Zanim rozjadą nas TIRy
Andrzej Kopleński   
niedziela, 31 lipca 2011 13:54


Dzięki obecnie budowanej obwodnicy miejskiej w standardzie autostrady, co zostanie sfinalizowane w najbliższych 10 miesiącach, miasto Poznań zyskuje wyjątkową i unikalną na tle innych dużych aglomeracji, szansę na radykalne ograniczenie tranzytu drogowego i podniesienie jakości życia w mieście.
Więcej…
 
Polskie stadion story
Kamil Gosk   
wtorek, 26 lipca 2011 10:30


Od małego marzyłem o nowoczesnej infrastrukturze sportowej w Polsce, przede wszystkim o nowoczesnych stadionach. Old Trafford, czy Signal Iduna Park – właśnie takie konstrukcje oczami wyobraźni widziałem w posiadaniu polskich klubów piłkarskich. Idealnie wypielęgnowana murawa, czyste krzesełka poprzecinane symetrycznie wyznaczonymi schodami, taki widok naprawdę cieszy oko.
Więcej…
 
Społeczne programy rewitalizacji
Hanna Grzeszczuk-Brendel   
poniedziałek, 25 lipca 2011 17:32


Tekst jest nieco rozszerzoną wersją referatu wygłoszonego podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej „Rewitalizacja miast polskich. Dyskusja o kierunku zmian”, zorganizowanej przez Pracownię Socjologii Miasta UAM i Zakład Historii Gospodarczej UAM, która odbyła się w Poznaniu w dniach 13-14 maja 2011 r.
Więcej…
 
I etap Strefy 30 w Centrum – po publicznej debacie
Włodzimierz Nowak   
środa, 13 lipca 2011 13:06

Dobiega końca proces dopracowywania koncepcji pierwszego etapu strefy 30 – obszaru uspokojonego ruchu wokół pl. C. Ratajskiego. Odbyła się druga dyskusja publiczna na sesji Rady Osiedla Stare Miasto (16 czerwca br.), a na posiedzeniu Komisji Rewitalizacji rady miasta 5 lipca br. Andrzej Billert z ZDM zapowiedział, iż niebawem zmodyfikowana koncepcja trafi do projektantów. Dla udokumentowania tego ostatniego etapu dyskusji społecznej, w oczekiwaniu na ogłoszenie ostatecznej koncepcji Strefy 30 przez ZDM, publikujemy obszerną relację z dyskusji na sesji rady osiedla (red.).
Więcej…
 
Dalej niż stadion, dalej niż imitacja
Krzysztof Nawratek   
wtorek, 12 lipca 2011 13:18


Dziś wieszczenie nieszczęść, które nawiedzą polskie miasta przy okazji EURO 2012 stało się niemal powszechne. Mogę mieć gorzką satysfakcję, że już w 2007 zgłaszałem zastrzeżenia wobec tego w jaki sposób się EURO planuje i o nim myśli. Gazeta Wyborcza drukuje wywiad z architektem Edmundem Obiałą, który wyraża podobne zastrzeżenia (wyrażał je zresztą również wiele lat temu, ale wtedy jego głos był mniej popularny).
Więcej…
 
Kozek versus Stańczyk: polemika o ruchach miejskich
ResPublika Nowa   
niedziela, 10 lipca 2011 18:23

1 lipca br. na portalu ResPubliki Nowej Xawery Stańczyk ogłosił krytyczny tekst na temat ruchów miejskich pt. „Konserwa u bram”. Podniecił on cokolwiek uczestników Kongresu Ruchów Miejskich. 8 lipca ResPublika opublikowała polemikę Bartka Kozka. Polecamy oba materiały (red.).
Więcej…
 
Obywatele Kultury: Monitor kultury polskich miast
Obywatele Kultury   
niedziela, 10 lipca 2011 15:04



Obywatele Kultury, po przyznaniu Wrocławiowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, chcą zabiegać o to, żeby kulturotwórczy potencjał uruchomiony w pozostałych miastach-kandydatach do tytułu ESK – nie został rozproszony. W tym celu zakładają Monitor kultury polskich miast. List otwarty w tej sprawie poniżej.
Więcej…
 
Ideologia samochodu
André Gorz (Recykling Idei)   
niedziela, 10 lipca 2011 01:46



Najgorszą rzeczą w samochodach jest to, że są jak pałace albo wille nad morzem: luksusowe dobra wymyślone dla wyłącznej przyjemności niewielkiej liczby bogaczy, ze swej natury i w zamyśle nigdy nie przeznaczone dla ogółu ludzi.
Więcej…
 
O Tezach o Mieście i demokracji w działaniu
Lidia Makowska, Marcin Gerwin   
środa, 06 lipca 2011 00:49
W środę, 29 czerwca 2011 r., w samo południe, w Gdańsku, Sopocie, Rumi, Poznaniu, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu uczestnicy i uczestniczki „Kongresu Ruchów Miejskich” (18-19 czerwca 2011) symbolicznie przybili na drzwiach miejskich ratuszy „Tezy o Mieście”. Czego z tej akcji nauczyliśmy się w skali ogólnopolskiej? Co odkryliśmy?
Więcej…
 
Idiom: Pamiętniki wampirów
Marcin Muth   
wtorek, 05 lipca 2011 00:59


Zaczyna się kolejne lato festiwalowe w Polsce. Odkąd cywilizacja europejska odkryła, że nie ma już nic do wyprodukowania, podbicia, kupienia i/lub sprzedania, zajęła się taśmową produkcją festiwali. Każdy kraj, każdy region, każde miasto, miasteczko, wioseczka czy chutor muszą mieć przynajmniej jeden festiwal, który rzuci na kolana pół europejskiego powiatu.
Więcej…
 
Maltafestiwal 4-9 lipca: idiom WYKLUCZENI
Anna Wachowska-Kucharska   
poniedziałek, 04 lipca 2011 14:40


Pierwszy festiwal odbył się w 1990 roku. W ciągu dwudziestu lat przeformułował swój program, co  znalazło odzwierciedlenie w jego tytule. Od kilku już lat, to nie Festiwal Teatralny Malta, ale po prostu Maltafestiwal.
Więcej…
 
Zostawcie naszą kamienicę, bo pójdziemy na ulicę…
Andreas Billert   
poniedziałek, 04 lipca 2011 01:27
Tytuł został zaczerpnięty z transparentu widocznego na fotografii obok – mieszkańcy kamienic przy ul. Niegolewskich na Łazarzu organizują się w obronie swoich domostw. Nie są ich właścicielami, ale jako lokatorzy mają swoje prawa.
Więcej…
 
My-Poznaniacy: aktualne sprawy urzędowe
Lech Mergler   
niedziela, 03 lipca 2011 13:44
Niedawny Kongres Ruchów Miejskich, choć z założenia roboczy, był wydarzeniem dość efektownym i głośnym, choć przede wszystkim efektywnym. Jednocześnie cały czas prowadzimy żmudne, systematyczne działania codzienne – poniżej wybór ostatnich, ważniejszych spraw urzędowych.
Więcej…
 
Dokąd zmierzają pomysły na Naramowice?
Michał Kucharski   
poniedziałek, 27 czerwca 2011 15:03


Spora część obszaru Osiedla Naramowice jest już objęta miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Jednak w marcu ub.r. prezydent miasta na naradzie ze swoimi zastępcami, skarbnikiem i sekretarzem podjęli decyzję o przychyleniu się do wniosku prywatnej spółki, aby zmienić obecnie istniejący plan miejscowy „Naramowice – ul. Czarnucha” część południowa.
Więcej…
 


Strona 1 z 28