Miejski Skaner Wyborczy – wstępne oceny
Michał Kucharski   
wtorek, 04 października 2011

Zostały ostatnie dni do wyborów 9 października. Kongres Ruchów Miejskich, zgodnie z uchwałami, uczestniczy w debacie wyborczej. Inicjatywa Miejskiego Skanera Wyborczego rozwija się, kandydaci do Sejmu i Senatu wypełniają ankiety, a o przedsięwzięciu piszą media. W Poznaniu, w środę 5.10 br., w klubie Meskalina o godz. 18.00 będzie można osobiście poznać poglądy i zamiary najaktywniejszych poznańskich pretendentów do poselskich mandatów, dotyczące najważniejszych miejskich wyzwań.


W poniedziałek, 3 października br. w ogólnopolskim wydaniu „Gazety Wyborczej”) ukazał się tekst Michała Wybieralskiego, dziennikarza G"azety..." w Poznaniu, informujący o pomyśle „zeskanowana” poglądów kandydatów do Sejmu i Senatu przez Kongres Ruchów Miejskich. Z kolei w kilkunastu dodatkach regionalnych „Gazety” opublikowane zostały tego samego dnia wyniki lokalne już przeprowadzonego skanowania, kandydatów z poszczególnych partii i komitetów. Odpowiadali oni na pytania ankiety należące do trzech obszarów problemów – rewitalizacji miast, planowania przestrzennego oraz demokracji miejskiej. „Jedynki” na listach wyborczych, i nie tylko – w Poznaniu, Wrocławiu, Opolu, Radomiu, Krakowie, Płocku, Łodzi, Katowicach i innych miastach, z PO, PiS, SLD, Ruchu Palikota, Obywateli do Senatu, PJN czy PSL, określiły swój stosunek do problemów miast.

Czego można się więc dowiedzieć z materiałów w dodatkach lokalnych „Gazety Wyborczej”? Nie wszyscy kandydaci czuli się pewnie w tematach miejskich, ale swoje zdanie przedstawili. Zdarzyło się, co jest bardzo interesujące, że odpowiedzi kandydatów z tego samego komitetu wyborczego (partyjnego w końcu!) różnią się znacznie. W Krakowie kandydat SLD jest za zwiększeniem udziału mieszkańców w decyzjach, w Poznaniu już nie. Zupełnie na odwrót zaś zadeklarowali się kandydaci PO – w Poznaniu za, w Krakowie przeciw.

Wyróżnienie należy się kandydatowi Ruchu Palikota we Wrocławiu, który zna i prawidłowo posługuje się pojęciem gentryfikacji – co jak dotąd jest wśród polityków rzadkością. Wyrazy uznania należą się także tym nielicznym kandydatom, którzy zauważają potrzebę zmiany jakościowej polityki miejskiej i zwiększenia udziału mieszkańców w jej kształtowaniu – z Ruchu Poparcia Palikota, SLD, czy zaledwie kilku z PiS i PO. Niepokój i poczucie zagrożenia wyziera z wypowiedzi byłych i obecnych radnych miejskim, czy prezydentów miast, którzy próbują dostać się do parlamentu, a w blokowaniu z partycypacji obywatelskiej posługują się miernymi argumentami o tym, że „nie będziemy robili spędów na rynku”, „mieszkańcy nie wiedzą, nie znają się”, „mieszkańcy by się tylko pokłócili”, „mieszkańcy nie mają pojęcia, to by paraliżowało tylko działania”, „to po co demokracja przedstawicielska?” itd. To pokazuje, co sądzą oni o swoich wyborcach. Fenomen szczególny stanowią kandydaci z ruchu Obywatele do Senatu, którzy udziału obywateli w tworzeniu polityki miejskiej właśnie nie chcą.

Demokracja miejska i pytania o społeczną partycypację to nie jedyne kontrowersje, które wywołują punkty Miejskiego Skanera Wyborczego. Napięcie wiąże się też z kojarzeniem pytania o ustawę rewitalizacyjną z możliwością czasowego blokowania czynszów w rewitalizowanych kamienicach. Stanowi to jeden z możliwych elementów programu działań, który poprzez czasowe i cząstkowe podporządkowanie działania rynku realizacji zadania publicznego (jakim ma być rewitalizacja), czyni ją korzystną dla wszystkich podmiotów: właścicieli kamienic, miasta i mieszkańców. Kandydaci piszą o szukaniu złotego środka, który nie pozwalałby na korzystanie z tej możliwości naciągaczom, ale wielu spośród nich jest zdania, że problem degradacji starej zabudowy może rozwiązać tylko wolny rynek. Co oznacza iż nie biorą pod uwagę interesów dużej części mieszkańców miast, którzy są ich wyborcami, bo „rewitalizacja rynkowa” im nie posłuży. Sama potrzeba rewitalizacji i odpowiednich regulacji prawnych jest dostrzegana i popierana przez zdecydowaną większość startujących do Sejmu czy Senatu. Podobnie jest z niezbędnym zmianami na lepsze uregulowań prawnych w zakresie planowania przestrzennego, które obecnie bardzo sprzyjają generowaniu chaosu w przestrzeni miast. Tu panuje wielka zgodność, choć są też kandydaci, których zdaniem obecne regulacje, np. w walce z nielegalnymi reklamami są wystarczające, nawet jeśli wokół siebie widzą zaprzeczenie tej tezy.

W Poznaniu kandydaci zostaną dokładnie przepytani w środę, 5 października, w Klubie Meskalina, początek godz. 18.00. A potem będziemy pilnowali, by sprawami miast zajęli się w najbliższej kadencji
Michał Kucharski

Materiały opublikowane w lokalnych dodatkach „Gazety Wyborczej” w związku z realizacją Miejskiego Skanera Wyborczego w poszczególnych miastach – dostępne poniżej:


Częstochowa (pdf)
Kraków (pdf)
Katowice (pdf)
Kielce (pdf)
Lublin (pdf)
Łódź (pdf)
– Opole (pdf)
– Płock (pdf)
Poznań (pdf)
– Radom (pdf)
Rzeszów (tekst, opinie kandydatów), (pdf1, pdf2)
Wrocław (pdf)
Trójmiasto (pdf)
– Szczecin (pdf)Słowa kluczowe:kongres

Komentarze (0)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar

Poprawiony: środa, 05 października 2011 05:48