Nasze idee
Tutaj znajdują się materiały o tematach miejskich najbardziej ogólnych. Hasła "prawa do miasta", demokracji miejskiej, zrównoważonego miasta, jak również szeroka refleksja społeczna nad współczesnym miastem, choć zwykle nie odnoszą się bezpośrednio do poznańskich problemów, pozwalają je lepiej rozumieć i poszukiwać skuteczniej rozwiązań.

POLSKA STOLICA... DROŻYZNY
Lech Mergler   
piątek, 12 lutego 2010 12:03

Olimpijskie... nie igrzyska, ale ceny usług komunalnych są udziałem Poznania. Jak doniosły w ostatnich dniach ogólnopolskie media – Poznań wygrywa w kolejnym, krajowym rankingu: na najwyższe w Polsce koszty w tej dziedzinie. Znany bajarz z pl. Kolegiackiego, Mirosław K., jak i zresztą włodarze innych, drogich miast, tłumaczą to inwestycjami poczynionymi przez miasta. Naprawdę? Rozejrzyjmy się wokół...

Więcej…
 
RANKING - Poznań w czołówce najdroższych miast
Katarzyna Fertsch, Bogna Kisiel (Głos Wielkopolski)   
piątek, 12 lutego 2010 11:59
Obyś w bogatym mieście żył! Tego możemy życzyć tym, za którymi nie przepadamy. Poznaniacy coś wiedzą na ten temat. Co roku władze stolicy Wielkopolski łupią ich portfele, wprowadzając maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych i podwyższając ceny usług komunalnych. Z raportu „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że już nie Warszawa, a właśnie Poznań jest najdroższym miastem.
 
 
Więcej…
 
Nie/cykliczny nie/satyryczny, nie/obiektywny nie/tygodnik*
Krzysztof Ulas   
wtorek, 09 lutego 2010 18:52
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Dziecko rodzi się, a później dorasta. Początkowo nie wszystko pojmuje, z czasem zaczyna rozumieć więcej, aż w końcu zaczyna definiować swoje otoczenie i parametryzować dążenia. Po kilku latach uczy się wyrażania swoich celów i budowania możliwości ich realizacji. Tak samo jest z demokracjami i społeczeństwami obywatelskimi. W minionym tygodniu Poznaniacy dali wyraz swojej konsekwencji i umiejętności zmierzania w wytyczonym kierunku.  Nie trzeba było przykuwać się do słupów w Sali sesyjnej, a akty społecznego nieposłuszeństwa okazały się zbędne. Wystarczył dialog i wzajemne zrozumienie.
Więcej…
 
Nie/cykliczny nie/satyryczny, nie/obiektywny nie/tygodnik*
Krzysztof Ulas   
poniedziałek, 25 stycznia 2010 20:01
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Za oknami mróz straszliwy, śniegi na szczęście już ustały, a służby drogowe mogą poświęcić się wywożeniu białego szaleństwa. Dzieciarnia rozpoczęła ferie, które w tym roku udadzą się ze względu na pogodę. Jaką? Ano dla bogaczy. Ta zima nie jest wodą na młyn dla kwestionujących teorię globalnego ocieplenia. Zimno to zjawisko normalne w przyrodzie, bowiem ciepły prąd oceaniczny został zaburzony i Europę oblał jego chłodny brat. W efekcie mamy zimnicę i wysokie rachunki za ogrzewanie.
Więcej…
 
Łódź, Kropiwnicki: lud coś może
Maciej Machajski   
środa, 20 stycznia 2010 18:14
Odwołanie Jerzego Kropiwnickiego przez mieszkańców Łodzi to koniec pewnej epoki. Oprócz powodów dla których Kropiwnicki od kilku ostatnich lat popadał w coraz większą niełaskę Łodzian, a które opisuje artykuł przywołany poniżej, warto też przypomnieć okoliczności, w jakich Kropiwnicki doszedł do władzy. Był on pierwszym w Polsce klonem nowojorskiego prezydenta Rudy'a Giulianiego, który zasłynął swoją kontrowersyjną polityką "zero tolerancji" i wprowadził do światowego obiegu zasady miejskiej polityki twardej ręki.
Więcej…
 
Nie/cykliczny nie/satyryczny, nie/obiektywny nie/tygodnik*
Krzysztof Ulas   
poniedziałek, 18 stycznia 2010 14:48
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Z góry wszystko wygląda ładnie. Gorzej jak się na ziemię zejdzie.
Idą wymbory. Wind of change duje mocno, czupryny mierzwi. Po czym wnoszę? Po fantasmagoriach, „genialnych” pomysłach i sercach… podanych na talerzach. Niektórym dziennikarzom proponuję – garaż pod dnem Warty zostawcie na później, jeszcze nie czas. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że nie ma takiej głupoty, której gazety codzienne nie opisałyby ze śmiertelną powagą.  Na razie skupmy się na prywatnym tramwaju na Naramowice, parkingach prywatno-publicznych (lub na odwrót) i na rugowaniu ludności z centrum.

Więcej…
 
Roczek minął
Krzysztof Ulas   
poniedziałek, 04 stycznia 2010 20:53
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Rok się skończył, odszedł z hukiem, kacem, snem i innymi miłymi rzeczami. Nie oznacza to, że nie możemy go podsumować. Stowarzyszenie to ludzie, a ludzie mają pamięć. Odświeżmy, zatem naszą i waszą. Porządek niekoniecznie chronologiczny.
Więcej…
 
Po uchwaleniu budżetu w Głosie Wielkopolskim
Bogna Kisiel (Głos Wielkopolski)   
poniedziałek, 04 stycznia 2010 20:49
"Poznań ma budżet na 2010 rok". Poniżej prezentujemy artykuł, który ukazał się w Głosie Wielkopolskim po uchwaleniu budżetu dla Poznania.
Więcej…
 


Strona 6 z 9