Miejski Skaner Wyborczy wystartował..
Oprac. Lech Mergler   
sobota, 17 września 2011


W czwartek, 15 września br. w Warszawie, w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej, odbyła się konferencja prasowa Kongresu Ruchów Miejskich poświęcona prezentacji Miejskiego Skanera Wyborczego. Zaproszeni zostali, obok mediów, przedstawiciele głównych sił politycznych, startujących w wyborach.




Zgodnie z ustaleniami Kongresu Ruchów Miejskich (18-19 czerwca br. w Poznaniu – patrz Uchwały Kongresu), Zespół Koordynacyjny przygotował działania służące włączeniu się w tegoroczną kampanię wyborczą do parlamentu. Cel najprościej można określić jako próbę wprowadzenia do debaty przedwyborczej „kwestii miejskiej”, którą najzwięźlej wyraża 9 Tez o Mieście. Po to, żeby zwrócić uwagę opinii publicznej na problemy i potrzeby miast oraz spowodować zainteresowanie się i przejęcie nimi przez kandydatów do parlamentu, co ma przecierać drogę do późniejszego lobbyingu za ich pośrednictwem w Sejmie.

Skaner obywatelski

Zaproponowany przez Marcina Gerwina (Sopocka Inicjatywa Rozwojowa) skaner obywatelski, zastosowany podczas zeszłorocznych wyborów samorządowych w Sopocie, został przyjęty jako metoda realizacji tych celów. Jest to, mówiąc w uproszczeniu, starannie dobrany, ograniczony i precyzyjnie ale zwięźle sformułowany zestaw pytań do kandydatów na wybieralne funkcje o ich poglądy w kluczowych dla zainteresowanych wyborców kwestiach. Upowszechnienie odpowiedzi na te pytania daje szerszą orientację elektoratowi na co można liczyć ze strony kandydatów. Istotne przy tym jest, by skaner dotarł do dużej części kandydatów, im większej tym lepiej. A cenne zwłaszcza jest to, że ponieważ wszyscy oni odpowiadają na identyczne pytania – można porównywać ich odpowiedzi, zestawiać je ze sobą, nawet rangować.

Zapewne nieco utopijnym ideałem byłoby uzyskanie odpowiedzi od wszystkich kandydatów i skwantyfikowanie ich zgodnie z założonymi miernikami tak, aby każdy wyborca mógł łatwo zorientować się, w jakim stopniu poglądy każdego kandydata bliskie są jego oczekiwaniom. Jeśli wszystko to działoby się z szerokim udziałem mediów, to tak uzyskana wiedza o kandydatach, według kryteriów istotnych dla elektoratu, a nie dobrana pod kątem korzystnej autoprezentacji kandydata, byłaby jednocześnie powszechnie dostępną wiedzą publiczną.

Miejski Skaner Wyborczy (MSW)

Posłowie, z pomocą senatorów, przede wszystkim stanowią prawo. Wybór posła (senatora) to przynajmniej teoretycznie, wybór pewnej opcji: jakie prawo i czego dotyczące należy ustanowić najpierw. Stąd kandydatów do parlamentu o to przede wszystkim trzeba pytać – o problemy, jakie należałoby rozwiązywać za pomocą ustaw, jakich ustaw, i które w pierwszej kolejności…

Miejski Skaner Wyborczy, bo tak został nazwany, obejmuje wybrane kwestie miejskie, które naszym zdaniem powinny stać się przedmiotem pilnej legislacji. Z 9 obszarów tematycznych, o których traktują Tezy o Mieście, wybrane zostały trzy: demokracja miejska, ład przestrzenny i rewitalizacja miast. Kilka pytań w każdym z tych tematów daje ich łącznie kilkanaście, co jest sporo.

Drugą przyczyną, obok ograniczenia liczby pytań do kilkunastu z powodów percepcyjnych, drastycznego samoograniczenia obszaru zainteresowania MSW jest fakt, że pytania powinny wymuszać udzielenie precyzyjnej i konkretnej odpowiedzi. Dlatego muszą dotyczyć materii wymiernej, określonej, i stosunkowo zawężonej. Tymczasem duża część Tez o Mieście obejmuje rozległe obszary problemów miejskich, których rozwiązywaniem zarządza po kilka ustaw (np. kwestiami mieszkaniowymi i społecznymi). Albo mają one charakter sformułowanych ogólnie idei, wymagających dopiero konkretyzacji, by przybrały postać wyjściową do prac legislacyjnych (np. idea dekoncentracji państwa). Finalnie zatem MSW składa się w części ogólnopolskiej z 12 pytań, które zostaną zadane kandydatom w 12 miastach: Gdańsku, Gdynie, Sopocie, Rumii, Elblągu, Łódzi, Warszawie, Opolu, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Wrocławiu.

Konferencja w PAP

Celem czwartkowej konferencji, którą początkowo planowaliśmy odbyć w Sejmie, ale jego progi okazały się za wysokie dla kwestii miejskiej, było publiczne wręczenie przedstawicielom głównych sił politycznych Miejskiego Skanera Wyborczego. Stąd formuła konferencji prasowej i ostateczny wybór siedziby PAP jako jej miejsca. Gwarantowało ono, przy umiarkowanym zainteresowaniu mediów potrzebujących sensacji bardziej podniecających niż rzeczowa debata o legislacji dla miast – obecność informacji o MSW w serwisie Agencji.

