Same wartości demokratyczne nie wystarczają – o badaniach konsultacji społecznych
Magda Dobranowska-Wittels (www.ngo.pl)   
środa, 10 sierpnia 2011 01:08
Konsultacje społeczne wydłużają proces podejmowania decyzji, ale mogą pomóc w znalezieniu innowacyjnych rozwiązań, sprawić, że obywatele odciążą administrację, podejmując się wykonania określonych działań, wreszcie – mogą ją skłonić do lepszej pracy. Z dr. Przemysławem Sadurą rozmawiamy o raporcie „Badania efektywności mechanizmów konsultacji społecznych”.
Więcej…
 
List do Marszałka Wielkopolskiego ws spotkania o lotniskach w Poznaniu
Stowarzyszenie My-Poznaniacy   
niedziela, 07 sierpnia 2011 23:04


Wspólnie z mieszkańcami okolic bazy F16 na Krzesinach oraz lotniska na Ławicy przygotowujemy działania na rzecz strategicznych rozwiązań problemów, które oba lotnisko stanowią dla miasta i aglomeracji. Poprosiliśmy o spotkanie Marszałka Wielkopolskiego. Czekamy na odpowiedź na poniższy list.
Więcej…
 
Rewitalizacja to nie tylko stare kamienice
Andreas Billert   
niedziela, 07 sierpnia 2011 01:33


Przedstawiamy skrót referatu Andreasa Billerta na międzynarodowej konferencji na temat budownictwa wielkopłytowego w Warszawie na Targówku 17/18 czerwca 2011 pt. „Blokowiska – Reaktywacja”. Rewitalizacja to nie tylko przywracanie życia kwartałom starych kamienic. To także zajęcie się w tym samym celu osiedlami z wielkiej płyty.
Więcej…
 
O usprawnieniu demokracji słów kilka
Marcin Gerwin   
piątek, 05 sierpnia 2011 01:43
Na stronie prezydenta Bronisława Komorowskiego pojawił się już ostateczny projekt ustawy w sprawie wzmocnienia udziału mieszkańców w działaniach samorządu, jest on dostępny TUTAJ. O ile sam kierunek, by mieszkańcy mieli większe możliwości wpływania na to, co dzieje się w sprawach ich miast czy gmin wiejskich, jest oczywiście bardzo dobry i nie budzi wątpliwości, to już przyjęte rozwiązania owszem.
Więcej…
 
Strefa kibica na stadion Szyca!?
Lech Mergler   
czwartek, 04 sierpnia 2011 00:39W poprzedni wtorek odbyło się w końcu spotkanie organizatorów Strefy kibica i właściwych służb z mieszkańcami Centrum i radą osiedla Stare Miasto, która spotkanie to zorganizowała. Z jednej strony po to, żeby mieszkańcy dowiedzieli się, co ich czeka, z drugiej – żeby władze wiedziały, co mieszkańcy o tym myślą.
Więcej…
 
Mad in Poznań
Marcin Muth   
poniedziałek, 01 sierpnia 2011 01:24
Ostatnio jestem w nastroju pozytywnym. Nie szukam dziur w konstrukcjach całych, ani też miękkich podbrzuszy w pomnikowych dokonaniach. Nie tropię także afer, przekrętów jak również niecnych planów. Nie reaguję nawet na okropne masakry, przedwczesne śmierci oraz wyniki badań komisji. Zakładając, że koniec świata i tak nastąpi, choćby nie wiem co się napisało, przyjąłem postawę refleksyjną, ale jednocześnie bierną. Działa to mniej więcej tak, że zamiast komentować, kontempluję sobie to i owo.
Więcej…
 
To konkurs na zagospodarowanie Wolnych Torów?
Stowarzyszenie My-Poznaniacy   
poniedziałek, 01 sierpnia 2011 00:27


W Centrum Poznania straszą w trybie ciągłym różne rzeczy. Mnie, na przykład, szczególnie straszy to, co deweloper Dariusz W. & władze zrobili miastu naszemu stawiając przy ul. Szyperskiej, na wprost katedry i miejsca początków Państwa Polskiego, to kiczowate, tandetne osiedle. Wolne Tory straszą inaczej – marnującym się od 20 lat, ogromnym potencjałem.
Więcej…
 
