Wokół Planu miejscowego: "Strumień Szklarka"
Krzysztof Ulas ([email protected])   
poniedziałek, 06 lipca 2009
Ten teren też ma swojego amatora zabudowy.
Mylą się Ci, którzy uważają, że klimat do rozmów był tylko podczas COP14. 16 czerwca w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej odbyła się debata w sprawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego: "Strumień Szklarki" Mieszkańcy aktywnie włączali się w plan już na etapie opracowywania. Taki udział jest o tyle korzystny, że pozwala na przyspieszenie projektowania rozwiązań przyjaznych naszemu interesowi. Teraz, gdy już jesteśmy na ostatniej prostej możemy podsumować powstawanie naszego planu miejscowego.

Spółdzielnia odpowiedzialna za obecny stan techniczny części usługowej chciałaby realizowac kolejne inwestycje.
Gra toczy się między innymi o zablokowanie budowy kolejnego blokowiska w dzielnicy willowej nieprzygotowanej na intensyfikację ruchu drogowego infrastrukturalnie i o zachowanie w stanie nienaruszonym terenów należących do wschodniego klina zieleni. Po pierwszym spotkaniu konsultacyjnym pracownicy Miejskiej Pracowni Urbanistycznej mogli dowiedzieć się jakiego kształtu planu życzy sobie społeczność Antoninka. Mieszkańcy na etapie przygotowywania planu postulowali konkretne rozwiązania powołując się na określone zapisy w Studium Zagospodarowania dla miasta Poznania. Ulicami naszego osiedla kursowali mieszkańcy z papierami, zbierający podpisy pod postulatami. Okazało się, że wnioskowali sensownie i Miejska Pracownia Urbanistyczna uwagi uwzględniła. Tereny należące do doliny strumienia Szklarki mają być zachowane w stanie nienaruszonym. Co więcej zapisy zakażą jakiegokolwiek budownictwa poza ciągami komunikacji pieszej i rowerowej, oraz zabudową lekka tj. należącą do infrastruktury parkowej i placów zabaw.

Podczas drugiego spotkania z przedstawicielami MPU mieszkańcy zadawali szereg pytań dotyczących kształtu powstającego planu i rozwiązań, które mają w nim być przyjęte. Łyżką dziegciu w beczce miodu okazały się plany postawienia masztów telefonii komórkowej. Projektantka jednak przy tej koncepcji nie obstaje tak więc było i jest szansa na wypracowanie sensownego kompromisu. Włączenie się mieszkańców w projektowanie za pomocą wniosków pozwala na skrócenie procedury, a gotowy plan jest lepiej dopasowany do potrzeb społeczności lokalnych i minimalizuje tym samym sprzeciwy. Organizacje też należy pochwalić. Prowadząca drugi etap konsultacji społecznych Magdalena Maciejewska z Pentora w miły i niekonfliktowy sposób panowała nad przybyłymi. Nawet zwracając uwagę robiła to w sposób niezwykle taktowny. Jak powiedziała nam po części oficjalnej: Uczymy się wzajemnie od siebie, a mieszkańcy którzy przychodzą wiedzą już jak się zachować i jak zgłaszać postulaty. Oczywiście zdarzają się spotkania gdzie ludzie nie znają tej formy uczestnictwa w projektowaniu, ale w większości współpraca rozwija się bardzo dobrze.

15 czerwca projekt planu został wyłożony do publicznego wglądu, a dzień później odbyła się debata publiczna nad przyjętymi rozwiązaniami. Niespodzianek nie było. Plan powstaje w bardzo korzystnym dla okolicy kształcie. Jakakolwiek zabudowa terenu jest wykluczona. Dozwolona będzie jedynie zabudowa lekka (ławki, altanki itp.). Od nas i naszej Rady Osiedla zależeć będzie czy dolina Szklarki będzie pięknieć jako zielone płuca Antoninka. Pozostała jeszcze kwestia masztów telefonii komórkowej. Tu zaczyna się nasza rola. Poprzez uwagi do projektu planu możemy wpływać na jego finalny kształt. Uwagi przyjmowane są do dnia 27 lipca. Wnosić je należy na piśmie do Prezydenta Miasta Poznania na adres Miejskiej Pracowni Urbanistycznej ul. B. Prusa 3 60-819 Poznań. W uwadze należy podać imię i nazwisko lub nazwę organizacji, adres i oznaczenie nieruchomości, której dotyczy uwaga. Plan został wyłożony do publicznego wglądu, a mieszkańcy chcą i będą uczestniczyć w jego dopasowaniu do własnych potrzeb.

Dobrze, że uczymy się rozmawiać z projektantami. taka współpraca może przynieść tylko korzyści. Jeśli macie Państwo pytania i wątpliwości bądź chcecie wyrazić swoje poparcie dla kształtu jaki przyjmuje opracowywany plan miejscowy zapraszam do kontaktu. Mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub telefonicznie: 663-061-757

 

Komentarze (0)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar

Poprawiony: poniedziałek, 06 lipca 2009 09:48