Na konferencję przybyli przedstawiciele partii politycznych i komitetów wyborczych w Warszawie, za wyjątkiem PiSu. Obecni byli między innymi: poseł na Sejm i kandydat na posła Michał Szczerba z PO; Sebastian Wierzbicki, wiceprzewodniczący rady miasta stołecznego Warszawy, szef stołecznego SLD i pełnomocnik wyborczy SLD w Warszawie; Marek Matczak, wiceprzewodniczący Partii Demokratycznej w Warszawie; Krystian Legierski z Zielonych 2004, radny miasta stołecznego Warszawy i kandydat na posła z SLD; Piotr Guzioł, burmistrz dzielnicy Ursynów wybrany z niepartyjnego, obywatelskiego komitetu; Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, prezes zarządu Stowarzyszenia Ład na Mazowszu i kandydat na senatora „Obywateli do Senatu” oraz kandydujący do Sejmu z listy PO Dariusz Dolczewski, radny miasta stołecznego Warszawy. W swoich wypowiedziach wszyscy zadeklarowali życzliwość i zaangażowanie w „kwestię miejską”, w różnych jej obszarach.

Ze strony Kongresu po moim wprowadzeniu (Lech Mergler), Kacper Pobłocki (też My-Poznaniacy) przedstawił ideę i zawartość Miejskiego Skanera Wyborczego i sposób jego użycia. Następnie Lidia Makowska (portal Wrzeszcz, Gdańsk-Wrzeszcz) i Artur Celiński (DNA Miasta, Warszawa) omówili udział problematyki demokracji miejskiej w Skanerze. Z kolei Jolanta Piecuch (Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy,  Warszawa) przedstawiła uzasadnienie i zakres obecności w nim problematyki ładu przestrzennego, a Hanna Brendel (My-Poznaniacy i Stowarzyszenie Piękne Jeżyce) uzasadniła pytania w MSW o ustawę rewitalizacyjną. Następnie Skaner został wręczony przybyłym politykom i przedstawicielom sztabów wyborczych.

Nad salą panowała Agnieszka Ziółkowska (My-Poznaniacy), organizacją i gośćmi zajmowała się Beata Nowak (Zielone Wiadomości, Warszawa). W przygotowaniu treści konferencji wielki udział miał Marcin Gerwin (Sopocka Inicjatywa Rozwojowa) a także Przemysław Filar (Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia). Obecni na miejscu byli też Paweł Kubicki (Kraków, UJ) – uczestnik Kongresu, Hanna Gill-Piątek (stow. Chomiczówka – Warszawa i Krytyka Polityczna – Łódź), Szymon Surmacz z kwartalnika Obywatel  (uczestnik Kongresu – Łódź) i Beata Chmiel koordynująca ruch Obywatele Kultury  (Warszawa).

Poseł Michał Szczerba

                                                                                            *  *  *

Wieczorem w muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbył się BarCamp – spotkanie dyskusyjne poświęcone problemom wskazywanym przez Tezy o Mieście, a zwłaszcza uwzględnionym w Skanerze, pt. „Demokrację można poprawić”. Przygotowała je i prowadziła Joanna Erbel (Duopolis, Warszawa).
W tym miejscu gorące podziękowanie i uznanie dla warszawskiej ekipy Zespołu Koordynacyjnego Kongresu za przygotowanie konferencji prasowej i BarCampu: Beacie Nowak, Joli Piecuch, Joannie Erbel i Arturowi Celińskiemu.


Miejski Skaner Wyborczy jest obecnie przekazywany do sztabów komitetów wyborczych, jednak podstawowy obszar jego wykorzystania to poszczególne miasta, z których każde ma swój odrębny profil wyzwań, zagrożeń i potrzeb oraz własną dynamikę i intensywność kampanii wyborczej. Dotąd chęć udziału w MSW zgłosiło kilkanaście miast z całej Polski. Finał, czyli ogłoszenie wyników przepytywania kandydatów nastąpi w tygodniu przedwyborczym, o czym dokładnie poinformujemy na tej stronie i innymi kanałami.

Zgłoszenie zainteresowania udziałem w MSW oraz pytania proszę kierować pod adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Lokalnymi koordynatorami MSW są:

Marcin Gerwin
(Sopot),  Lidia Makowska (Gdańsk), Sławina Klawiter (Rumia),  Przemysław Filar (Wrocław), Marcin Skrzypek (Lublin), Paweł Wyszomirski (Katowice), Maciej Wudarski (Poznań), Beata Nowak (Warszawa), Krystyna Słodczyk (Opole), Arkadiusz Jachimowicz (Elbląg), Hanna Gill-Piątek oraz Wojciech Makowski (Łódź)


Oprac. Lech Mergler


Materiały źródłowe:

1. Informacja prasowa.
2. Tematyka demokracji miejskiej w MSW.
3. Tematyka ładu przestrzennego w MSW.
4. Tematyka rewitalizacji miast w MSW
5.
Propozycje wyjściowe ogólnopolskich pytań do Miejskiego Skanera Wyborczego.
6. Tezy o Mieście.


Materiały o Miejskim Skanerze Wyborczym obecne w mediach:

● Informacja na portalu Gazety Wyborczej
● Wywiad w radiowej Jedynce
● Informacja na portalu Onet.pl
● Informacja na portalu organizacji pozarządowych
● Materiał na portalu Polskiego Radia
● Informacja na portalu Nowego Obywatela
● Omówienie w Krytyce Politycznej


Słowa kluczowe:kongres

Komentarze (0)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar

Poprawiony: czwartek, 22 września 2011 16:43