MiastoTeka
W tym cyklu będziemy publikować autorskie relacje-impersje z podróży do przeróżnych miast świata. Jeśli byłeś/byłaś w ciekawym mieście i chcesz się podzielić wrażeniami z czytelnikami naszego portalu, to prześlij swoją propozycję tekstu na Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. !

Dawno temu w Puszczykowie
Z Maciejem Krzyżańskim rozmawia Marcin Muth   
sobota, 22 grudnia 2012 08:31
Puszczykowo to piękna podpoznańska miejscowość. Wyjątkowa w skali kraju, bo zachował się w niej oryginalny charakter podmiejskiego letniska, nawiązujący klimatem do idei miasta-ogrodu. Kiedy powstały pierwsze puszczykowskie wille? Czy budowali je na początku tylko Niemcy, czy także Polacy? Kiedy i od kogo dom w Puszczykowie sprowadził się słynny prezydent Poznania – Cyryl Ratajski? Czy polsko-niemieckie małżeństwo Roweckich, mieszkające przed wojną w pałacyku, w którym mieście się dzisiaj urząd miasta, było spokrewnione z legendarnym dowódcą AK Stefanem Grotem? Na te pytania szukają odpowiedzi Marcin Muth, redaktor bloga Zielone Puszczykowo (zielone-puszczykowo.pl) oraz młody historyk, autor pracy magisterskiej o historii swojego miasta – Maciej Krzyżański.
Więcej…
 
Madryt - porozmawiaj z nim
Paweł Głogowski   
środa, 30 marca 2011 13:26
Jest jak żar, który w sierpniowe południe uderza cię w twarz po wyjściu z klimatyzowanego tapas baru. Ciężko od niego uciec. W samym centrum jest to wręcz niemożliwe. Przeszkadza jednak wyłącznie los extranjeros – przybyszom z zagranicy. Madrileños (mieszkańcy Madrytu) nauczyli się z nim żyć, zaprzyjaźnili się. Chłoną go na ulicach, w szkołach, sklepach, a popołudniami w swych domach.

 

Więcej…
 
Półwiejska Vlora
Marcin Muth   
środa, 23 marca 2011 14:24


Za górami, za lasami, hen na skraju świata leży pięknie położone miasto. Jest ono takie dosłownie jak z bajki. Rozłożyło się bowiem w malowniczej zatoce na styku mórz Adriatyckiego i Jońskiego jak piękna dziewczyna na słonecznej plaży. Nazwę też ma jak dziewczyna, bo na imię jej Vlora, a historycznie to ona nawet matką jest. Matką Albanii.
Więcej…
 
W drodze do Rzymu
Agnieszka Ziółkowska   
sobota, 12 marca 2011 19:15Sfatygowani, nie przebrani i uciekający wzrokiem przechodnie, rozpaczliwie szukający pierwszej lepszej restauracji, gdzie mogliby zjeść kolację, to turyści: żaden rzymianin nie dopuściłby się takiej profanacji.

Więcej…
 
Londyn, czyli kilka wielkomiejskich impresji
Bogdan Dzudzewicz   
poniedziałek, 21 lutego 2011 00:30
Londyn – prawdopodobnie najciekawsze miasto w Europie. Parafrazując pewną reklamę można tak z pewnością o stolicy Anglii powiedzieć. Jest wiele elementów, które składają się na klimat tego miasta. Z jednej strony jest to miasto bardzo europejskie, po którym nie sposób poruszać się bez mapy.
Więcej…
 
Singapur - dziwny twór
Andrzej Budnik   
wtorek, 08 lutego 2011 15:39

Obok Singapuru nie da się przejść obojętnie. Jedni określają to państwo jako sterylnie czyste, inni jako nudne, a spotkałem się też z określeniem: cukierkowo kolorowe. Jeśli zderzymy to z zakazem żucia gumy oraz faktem, iż gospodarka tego kraju jest obecnie najszybciej rozwijającą się na świecie, to o zawrót głowy nie trudno. Zapraszamy na kilka dni w tym przedziwnym mieście. Państwie? No właśnie...

Więcej…
 
Disneyland w mieście Gotham
Kacper Pobłocki   
piątek, 28 stycznia 2011 16:45
Nowy Jork uchodzi za kwintesencję miejskości – mimo, że jest to miasto, w którym dobrze żyć jest bardzo trudno. Na pewno warto w nim nieco pobyć. Ale ci, którzy szukają miasta „dobrego do życia” z Nowego Jorku w końcu uciekają.
Więcej…