Zanim rozjadą nas TIRy
Andrzej Kopleński   
niedziela, 31 lipca 2011 13:54


Dzięki obecnie budowanej obwodnicy miejskiej w standardzie autostrady, co zostanie sfinalizowane w najbliższych 10 miesiącach, miasto Poznań zyskuje wyjątkową i unikalną na tle innych dużych aglomeracji, szansę na radykalne ograniczenie tranzytu drogowego i podniesienie jakości życia w mieście.
Więcej…
 
Polskie stadion story
Kamil Gosk   
wtorek, 26 lipca 2011 10:30


Od małego marzyłem o nowoczesnej infrastrukturze sportowej w Polsce, przede wszystkim o nowoczesnych stadionach. Old Trafford, czy Signal Iduna Park – właśnie takie konstrukcje oczami wyobraźni widziałem w posiadaniu polskich klubów piłkarskich. Idealnie wypielęgnowana murawa, czyste krzesełka poprzecinane symetrycznie wyznaczonymi schodami, taki widok naprawdę cieszy oko.
Więcej…
 
Społeczne programy rewitalizacji
Hanna Grzeszczuk-Brendel   
poniedziałek, 25 lipca 2011 17:32


Tekst jest nieco rozszerzoną wersją referatu wygłoszonego podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej „Rewitalizacja miast polskich. Dyskusja o kierunku zmian”, zorganizowanej przez Pracownię Socjologii Miasta UAM i Zakład Historii Gospodarczej UAM, która odbyła się w Poznaniu w dniach 13-14 maja 2011 r.
Więcej…
 
I etap Strefy 30 w Centrum – po publicznej debacie
Włodzimierz Nowak   
środa, 13 lipca 2011 13:06

Dobiega końca proces dopracowywania koncepcji pierwszego etapu strefy 30 – obszaru uspokojonego ruchu wokół pl. C. Ratajskiego. Odbyła się druga dyskusja publiczna na sesji Rady Osiedla Stare Miasto (16 czerwca br.), a na posiedzeniu Komisji Rewitalizacji rady miasta 5 lipca br. Andrzej Billert z ZDM zapowiedział, iż niebawem zmodyfikowana koncepcja trafi do projektantów. Dla udokumentowania tego ostatniego etapu dyskusji społecznej, w oczekiwaniu na ogłoszenie ostatecznej koncepcji Strefy 30 przez ZDM, publikujemy obszerną relację z dyskusji na sesji rady osiedla (red.).
Więcej…
 
Dalej niż stadion, dalej niż imitacja
Krzysztof Nawratek   
wtorek, 12 lipca 2011 13:18


Dziś wieszczenie nieszczęść, które nawiedzą polskie miasta przy okazji EURO 2012 stało się niemal powszechne. Mogę mieć gorzką satysfakcję, że już w 2007 zgłaszałem zastrzeżenia wobec tego w jaki sposób się EURO planuje i o nim myśli. Gazeta Wyborcza drukuje wywiad z architektem Edmundem Obiałą, który wyraża podobne zastrzeżenia (wyrażał je zresztą również wiele lat temu, ale wtedy jego głos był mniej popularny).
Więcej…
 
Kozek versus Stańczyk: polemika o ruchach miejskich
ResPublika Nowa   
niedziela, 10 lipca 2011 18:23

1 lipca br. na portalu ResPubliki Nowej Xawery Stańczyk ogłosił krytyczny tekst na temat ruchów miejskich pt. „Konserwa u bram”. Podniecił on cokolwiek uczestników Kongresu Ruchów Miejskich. 8 lipca ResPublika opublikowała polemikę Bartka Kozka. Polecamy oba materiały (red.).
Więcej…
 
Obywatele Kultury: Monitor kultury polskich miast
Obywatele Kultury   
niedziela, 10 lipca 2011 15:04Obywatele Kultury, po przyznaniu Wrocławiowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, chcą zabiegać o to, żeby kulturotwórczy potencjał uruchomiony w pozostałych miastach-kandydatach do tytułu ESK – nie został rozproszony. W tym celu zakładają Monitor kultury polskich miast. List otwarty w tej sprawie poniżej.
Więcej…
 


Strona 2 z 29