Nasze cykle
Dawno temu w Puszczykowie
Z Maciejem Krzyżańskim rozmawia Marcin Muth   
sobota, 22 grudnia 2012 08:31
Puszczykowo to piękna podpoznańska miejscowość. Wyjątkowa w skali kraju, bo zachował się w niej oryginalny charakter podmiejskiego letniska, nawiązujący klimatem do idei miasta-ogrodu. Kiedy powstały pierwsze puszczykowskie wille? Czy budowali je na początku tylko Niemcy, czy także Polacy? Kiedy i od kogo dom w Puszczykowie sprowadził się słynny prezydent Poznania – Cyryl Ratajski? Czy polsko-niemieckie małżeństwo Roweckich, mieszkające przed wojną w pałacyku, w którym mieście się dzisiaj urząd miasta, było spokrewnione z legendarnym dowódcą AK Stefanem Grotem? Na te pytania szukają odpowiedzi Marcin Muth, redaktor bloga Zielone Puszczykowo (zielone-puszczykowo.pl) oraz młody historyk, autor pracy magisterskiej o historii swojego miasta – Maciej Krzyżański.
Więcej…
 
Dobrze jest jak jest…
Krzysztof Nawratek – Przede wszystkim Urbi...   
wtorek, 01 listopada 2011 13:38
Przez ostatnie dwa tygodnie, na zaproszenie dyrektora zielonogórskiej BWA byliśmy wraz z moimi studentami w Zielonej Górze. Poproszono nas, byśmy zastanowili się nad problemem „umierającego” centrum miasta. Przez najbliższe kilka miesięcy moi studenci będą pracować nad różnymi projektami usiłując odpowiedzieć na postawione przed nimi zadanie, nie chciałbym więc przesądzać jakie będą ich obserwacje i rekomendacje. Jedna rzecz wydaje się jednak oczywista – nostalgiczna troska może zabić (foto Joanna Erbel). 
Więcej…
 
Demokracja jest naga
Marcin Muth   
czwartek, 06 października 2011 23:39

Od kilku dni furorę w internecie robi spot kandydatki SLD z Lubelszczyzny. Pani się nazywa Katarzyna Lenart i charakteryzuje się tym, że się rozbiera do rosołu, zasłaniając jedynie cycki. Jednocześnie obiecuje pokazanie cycków, jeśli wyborcy wybiorą ją oraz SLD. Szantaż. Nie ma głosu, nie ma cycków.
Więcej…
 
Miasto-ogród kontra ludzie-markety
Marcin Muth   
wtorek, 13 września 2011 00:08
Zajęci problemami Poznania, czasami zapominamy o tym, jak kryzys tradycyjnie pojmowanego miasta wpływa na ościenne gminy. Gdy mówimy i piszemy o tym, że najzamożniejsi mieszkańcy uciekają z centrum na dalekie przedpola aglomeracji, zabierając ze sobą wpływy do kasy miejskiej, staramy się zwracać uwagę na szkodliwy dla rozwoju miasta proces suburbanizacji.
Więcej…
 
Krótka historia barbarzyńców
Marcin Muth   
wtorek, 16 sierpnia 2011 15:59
Historia Polski nie była łatwa, ale można ją ująć w dość prostą prawidłowość. Mianowicie da się zauważyć taki oto cykl. Etap pierwszy to rozwój, inwestycje, podboje oraz następujący zaraz potem etap drugi polegający na najazdach obcych, powstaniach ciemiężonych i ogólnej destrukcji dotychczasowego dobrobytu. Miasto nasze Poznań, choć mocno osobne na mapie Polski i dość oryginalne w posadach, to jednak w los ten nieszczęsny cykliczny również było się skutecznie wpisało.
Więcej…
 
Po pierwsze wychowanie. W szkole.
Krzysztof Nawratek   
czwartek, 11 sierpnia 2011 16:39Już raz na ten temat pisałem – w felietonie “Zabieraj te nogi” – ale dziś, gdy dogasają właśnie zgliszcza w Londynie i Manchesterze, a policja zatrzymuje tysiące podejrzanych, myślę, że warto do kilku podjętych wcześniej wątków wrócić.
Więcej…
 
Mad in Poznań
Marcin Muth   
poniedziałek, 01 sierpnia 2011 01:24
Ostatnio jestem w nastroju pozytywnym. Nie szukam dziur w konstrukcjach całych, ani też miękkich podbrzuszy w pomnikowych dokonaniach. Nie tropię także afer, przekrętów jak również niecnych planów. Nie reaguję nawet na okropne masakry, przedwczesne śmierci oraz wyniki badań komisji. Zakładając, że koniec świata i tak nastąpi, choćby nie wiem co się napisało, przyjąłem postawę refleksyjną, ale jednocześnie bierną. Działa to mniej więcej tak, że zamiast komentować, kontempluję sobie to i owo.
Więcej…
 
Dalej niż stadion, dalej niż imitacja
Krzysztof Nawratek   
wtorek, 12 lipca 2011 13:18


Dziś wieszczenie nieszczęść, które nawiedzą polskie miasta przy okazji EURO 2012 stało się niemal powszechne. Mogę mieć gorzką satysfakcję, że już w 2007 zgłaszałem zastrzeżenia wobec tego w jaki sposób się EURO planuje i o nim myśli. Gazeta Wyborcza drukuje wywiad z architektem Edmundem Obiałą, który wyraża podobne zastrzeżenia (wyrażał je zresztą również wiele lat temu, ale wtedy jego głos był mniej popularny).
Więcej…
 


Strona 1 z 4