Przede wszystkim "Urbi..."
Prezentujemy publikowane cyklicznie i pisane specjalnie dla naszego portalu.zapiski do nowej książki Krzysztofa Nawratka pt. "Uchwycić pomiędzy. Wprowadzenie do miejskich rewolucji" (2011)


Prawda wiedzie na manowce (ale kłamać to trzeba umieć)
Krzysztof Nawratek   
sobota, 12 lutego 2011 14:17
Wszyscy kłamiemy, skłamujemy się by przeżyć, by nadać swemu życiu choć odrobinę sensu i znaczenia. Łódź czy Katowice chcą się skłamać w Barcelonę czy Florencję, Warszawa udaje, że jest Berlinem. Nie z tym mam problem.
Więcej…
 
Zatrzymać Rewolucję!!! (I niech tu z nami zostanie)
Krzysztof Nawratek   
piątek, 28 stycznia 2011 21:41
Mimo tego, że umieściłem się (albo zostałem umieszczony) w pudełku z napisem ‘urban studies’, większość mojej obecnej zawodowej aktywności to uczenie studentów projektowania fragmentów miast oraz budynków. Z budynkami jest w miarę łatwo – wiadomo z grubsza, że gdzieś się wchodzi, gdzieś to ma okna, ktoś (znaczy konstruktor) musi policzyć by się nie zawaliło. Z urbanistyką jest znacznie trudniej – miast się przecież nie projektuje, a nawet słowo ‘plan’ jakoś tak się niedobrze kojarzy.
Więcej…
 
Człowiek w mieście - polemika z K. Nawratkiem
Bartłomiej Grubich   
czwartek, 27 stycznia 2011 15:07
Do tekstu Nawratka „Epifania w Starbucku” musiałem podejść podejrzliwie. Bo lubię Habermasa, więc jego krytykę lubię mniej. I nie lubię Starbucks. Przede wszystkim dlatego że nie piję kawy. Ale też dlatego że kawiarnia ta jest w Polsce postrzegana zupełnie inaczej niż na Zachodzie, i to jej postrzeganie u nas mnie drażni.
Więcej…
 
Podejrzliwie wobec "Epifanii..."
Przemysław Pluciński   
poniedziałek, 24 stycznia 2011 19:44
Lubię sieciowe objawienia Krzysztofa Nawratka. Zaintrygowała mnie ostatnio fraza z „Epifanii w Starbucksie”, gdzie Autor pisze: „Współczesna debata o miejskich przestrzeniach publicznych skażona jest habermasowską ideą sfery publicznej oraz zwrotem językowym we współczesnej filozofii”. Pewnie się droczy. Jednak nawet jeśli lekko puszcza oko, nie warto wobec tego mrugnięcia przejść obojętnie. W odczarowanym świecie trzeba być wobec wszelakich epifanii podejrzliwym.
Więcej…
 
Epifania w Starbucku
Krzysztof Nawratek   
poniedziałek, 17 stycznia 2011 07:37
Rozpoczynamy publikację cyklu zapisków Krzysztofa Nawratka powstających przy okazji  pracy nad jego nową książką pt. "Uchwycić pomiędzy. Wprowadzenie do miejskich rewolucji" (2011) (red.).
Więcej…
 
Przede wszystkim "Urbi…"
Krzysztof Nawratek   
sobota, 01 stycznia 2011 08:09
Zapytaliśmy urbanistę Krzysztofa Nawratka czego w Nowym Roku życzy nam oraz innym polskich ruchom miejskim. Nawratek jest dla polskiej krytycznej refleksji nad miastem tym, czym papież dla Watykanu. Prezentujemy zatem noworoczne przesłanie papieża polskich urban studies  :) (red.)
Więcej…
 


Strona 2 z 2