Nasze idee
Tutaj znajdują się materiały o tematach miejskich najbardziej ogólnych. Hasła "prawa do miasta", demokracji miejskiej, zrównoważonego miasta, jak również szeroka refleksja społeczna nad współczesnym miastem, choć zwykle nie odnoszą się bezpośrednio do poznańskich problemów, pozwalają je lepiej rozumieć i poszukiwać skuteczniej rozwiązań.

O kiepskich wyborach i błękitnych oczach Lewiatana
Marek Nowak   
niedziela, 03 kwietnia 2011 23:15

Problemy z frekwencją towarzyszą generalnie polskim wyborom od początku demokracji 20 lat temu. Wcale nie jest jednak tak, że skłonność do udziału w akcie wyborczym jest wypadkową znaczenia samych wyborów. W pierwszych, które miały tak brzemienne skutki dla kierunku polskiej drogi do kapitalizmu, uczestniczyło 62% uprawnionych Polaków, ale w drugiej turze już tylko 25%.
Więcej…
 
Bolączki poznańskiego Don Kichote'a
Cezary Brudka   
piątek, 25 lutego 2011 03:53
To, ilu poznaniaków z powodu pogody nie dotarło na środową debatę (23 luty) w Teatrze Ósmego Dnia zatytułowaną „Poznań: miasto czy obszar zurbanizowany?” – pozostanie tajemnicą. Wiadomo natomiast, że ci, którym mroźna aura nie była straszna, na pewno nie mogli narzekać na atmosferę spotkania.
Więcej…
 
Demokracja w piłkę kopana
Marek Nowak   
piątek, 25 lutego 2011 02:06
W 1969 roku pomiędzy dwoma państwami, Salwadorem i Hondurasem, rozgorzał nietypowy konflikt. Kontekst, w jakim rozgrywały się historyczne wydarzenia wskazywał na istotny związek ze zmaganiami drużyn piłkarskich obydwu krajów – w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w 1970 roku.
Więcej…
 
Rewolucyjna cierpliwość, stoicki pośpiech
Joanna Kusiak – "Kultura Liberalna"   
czwartek, 24 lutego 2011 14:02
"Przykład poznański jest o tyle istotny, że pokazuje konieczną mieszankę cierpliwości i pośpiechu. Cierpliwości, bo droga do dzisiejszych pozycji zajęła prawie trzy lata; pośpiechu zaś, bo by istotnie coś osiągnąć, należy od pierwszego momentu wyprzedzać ograniczoną obowiązującą strukturą wyobraźnię, wytyczać zupełnie nowe ścieżki i definiować problemy zanim się pojawią po to, by w całej tej cierpliwości w ogóle było na co czekać" - pisze o nas na łamach Kultury Liberalnej Joanna Kusiak (red.).
Więcej…
 
Finanse Poznania przed kryzysem? – seminarium budżetowe
Lech Mergler   
środa, 23 lutego 2011 00:11
„Seminarium budżetowe” to przedsięwzięcie o charakterze głównie poznawczym, które miało na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na stan finansów Poznania i wywołanie dyskusji, służącej uruchomieniu działań ratujących miejską, czyli naszą, kasę.
Więcej…
 
Bajka o stadionie
Krzysztof Ulas   
wtorek, 22 lutego 2011 16:21

Miało być pięknie, gospodarnie i taniej dla wszystkich. Miało być bezpieczniej i zyskownie. Jak na razie jest szybko, drogo, niegospodarnie, a nade wszystko koszty utrzymania rosną lawinowo.

Więcej…
 
12 problemów z jednomandatowymi okręgami wyborczymi
Marcin Gerwin   
niedziela, 20 lutego 2011 23:31
Co jest nie tak z okręgami jednomandatowymi? Czy nie byłoby idealnie oddawać głos na kandydata, zamiast na komitet wyborczy? Oczywiście, ale jedynym możliwym rozwiązaniem nie są okręgi jednomandatowe.
Więcej…
 
Wschodni Berlin: yuppies, mieszkańcy i młodzi spadkobiercy
The Observer   
piątek, 18 lutego 2011 03:17
Stolica Niemiec znów podzielona przez gentryfikację wyrzucającą z domów mieszkańców wschodniej części.
Więcej…
 


Strona 2 z 9