Nasze idee
Tutaj znajdują się materiały o tematach miejskich najbardziej ogólnych. Hasła "prawa do miasta", demokracji miejskiej, zrównoważonego miasta, jak również szeroka refleksja społeczna nad współczesnym miastem, choć zwykle nie odnoszą się bezpośrednio do poznańskich problemów, pozwalają je lepiej rozumieć i poszukiwać skuteczniej rozwiązań.

Projekt budżetu – Poznań 2013: SPOŁECZNY KOMENTARZ
Stowarzyszenia: My-Poznaniacy, Inwestycje dla Poznania   
poniedziałek, 03 grudnia 2012 21:21


Od co najmiej czterech lata poznańskie organizacje społeczne próbują oddziaływać na budżet miasta. W 2010 r. była to konferencja prasowa pod salą sesyjną podczas sesji budżetowej, i wręczenie radnym propozycji poprawek. W 2011 zorganizowaliśmy seminarium budżetowe, z którego wynikało, że nadciąga finansowa zapaść – bez odzewu. W zeszłym roku złożyliśmy kilkadziesiąt poprawek do budżetu. W bieżącym przedstawiamy tylko komentarz do projektu budżetu.
Więcej…
 
REZOLUCJA LUBELSKA IV Kongresu Urbanistyki Polskiej
Redakcja   
czwartek, 11 października 2012 12:07

Niedawno, w dniach 19-21 września br. w Lublinie, odbywał się IV Kongres Urbanistyki Polskiej, obradujący pod hasłem „Odpowiedzialni za miasto”. Uczestniczyła w nim także reprezentacja Kongresu Ruchów Miejskich, zaś konkluzję jego prac przynosi Rezolucja Lubelska. Polecamy tekst może i patetyczny, ale ważny i mądry. Poprzedni, III Kongres Urbanistyki Polskiej obradował trzy lata temu w Poznaniu i poświęcony był Karcie Przestrzeni Publicznej (red.).
Więcej…
 
Apel do Rady Miasta o nieobciążanie nas kosztami nowych igrzysk
Stowarzyszenie My-Poznaniacy   
niedziela, 07 października 2012 22:37Prezydent Poznania tak jest z siebie zadowolony po Euro 2012, że forsuje obciążenie Poznania kolejną dużą imprezą sportową – igrzyskami młodzieżowymi. Dla realizacji tych ambicji domaga się od nas kolejnych dużych pieniędzy, którymi dysponuje Rada Miasta. Apelujemy, żeby dziś na sesji nadzwyczajnej Rada dała planom Prezydenta definitywny odpór (red.).
Więcej…
 
Do 10 października – wybierz swój kawałek budżetu obywatelskiego
Krzysztof Ulas   
piątek, 05 października 2012 18:05
Jak wiadomo, w Polsce na piłce nożnej i transporcie zna się każdy. Na zarządzaniu miastami też się znamy – podczas grillowania albo na imieninach częstym tematem jest to, jak powinno wydawać się pieniądze z miejskiej kasy. Okazja nadarzyła się szybciej, niż można było się spodziewać. Niedawno, w ramach budżetu partycypacyjnego, Ryszard Grobelny, prezydent miasta Poznania, oddał w ręce poznaniaków 10 mln zł. Mieszkańcy na specjalnie skonstruowanych formularzach mogli składać wnioski, które następnie zostały poddane weryfikacji merytorycznej i formalnej. 
Więcej…
 
Dlaczego jestem przeciw wspieraniu samorządów z centralnej kasy
Michał Kucharski   
sobota, 08 września 2012 23:05

Związek Miast Polskich i inne organizacje rozpoczęły zbieranie podpisów pod projektem zmian w ustawie podatkowej. Chcą wrócić do sposobu finansowania samorządów z podatków sprzed zmian w systemie, tak by otrzymywać ich większy procent. Zgadzam się z jednym z licznych argumentów za tym projektem – niedopuszczalne jest i będzie obciążanie samorządów nowymi obowiązkami przy jednoczesnym nieprzekazywaniu im na nie funduszy. Ale jedna rzecz to takie działanie władz, a inna – przeinwestowanie ze strony samorządów. Po pieniądze centralne samorządowcy chcą sięgnąć wtedy, gdy zaczynają się borykać z poważnymi problemami finansowymi.
Więcej…
 
Budżet obywatelski: odpowiedź Prezydenta Poznania
Ryszard Grobelny   
środa, 05 września 2012 12:22

Kilka dni temu Stowarzyszenie My-Poznaniacy odniosło się publicznie do ogloszonego przez Prezydenta Poznania tzw. budżetu obywatelskiego, wywodzącego się z koncepcji budżetu partycypacyjnego. Zamieszczamy odpowiedź Prezydenta na nasze uwagi. Jednocześnie jej Autor zechciał przy okazji odnieść się do tematu inicjatywy ustawodawczej Związku Miast Polskich dotyczącej dochodów gmin. Dla uniknięcia nieporozumień poddajemy uwadze naszą odpowiedź Prezydentowi w tej sprawie (red.).
Więcej…
 
My-Poznaniacy o budżecie obywatelskim
Stowarzyszenie My-Poznaniacy   
poniedziałek, 27 sierpnia 2012 18:01


W związku z ogłoszonymi przez Prezydenta Miasta Poznania propozycjami dla mieszkańców miasta, które określil on  jako „budżet obywatelski”, jesteśmy zapytywani o opinie oraz o to, czy z propozycji prezydenta skorzystamy. Idea budżetu partycypacyjnego jest nam bliska od lat, stąd kilka zdań publicznego komentarza do autorskiej inicjatywy Ryszarda Grobelnego.

Więcej…
 
Taniec z gwiazdami, czyli Jan Gehl w objęciach Ryszarda Grobelnego
Kacper Pobłocki   
piątek, 24 sierpnia 2012 15:11
W czwartek (23.08) odbyło się tajne spotkanie ze światowej sławy architektem i urbanistą prof. Janem Gehlem. Gehl został zaproszony przez prezydenta Ryszarda Grobelnego na posiedzenie Rady Strategii Rozwoju Miasta Poznania. Nie było to jednak typowe spotkanie eksperckie, gdyż do Sali Białej Urzędu Miasta zaproszeni zostali przedstawiciele bardzo różnych środowisk: począwszy od radnych miejskich i osiedlowych, przez architektów i akademików, przedstawicieli agend miejskich po... strażaków. My, oczywiście, żadnego zaproszenia nie dostaliśmy.
Więcej…
 


Strona 1 z 11