Dwór Marcelin
Orwell, nie Kafka - o uniewinnieniach w sprawie dworu Marcelin
Lech Mergler   
niedziela, 02 maja 2010 22:09

Miejska Konserwator Zabytków Maria Strzałko oraz dwoje pracowników Wydziału Urbanistyki i Architektury są niewinni! Tak orzekł Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto na posiedzeniu w czwartek, 29 kwietnia br. Oddalił zarzuty niedopełnienia obowiązków podczas prowadzenia postępowań administracyjnych, związanych z wydawaniem warunków zabudowy i pozwoleń na budowę dla pierwszego etapu inwestycji – zespołu apartamentowców o nazwie handlowej „dwór Marcelin”.

 

Więcej…
 
Urzędnicy mogą się mylić - uznał poznański sąd
Gazeta Wyborcza   
sobota, 01 maja 2010 01:00
Urzędnicy mają prawo do błędów, jeśli wynikają z nieuwagi czy nieostrożności. Poznański sąd uniewinnił wczoraj oskarżonych w sprawie Dworu Marcelin.
Więcej…
 
Konserwator zabytków Maria Strzałko uniewinniona
Głos Wielkopolski   
piątek, 30 kwietnia 2010 01:00
Poznański sąd uniewinnił dzisiaj w południe konserwator zabytków Marię Strzałko i dwójkę innych pracowników Urzędu Miasta od zarzutu niedopełnienia obowiązków w tzw. sprawie Dworu Marcelin.
Więcej…
 
"Dwór Marcelin" w sądzie i w "Polityce"
Lech Mergler   
czwartek, 25 marca 2010 08:11

We wtorek 23 marca br. przed Sądem Rejonowym Poznań-Stare Miasto odbyła się kolejna rozprawa w procesie przeciwko pierwszemu właścicielowi działki, na której już stoi postrach zabytkowego Ostroroga oraz trzem miejskim urzędnikom, w tym konserwator zabytków, mającym udział w procedurach administracyjnych przygotowujących budowę. Niemal półtora miesiąca temu zaś, z datą 13 lutego 2010 w Tygodniku "Polityka" ukazał się artykuł Piotra Pytlakowskiego pt. "Straszny dwór" przynoszący coś w rodzaju reportażu z historii, której bieżący, acz cząstkowy finał ma miejsce obecnie przed sądem.

Więcej…
 
Znowu uchylone warunki zabudowy...
Lech Mergler   
piątek, 15 stycznia 2010 18:39
Niedawno komentowaliśmy sprawę koszmarnego tzw. "Dworu Marcelin" i proces karny przed sądem rejonowym Poznań-Stare miasto, przeciwko konserwatorowi zabytków, dwojgu urzędnikom Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Poznaniu oraz przedstawicielowi inwestora. Chodzi w nim o to, że inwestor (SAP Property z Warszawy) z powodu zwłoki w budowie i sprzedaży mieszkań, miał stracić 10 mln PLN i teraz domaga się odszkodowania od władz Poznania. Zwłoka powstała z powodu błędnych lub nieprawnych decyzji urzędników i nadużyć pierwszego inwestora, za co obecnie stoją przed sądem. W miniony poniedzialek i środę odbyły się kolejne rozprawy (patrz załączniki). Być może jednak będą kolejne roszczenia inwestora i być może znowu urzędnicy będą musieli stawać przed sądem.
Więcej…
 
Dwór Marcelin. Koszmar czy nadzieja sanacyjnej architektury?
Kula ([email protected])   
sobota, 02 stycznia 2010 15:25
Przy ulicy Marcelińskiej stoi wielki budynek. Budowlany gargamel, czy też ciekawy przykład dogęszczania zabudowy na terenie objętym nadzorem konserwatorskim? Zdania są podzielone, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny i Prokuratura uważają, że przede wszystkim, coś tu śmierdzi i nie jest to kanalizacja.
Więcej…
 
Jednak urzędnik niekoniecznie pozostaje bezkarny
[email protected]   
sobota, 02 stycznia 2010 15:11
Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu opublikowanego 30 grudnia w Gazecie Wyborczej. W sprawie Dworu Marcelin toczy się postępowanie wyjaśniające. Bardzo możliwe, że urzędnicy, wydający bez namyslu błędne decyzje, staną przed sądem. Ten precedens może być punktem zwrotnym w walce o powstrzymanie obecnej dziczy urbanistycznej.
Więcej…
 
Drogie błędy poznańskich urzędników
[email protected]   
sobota, 02 stycznia 2010 15:01
Szanowni czytelnicy, poniżej prezentujemy bardzo ciekawy artykuł, który ukazał się w Gazecie Wyborczej 14 grudnia 2009 roku. Jak widać, błędy i brak konsekwencji wśród naszych urzędników może nas słono kosztować. Pozostaje tylko zadać pytanie, czy ktoś poniesie za to konsekwencje.
Więcej…