Kongres po Kongresie
Redakcja   
wtorek, 23 sierpnia 2011W minioną sobotę (20 sierpnia br.) odbyło się w Warszawie pierwsze spotkanie Zespołu Koordynacyjnego (ZK) Kongresu Ruchów Miejskich (KRM). Zespół jest ciałem powołanym jedną z kongresowych uchwał, a jego zadaniem jest przygotowanie uczestnictwa KRM w nadchodzącej kampanii wyborczej oraz zinstytucjonalizowanie KRM.

 

 

Jako że podczas Kongresu zabrakło czasu, ZK został ostatecznie wyłoniony drogą głosowania internetowego ze zgłoszonych podczas obrad kandydatów. W głosowaniu wzięło udział 19 organizacji, każda z nich dysponowała 11 głosami. W wyniku głosowania do ZK zostali wybrani: Artur Celiński (Warszawa), Kacper Pobłocki (Poznań), Gall Podlaszewski (Koszalin), Agnieszka Ziółkowska (Poznań) - wszyscy po 19 głosów, Wojciech Makowski (Łódź, 18 głosów), Lidia Makowska (Gdańsk, 17 głosów), Przemysław Filar (Wrocław), Marek Karabon (Wrocław), Sławina Klawiter (Rumia) - po 16 głosów, Joanna Erbel (Warszawa) oraz Jolanta Piecuch (Warszawa) - po 15 głósów.

Ponadto, na adres Kongresu wpłynęły informacje od organizacji, które albo głosowały warunkowo nad kongresowymi uchwałami, albo wstrzymały się od głosowania. Tak więc uchwały i Tezy Miejskie ratyfikowało Forum Rozwoju Olsztyna, Forum Rozwoju Warszawy oraz krakowskie Stowarzyszenie Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania oraz Forum Rozwoju Lublina również ratyfikowały uchwały i Tezy, ale jednocześnie zadeklarowały wolę wyłączenia się z bieżących działań KRM. Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM nie ratyfikowało Tez i uchwał Kongresu oraz nie wyraziło woli kontynuacji uczestnictwa w KRM.

Pod koniec lipca br. ZK podzielił się podstawowymi zadaniami na nadchodzące miesiące. Grupa warszawska, pod kierownictwem Jolanty Piecuch oraz składająca się ponadto z Artura Celińskiego oraz Joanny Erbel, wspomagana również przez Beatę Nowak, podjęła się organizacji najbliższego ogólnopolskiego wydarzenia kongresowego, które zaplanowane zostało na 15 września w Warszawie.

Jednocześnie trwają pracę nad projektem Federacji Ruchów Miejskich, przygotowanym przez Marcina Gerwina z Sopotu, który zostanie zaprezentowany uczestnikom KRM w październiku. W trakcie dyskusji na fejsbukowym forum KRM pojawiło się wiele pomysłów, m.in. powołania instytucji Rzecznika Praw Mieszkańców, czy też zorganizowania szkoły letniej dla aktywistów miejskich, do których powrócimy po zakończeniu kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu, utworzeniu Federacji i wyłonieniu stałego ciała koordynującego jej prace.

 

Redakcja

P.S. - polecamy również zapis audycji radiowej, wyemitowanej w piątek 19 sierpnia br w "Czwórce", m.in. na temat Kongresu Ruchów Miejskich, w której udział wzięli Artur Celiński oraz Kacper Pobłocki (LINK)

Słowa kluczowe:kongres

Komentarze (0)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar

Poprawiony: środa, 24 sierpnia 2011 08:39