Przede wszystkim "Urbi..."
Prezentujemy publikowane cyklicznie i pisane specjalnie dla naszego portalu.zapiski do nowej książki Krzysztofa Nawratka pt. "Uchwycić pomiędzy. Wprowadzenie do miejskich rewolucji" (2011)


Dobrze jest jak jest…
Krzysztof Nawratek – Przede wszystkim Urbi...   
wtorek, 01 listopada 2011 13:38
Przez ostatnie dwa tygodnie, na zaproszenie dyrektora zielonogórskiej BWA byliśmy wraz z moimi studentami w Zielonej Górze. Poproszono nas, byśmy zastanowili się nad problemem „umierającego” centrum miasta. Przez najbliższe kilka miesięcy moi studenci będą pracować nad różnymi projektami usiłując odpowiedzieć na postawione przed nimi zadanie, nie chciałbym więc przesądzać jakie będą ich obserwacje i rekomendacje. Jedna rzecz wydaje się jednak oczywista – nostalgiczna troska może zabić (foto Joanna Erbel). 
Więcej…
 
Po pierwsze wychowanie. W szkole.
Krzysztof Nawratek   
czwartek, 11 sierpnia 2011 16:39Już raz na ten temat pisałem – w felietonie “Zabieraj te nogi” – ale dziś, gdy dogasają właśnie zgliszcza w Londynie i Manchesterze, a policja zatrzymuje tysiące podejrzanych, myślę, że warto do kilku podjętych wcześniej wątków wrócić.
Więcej…
 
Dalej niż stadion, dalej niż imitacja
Krzysztof Nawratek   
wtorek, 12 lipca 2011 13:18


Dziś wieszczenie nieszczęść, które nawiedzą polskie miasta przy okazji EURO 2012 stało się niemal powszechne. Mogę mieć gorzką satysfakcję, że już w 2007 zgłaszałem zastrzeżenia wobec tego w jaki sposób się EURO planuje i o nim myśli. Gazeta Wyborcza drukuje wywiad z architektem Edmundem Obiałą, który wyraża podobne zastrzeżenia (wyrażał je zresztą również wiele lat temu, ale wtedy jego głos był mniej popularny).
Więcej…
 
Przede wszystkim grzeczność
Krzysztof Nawratek   
wtorek, 17 maja 2011 13:23
…odmienny wniosek – że każdy rodzaj aktywności grupowej, czy to jest modlitwa czy manifestacja, zakłóca „normalne” funkcjonowanie jednostek w mieście. Więc może wniosek jest taki, że miasto (władze miejskie) powinny zakazywać lub też uniemożliwiać wszelkich przejawów grupowej aktywności?
Więcej…
 
Lud jako źródło wiedzy czy władzy?
Krzysztof Nawratek   
niedziela, 01 maja 2011 19:28


Poznańska miejska władza zapowiedziała wprowadzenie elementów budżetu partycypacyjnego w przyszłym roku. Nie tylko ja o tego typu rozwiązaniu mówiłem od dawna. Wypadałoby więc się cieszyć.

Nie tak szybko...
Więcej…
 
Zabieraj te nogi!
Krzysztof Nawratek   
poniedziałek, 18 kwietnia 2011 06:48


Na ogół jestem miłym, tolerancyjnym człowiekiem. Trudno mnie wyprowadzić z równowagi, bardzo trudno naprawdę mnie czymś obrazić. Jest jednak kilka rzeczy, które doprowadzają mnie do szału. Jedną z nich jest trzymanie nóg (w butach) na siedzeniach w miejscach publicznych.
Więcej…
 
Błogosławiona Furia
Krzysztof Nawratek   
środa, 30 marca 2011 13:48
Podczas ostatniego pobytu w Polsce zdarzało mi się oglądać telewizję. Na przykład kilkanaście sekund walki bokserskiej – Kliczko kontra Solis. Tłum ludzi na widowni i miliony przed telewizorami chciało zobaczyć porządne mordobicie. Niestety – nie tym razem.
Więcej…
 
Wyburzyć!
Krzysztof Nawratek   
piątek, 18 marca 2011 08:14
Jeśli więc stoimy w Polsce wobec problemu olbrzymiego głodu mieszkaniowego, jeśli miasta budownictwo komunalne ma na dole listy swoich priorytetów, to czy nie należałoby rozważyć bardziej 'improwizowanych' metod pozyskiwania/przysposabiania lokali mieszkalnych?
Więcej…
 


Strona 1 z 2