie tam. Nawet traw´┐Ż 35 tysi´┐Żczny t´┐Żum wydepta´┐Ż. Zreszt´┐Ż nie by´┐Ża to jedyna gwiazda ´┐Żwiatowego formatu jaka ostatnio zawita´┐Ża do Poznania. Z okazji otwarcia mistrzostw wio´┐Żlarskich zajecha´┐Ż sam Armin van Bureen. Dj jakich ma´┐Żo, mistrz techniawki. Miasto na ceremoni´┐Ż otwarcia imprezy wybra´┐Żo dyskotek´┐Ż i radosne „umpa, umpa”. Szkoda tylko, ´┐Że zwierzaki w zoo i okoliczni mieszka´┐Żcy znowu musieli sp´┐Żdzi´┐Ż wieczór na „g´┐Żupim Jasiu”. Co tam zoo i ludzie skoro jest imprezaaaaa. Zreszt´┐Ż malowanie trawy na zielono przed mistrzostwami by´┐Żo cokolwiek spó´┐Żnione. Ziele´┐Ż na Malcie, zaniedbana przez lata z dnia na dzie´┐Ż nie wypi´┐Żknia´┐Ża. Wr´┐Żcz ´┐Żywop´┐Żot zg´┐Żupia´┐Ż jak go nagle przyci´┐Żli i wygl´┐Żda jak sterta badyli. Przy okazji trzciniaki sta´┐Ży si´┐Ż bezdomne. Wywalili przybrze´┐Żne zaro´┐Żla, ale dlaczego? Nie wiadomo. Biedne ptaki ´┐Żadnie ´┐Żpiewa´┐Ży co rano, to maja za swoje. By´┐Żo siedzie´┐Ż cicho i nie wraca´┐Ż na siebie uwagi.

Tu na razie jest ´┐Żmietnisko, ale b´┐Żdzie (?) Wechcie blisko. Fot. Les´┐Żaw Rachwa´┐Ż
Prezydent Poznania liczy pieni´┐Żdze. Liczy niezbyt udolnie bo przeliczy´┐Ż si´┐Ż o par´┐Ż ´┐Żadnych baniek. Na Ratajach wysz´┐Żo mu 100 milionów z´┐Żotych za teren Dariusza Wechty, a tymczasem przypominam mi´┐Żo´┐Żciwie nam panuj´┐Żcemu, ´┐Że teren jest jeszcze pod ziele´┐Ż przeznaczony. Troch´┐Ż zmienia to posta´┐Ż rzeczy bo cena za metr wychodzi z dwoma zerami po cyferce, a nie z trzema. Radni oburzeni wstrzymaniem prac nad planem miejscowym stan´┐Żli murem za Ratajami. S´┐Ż dwie mo´┐Żliwo´┐Żci. Zrobi´┐Ż to konsekwentnie i do ko´┐Żca, czyni´┐Żc co´┐Ż konkretnego dla Poznaniaków, albo poburcz´┐Ż, poburcz´┐Ż, PiS si´┐Ż wstrzyma od g´┐Żosu, a PO da si´┐Ż jako´┐Ż udobrucha´┐Ż. Miejmy nadziej´┐Ż, ´┐Że jednak to pierwsze. Prezydent stawiaj´┐Żc dewelopera na uprzywilejowanej pozycji argumentuje, ´┐Że teraz wyrówna´┐Ż szanse. No pewnie, ´┐Że tak. W ko´┐Żcu biedy, st´┐Żamszony Dariusz Wechta potrzebowa´┐Ż takiego w´┐Ża´┐Żnie impulsu by ´┐Żzami wdzi´┐Żczno´┐Żci si´┐Ż zalewaj´┐Żc, si´┐Ż´┐Ż´┐Ż z mieszka´┐Żcami Rataj i pój´┐Ż´┐Ż im na r´┐Żk´┐Ż. Pan Wechta kupuj´┐Żc teren wiedzia´┐Ż, ´┐Że od 40 lat bez ma´┐Ża jest to ziemia przeznaczona pod park i rekreacj´┐Ż. ´┐Żzy zatem krokodyle, przyzna´┐Ż wypada´┐Żoby, ´┐Że si´┐Ż myk nie uda´┐Ż i odpu´┐Żci´┐Ż.

Jakby tu zbytnio nie zamoczy´┐Ż futerka, a myszk´┐Ż zje´┐Ż´┐Ż? Fot. Krzysztof Ulas
Gwo´┐Żdziem programu na ten tydzie´┐Ż by´┐Ża komisja polityki przestrzennej. Radni dyskutowali o So´┐Żaczu. Prezydent jak ju´┐Ż dosi´┐Żdzie swojego „pieni´┐Ż´┐Żkowego” konika to nawet bez siod´┐Ża uje´┐Żd´┐Ża go z gracj´┐Ż. Tym razem k´┐Żód pod nogi anarchi´┐Żci ,siedz´┐Żcy jak trusie w ´┐Żaweczkach, mu nie rzucali. Sala by´┐Ża pe´┐Żna, a Prezydent z pasj´┐Ż t´┐Żumaczy´┐Ż, ´┐Że rozwi´┐Żzanie jest kompromisowe, optymalne i kasy miejskiej nie wydrenuje. Co do kompromisu i optymalizacji to bym ostro´┐Żnie s´┐Żowa dobiera´┐Ż. 80% mieszka´┐Żców So´┐Żacza chce zieleni i rekreacji, 20% nie widzi nic zdro´┐Żnego w zabudowie. Ujmowanie si´┐Ż za mniejszo´┐Żci´┐Ż jest czynem szlachetnym, ale nie popadajmy w paranoj´┐Ż. Pan Aumiller, przedstawiciel Echo Investment zatrwo´┐Żony jest krzaczorami na spornych dzia´┐Żkach. To wasze krzaki drodzy Pa´┐Żstwo. Uporz´┐Żdkujcie ten bajzel, to wasz obowi´┐Żzek. Ostatecznie sko´┐Żczy´┐Żo si´┐Ż na niczym, a za dwa tygodnie temat wróci jak bumerang. Sytuacja identyczna jak na Ratajach, retoryka ta sama. Kupuj´┐Żc teren pod rekreacj´┐Ż, inwestor szaty rozdziela i krzywd´┐Ż swoj´┐Ż obna´┐Ża. To, ´┐Że uda´┐Żo si´┐Ż Piotrowi Voelkelowi zarobi´┐Ż nad Wart´┐Ż nie znaczy, ´┐Że obowi´┐Żzkiem miasta jest dawa´┐Ż si´┐Ż robi´┐Ż w konia za ka´┐Żdym razem.

