Nasze idee
Tutaj znajdują się materiały o tematach miejskich najbardziej ogólnych. Hasła "prawa do miasta", demokracji miejskiej, zrównoważonego miasta, jak również szeroka refleksja społeczna nad współczesnym miastem, choć zwykle nie odnoszą się bezpośrednio do poznańskich problemów, pozwalają je lepiej rozumieć i poszukiwać skuteczniej rozwiązań.

Rewolucja z ludzką twarzą
Marek Beylin   
sobota, 27 marca 2010 15:03
W całej Europie następuje coś, co dotąd znały tylko wielkie rewolucje i zawieruchy. Władza przesuwa się od partii, rządów i parlamentów do rozmaitych grup obywateli - pisze Marek Beylin w Gazecie Wyborczej.
Więcej…
 
Prawa w miastach a "prawo do miasta"
Peter Marcuse   
sobota, 27 marca 2010 07:43
Istnieje spora różnica między walką o poszczególne prawa (liczba mnoga) w miastach a „prawem do miasta” (liczba pojedyncza), między sposobami, na jakie idea prawa do miasta jest głoszona i stosowana przez poszczególne organizacje obywatelskie, a rozumieniem prawa do miasta tak, jak robił to francuski filozof Henri Lefebvre wtedy, gdy idea ta się rodziła.
Więcej…
 
Rio i wyzwania urbanizacji
Maciej Machajski   
piątek, 26 marca 2010 06:02
Anna Tibaijuka jest pierwszą kobietą z Afryki zasiadającą we władzach ONZ
Dziś dobiega końca piąte już Światowe Forum Miejskie - w tym roku zorganizowane w brazylijskim Rio de Janeiro. Aby przybliżyć czytelnikom ONZ-Habitat, organizatora Forum, przypominamy wywiad z dr Anną Tibaijuka - szefową ONZ-Habitat, oraz zastępczynią Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, oraz zapis jej wykładu wygłoszonego w SGH w Warszawie. Teksty powstały po wizycie Pani Tibaijuka w Polsce w 2008 r. i ukazały się w piśmie "Zawód Architekt."
Więcej…
 
Społeczeństwo i miasto post-konsumpcyjne cz. 3 - przestrzeń publiczna i mieszkalnictwo
Manuel Castells, Laura Burkhalter   
niedziela, 21 marca 2010 08:37
Miasta od zawsze były systemem komunikacji. Odnosi się to połączeń wewnątrz organizmu miejskiego jak i między poszczególnymi miastami, wielopłaszczyznowych systemów transportu, telekomunikacji, sieci komputerowych, czy mediów. Istnieje natomiast jeszcze jeden środek komunikacji, który od wieków definiował znaczenie życie miejskiego: przestrzeń publiczna. Jest to, mówiąc krótko, miejsce, w którym obywatele mogą się swobodnie spotykać. Centrum handlowe, na przykład, nie jest przestrzenią publiczną gdyż mimo, iż ludzie się w nim spotykają (często z braku alternatyw), to należą one do prywatnych właścicieli, którzy mogą dowolnie nakładać swoje ograniczenia czy zasady. Przestrzenią publiczną nie tylko jest rynek miejski, park, pomnik i jego okolice, czy też jakakolwiek inna forma przestrzenna wybudowana na bazie tradycyjnej śródziemnomorskiej piazzy.
Więcej…
 
Społeczeństwo i miasto post-konsumpcyjne cz. 2 - reforma transportu
Manuel Castells, Laura Burkhalter   
sobota, 20 marca 2010 23:06
Funkcjonowanie miast i gospodarki zależy od sprawnie zorganizowanego przepływu ludzi, informacji i dóbr. Wysoki poziom rozwoju ekonomicznego regionów jest bezpośrednio związany z ową matrycą ruchu. Zwłaszcza w dobie gospodarki opartej na wiedzy, zarówno jakość jak i liczba powiązań jaka zachodzi między ludźmi, a także między ludźmi a informacją, są kluczowym aspektem produktywności. Im więcej wartościowych kontaktów jednostka jest w stanie stworzyć każdego dnia, tym większa szansa, iż osoba ta przyczyni się do wzrostu lokalnej gospodarki. Łatwość, z jaką można rozprowadzać i wymieniać się ideami jest niezmiernie istotnym komponentem gospodarki opartej na wiedzy.
Więcej…
 
Społeczeństwo i miasto post-konsumpcyjne: cz. 1 - źródła
Manuel Castells, Laura Burkhalter   
sobota, 20 marca 2010 22:19
Żyjemy pośrodku strukturalnego kryzysu, który dotyka wszystkich i wszystko. Nie jest to koniec świata. Ale jest to koniec pewnego świata – świata wybudowanego przez ostatnie dwudziestolecie na domku z kart spekulatywnej inżynierii finansowej. Obecny kryzys nie jest tylko ekonomiczny. Jest on również społeczny, środowiskowy, duchowy i przestrzenny. Przyniósł gospodarcze załamanie i może rozwinąć się w złowieszczym kierunku. 
Więcej…
 
Miasto (XX wieku) umarło - niech żyje miasto!
Maciej Machajski   
wtorek, 16 marca 2010 10:52
W Detroit domy kosztują nawet i jednego dolara
Obecny kryzys finansowo-miejski jest najlepszym dowodem na to, iż amerykański model urbanizacji, podobnie jak niegdyś pomysły Le Corbusiera, wyczerpał się. W Stanach Zjednoczonych, w wyniku fali forklozji, miliony ludzi tracą dach nad głową, a ceny nieruchomości spadają na łeb na szyję. Słynny architekt Rem Koolhas ogłosił niedawno, iż miasto XX w. umarło. Otwiera się zatem debata nad tym jak wyglądać powinno miasto przyszłości. Prezentujemy dwa artykuły z Gazety Wyborczej, w których opisana jest (na podstawie prasy zagranicznej)  agonia amerykańskich miast (na przykładzie Detroit) oraz nowe pomysły na zorganizowanie miast które powstają w tzw. krajach rozwijających się.
Więcej…
 
Nie/cykliczny nie/satyryczny, nie/obiektywny nie/tygodnik*
Krzysztof Ulas   
poniedziałek, 15 marca 2010 15:11
Płeć nader piękna, po lekturze poprzednich wypocin autora zbeształa go za nadmierny hurraoptymizm wiosenny. Wiosny jakoby widać nie było naonczas. Autor roboczo potrafi zgodzić się z tak postawioną tezą, acz dodać należy, że skoro śniegu nie ma, temperatury dodatnie i słońce się przebija, to wiosnę czuć i basta. Ta pora roku ma to do siebie, że wszystko spod ziemi wyłazi, a w minionym tygodniu dzienne światło ujrzało spraw kilka.
Więcej…
 


Strona 5 z 9