Poznań, 30 czerwca 2015 r.
APEL
W sprawie umowy dotyczącej obsługi jeziora Rusałka
W imieniu niżej podpisanych poznańskich organizacji społecznych i rad osiedli z zachodniego klina zieleni wyrażamy ogromne zaniepokojenie doniesieniami medialnymi na temat planów długoterminowego przedłużenia umowy dzierżawy ośrodka wypoczynkowego nad Rusałką w TRYBIE BEZPRZETARGOWYM. Takie działanie nie powinno mieć miejsca w praworządnym mieście!
Dlatego apelujemy o wstrzymanie się z przedłużeniem umowy do czasu transparentnego wyjaśnienia wszystkich wątpliwości związanych z przedmiotową sprawą. Zbyt wiele niejasności w tej sprawie zastanawia, a nawet bulwersuje opinię publiczną, by wolno było kontynuować współpracę z Fundacją Familijny Poznań bez ich gruntownego wyjaśnienia.
Podstawowe wątpliwości w sprawie przedłużenia umowy dzierżawy ośrodka wypoczynkowego nad Rusałką z Fundacją Familijny Poznań dotyczą:
● Bezprzetargowego przedłużenia umowy dzierżawy w miejsce otwartego konkursu ofert.
● Nieumożliwienia przedstawienia ofert na zarządzanie ośrodkiem wypoczynkowym innym podmiotom.
● Zmiany postawy Miasta Poznania w przedmiocie korzystności przedłużenia umowy dzierżawy w trybie bezprzetargowym – sprzeciw wobec takiej koncepcji wyrażał były zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Jakub Jędrzejewski. Obecnie drugi zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Mariusz Wiśniewski, jest wobec tej koncepcji przychylny. Dlaczego?
● Przedłużenia 3-letniej umowy dzierżawy na okres aż 10 lat!
● Braku transparentności procesu negocjacji z Fundacją Familijny Poznań.
● Nieujawnienia korzyści, jakie osiągnie Miasto Poznań przedłużając w trybie bezprzetargowym umowę z Fundacją Familijny Poznań. Z doniesień medialnych dowiadujemy się jedynie, że dotychczasowa umowa była niekorzystna dla Fundacji Familijny Poznań, nie poznajemy jednak korzyści, jakie z takiego rozwiązania ma osiągnąć Miasto Poznań (http://www.radiomerkury.pl/informacje/pozostale/rusalka-i-familijny-poznan-dluzej.html ).
● Finansowania inwestycji w dzierżawionym ośrodku wypoczynkowym Rusałka ze środków publicznych, m.in. ze środków budżetu obywatelskiego, a nie tylko ze środków własnych, które stanowiłyby „wartość dodaną”.
Stowarzyszenia Prawo do Miasta i My-Poznaniacy oraz Rada Osiedla Strzeszyn i Rada Osiedla Sołacz występują w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej z wnioskiem o wyjaśnienie powyższych wątpliwości. Niepokojące i zastanawiające jest dążenie do pospiesznego podpisania umowy o której wyżej mowa. Po tym fakcie uzyskane przez nas informacje nie będą miały już wpływu na rozstrzygnięcie sprawy, stąd nasz apel.
Stowarzyszenie Prawo do Miasta – Dorota Bonk-Hammermeister, Lech Mergler
Stowarzyszenie My-Poznaniacy – prezes zarządu Arleta Matuszewska
Rada Osiedla Strzeszyn – przewodniczący zarządu Wojciech Bratkowski, koordynator społecznej koncepcji zagospodarowania Golęcina
Rada Osiedla Sołacz – przewodnicząca zarządu Ewa Drobczyńska
Rada Osiedla Kiekrz – przewodniczący Sławomir Fiszer
Stowarzyszenie „Pro-Eko-Vitae” – wiceprzewodnicząca Monika Proniewicz
Stowarzyszenie Ekologiczne „Zielony Strzeszyn” – prezes Ryszard Molicki
Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Zachodniego Klina Zieleni w Poznaniu – wiceprezes Robert Błoszyk
Dorota Matkowska – Rada Osiedla Krzyżowniki-Smochowice
(Podpisy w kolejności zgłoszeń)