Lech gra z r´┐Żnym skutkiem. Niezbyt r´┐Żwno. Ci´┐Żko przewidzie´┐Ż co odstawi tym razem. Fot. Krzysztof Ulas
Nasza rodzima pi´┐Żkarska dru´┐Żyna radzi sobie mniej coraz. Lech, ósma si´┐Ża Ekstraklasy (ósma ?!? dopiero co by´┐Ża trzecia!), najpierw po zwyci´┐Żstwie nad Brugge pog´┐Żaskana zosta´┐Ża po g´┐Żowie, potem po przegranej dostali porz´┐Żdnego kopa. Peszko g´┐Żupi´┐Ż kartk´┐Ż dosta´┐Ż zawo´┐Żali jedni, do luftu grali, krzyczeli inni, a tak´┐Że ci sami. Lech wzi´┐Ż´┐Ż i przegra´┐Ż w Belgii mecz o awans do rozgrywek grupowych. Nie ma co p´┐Żaka´┐Ż nad rozlanym mlekiem. Najgorsze co Lech móg´┐Ż zrobi´┐Ż, ju´┐Ż wykona´┐Ż. Zwolni´┐Ż Smud´┐Ż, sprzeda´┐Ż Murawskiego, teraz trzeba sobie radzi´┐Ż z tym co jest, a jest wcale nie tak ´┐Żle jak to si´┐Ż maluje. W Polsce dziennikarze sportowi cz´┐Żsto wykazuj´┐Ż si´┐Ż mentalno´┐Żci´┐Ż kibiców Ma´┐Żysza. Jak jest dobrze, to chwalimy, jak si´┐Ż co´┐Ż posypie to gromy z jasnego nieba lec´┐Ż.

Biedne dziecko. Pad´┐Żo ofiar´┐Ż niekompetencji i niekonsekwencji.
My-Poznaniacy zapytali Marsza´┐Żka o to kto w´┐Ża´┐Żciwie zajmuje si´┐Ż monitoringiem ha´┐Żasu F16. Efy ju´┐Ż lataj´┐Ż i robi´┐Ż Rajwach nie z tej ziemi. Stowarzyszenie wyst´┐Żpi´┐Żo te´┐Ż do ministerstwa ochrony ´┐Żrodowiska o uznanie za stron´┐Ż w post´┐Żpowaniu dotycz´┐Żcym monitoringu. Ludzie marsza´┐Żka my´┐Żleli, ´┐Że ju´┐Ż jest wszystko za´┐Żatwione. Ot psikus i nie jest. Jak ju´┐Ż przy samorz´┐Żdzie jeste´┐Żmy. Wojewoda dosta´┐Ż podwy´┐Żk´┐Ż. Jest kryzys to fakt, ale w ko´┐Żcu od lat mu nie dodawali pieni´┐Ż´┐Żków. Pod lup´┐Ż te´┐Ż diety i wyjazdy si´┐Ż znalaz´┐Ży. Oszcz´┐Żdno´┐Żci oszcz´┐Żdno´┐Żciami, ale waloryzacja by´┐Ż musi.

Tak to wygl´┐Żda´┐Żo w lutym. Teraz ju´┐Ż stoi. Fotografia niebawem. Fot. Krzysztof Ulas
Na koniec „Dwór Marcelin”. Sap Property wy´┐Żazi ze skóry by budowa´┐Ż dalej. Wyrokiem s´┐Żdu, który jednak nie jest prawomocny ma dowiedzione, ´┐Że pierwsza budowa by´┐Ża jednym wielkim wa´┐Żkiem, ale nie poddaje si´┐Ż. Inwestor z´┐Żo´┐Ży´┐Ż apelacj´┐Ż, a sprawa jest w toku. Nic to, ´┐Że na wielkiej rurze od cieplika z lat 70 budowa´┐Ż b´┐Żdzie. Stowarzyszenie My-Poznaniacy z´┐Żo´┐Ży´┐Żo odwo´┐Żanie do SKO w sprawie wydania warunków zabudowy dla kolejnych domów. B´┐Żdziemy informowa´┐Ż o post´┐Żpach, lub ich braku.

* Nie/potrzebne skre´┐Żli´┐Ż

Tekst przy wspó´┐Żpracy w serwisem www.aglomeracja.pl napisa´┐Ż Krzysztof Ulas

 

Menu witryny

Kalendarium wydarze´┐Ż

« < Wrzesie´┐Ż 2009 > »
N P W ´┐Ż C P S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Naszym okiem


Marsz Klimat Teraz

Nadchodz´┐Żce wydarzenia

Brak wydarze´┐Ż