Gzik tropikalny
Demokracja jest naga
Marcin Muth   
czwartek, 06 października 2011 23:39

Od kilku dni furorę w internecie robi spot kandydatki SLD z Lubelszczyzny. Pani się nazywa Katarzyna Lenart i charakteryzuje się tym, że się rozbiera do rosołu, zasłaniając jedynie cycki. Jednocześnie obiecuje pokazanie cycków, jeśli wyborcy wybiorą ją oraz SLD. Szantaż. Nie ma głosu, nie ma cycków.
Więcej…
 
Miasto-ogród kontra ludzie-markety
Marcin Muth   
wtorek, 13 września 2011 00:08
Zajęci problemami Poznania, czasami zapominamy o tym, jak kryzys tradycyjnie pojmowanego miasta wpływa na ościenne gminy. Gdy mówimy i piszemy o tym, że najzamożniejsi mieszkańcy uciekają z centrum na dalekie przedpola aglomeracji, zabierając ze sobą wpływy do kasy miejskiej, staramy się zwracać uwagę na szkodliwy dla rozwoju miasta proces suburbanizacji.
Więcej…
 
Krótka historia barbarzyńców
Marcin Muth   
wtorek, 16 sierpnia 2011 15:59
Historia Polski nie była łatwa, ale można ją ująć w dość prostą prawidłowość. Mianowicie da się zauważyć taki oto cykl. Etap pierwszy to rozwój, inwestycje, podboje oraz następujący zaraz potem etap drugi polegający na najazdach obcych, powstaniach ciemiężonych i ogólnej destrukcji dotychczasowego dobrobytu. Miasto nasze Poznań, choć mocno osobne na mapie Polski i dość oryginalne w posadach, to jednak w los ten nieszczęsny cykliczny również było się skutecznie wpisało.
Więcej…
 
Mad in Poznań
Marcin Muth   
poniedziałek, 01 sierpnia 2011 01:24
Ostatnio jestem w nastroju pozytywnym. Nie szukam dziur w konstrukcjach całych, ani też miękkich podbrzuszy w pomnikowych dokonaniach. Nie tropię także afer, przekrętów jak również niecnych planów. Nie reaguję nawet na okropne masakry, przedwczesne śmierci oraz wyniki badań komisji. Zakładając, że koniec świata i tak nastąpi, choćby nie wiem co się napisało, przyjąłem postawę refleksyjną, ale jednocześnie bierną. Działa to mniej więcej tak, że zamiast komentować, kontempluję sobie to i owo.
Więcej…
 
Idiom: Pamiętniki wampirów
Marcin Muth   
wtorek, 05 lipca 2011 00:59


Zaczyna się kolejne lato festiwalowe w Polsce. Odkąd cywilizacja europejska odkryła, że nie ma już nic do wyprodukowania, podbicia, kupienia i/lub sprzedania, zajęła się taśmową produkcją festiwali. Każdy kraj, każdy region, każde miasto, miasteczko, wioseczka czy chutor muszą mieć przynajmniej jeden festiwal, który rzuci na kolana pół europejskiego powiatu.
Więcej…
 
Projekt Wrocław, projekcik Poznań
Marcin Muth   
niedziela, 26 czerwca 2011 14:54
Dla nas, mieszkańców Poznania, konkurs o tytuł ESK 2016 był bardzo smutny. Przegraliśmy przez nokaut już w pierwszej rundzie. Nie dlatego, że mamy gorszych animatorów kultury czy artystów. Nie dlatego też, że brakowało w mieście pomysłów. I nie dlatego, że ktoś się na nas uwziął.
Więcej…
 
Poznański Rych Obywatelski
Marcin Muth   
poniedziałek, 13 czerwca 2011 01:36


Niewiele rzeczy jest pewnych w coraz szybciej zmieniającym się świecie, ale w jednej sprawie nie ma żadnych wątpliwości. Otóż, szybka rzeczywistość wymaga szybkich ruchów. Jak śpiewał bowiem w filmowym hicie mojego dzieciństwa Felicjan Andrzejczak: „dobrze tańczyć to nie wszystko, trzeba jeszcze ruszać się”.
Więcej…
 
Brud, smród i gentryfikacja
Marcin Muth   
środa, 01 czerwca 2011 13:35
Z dystansu Poznań nie wydaje się szczególnie żywym miastem. Niewiele zdarzeń przykuwa uwagę świata. Obama ominął miasto szerokim łukiem, podobnie jak wszelkie możliwe trofea w piłce nożnej. Owszem, przez jakiś czas emocje rozbudzał Litar, ale odkąd wysłano przeciw niemu jednostkę specjalną policji, CBŚ, CBA oraz nowego dyrektora POSiR, sprawę uważa się za załatwioną. Całkiem ciekawe festiwale poznańskie giną gdzieś w natłoku Open'erów, Offów, Orange'ów, Nowych Horyzontów. Parafrazując krotochwilną piosenkę Przybory, można by napisać, że w Poznaniu nic jak zwykle się nie dzieje.
Więcej…
 


Strona 1 z 2