Nasze idee
Tutaj znajdują się materiały o tematach miejskich najbardziej ogólnych. Hasła "prawa do miasta", demokracji miejskiej, zrównoważonego miasta, jak również szeroka refleksja społeczna nad współczesnym miastem, choć zwykle nie odnoszą się bezpośrednio do poznańskich problemów, pozwalają je lepiej rozumieć i poszukiwać skuteczniej rozwiązań.

Oświadczenie Federacji Anarchistycznej w sprawie planowanego na rok 2010 budżetu Miasta Poznania
Federacja Anarchistyczna s. Poznań O.Z.Z. Inicjatywa Pracownicza   
niedziela, 03 stycznia 2010 09:27
W dniu 22 grudnia ma dojść na forum Rady Miasta do debaty i ewentualnego uchwalenia budżetu Miasta Poznania na rok 2010. Zarówno forma przeprowadzonych konsultacji społecznych i dyskusji nad budżetem, jak również jego struktura wydatków i priorytetów, budzi nasz głęboki sprzeciw.
Więcej…
 
Polak grupowo nie umie
Janusz Czapiński   
sobota, 02 stycznia 2010 16:26
Źródło: www.gazeta.pl
Tocząc spory i boje, ale także współpracując z władzami, nie możemy zapominać, że na dłuższą  metę o powodzeniu decyduje społeczna zdolność do organizowania się i wytrwałej współpracy. Jak jest z tym w Polsce mówi w Gazecie Wyborczej profesor Janusz Czapiński, programowy optymista, autor kolejnych Prognoz Społecznych.  Wynika z nich, że jest tak dobrze i jeszcze lepiej, że aż nie wiadomo jak tak dobrze być może....
Więcej…
 
Nie/cykliczny nie/satyryczny, nie/obiektywny nie/tygodnik*
Krzysztof Ulas   
poniedziałek, 14 grudnia 2009 18:15
Z prędkością dwóch machów nad strefą zrzutu przeleciał ten adwent
Normal 0 21 false false false Trzecia niedziela adwentu sennie się zapowiadała i taką też ostatecznie wyszła. Nikt nikomu oka nie wyłupił, policyjne statystyki okazały się skromne. Ludność w pogoni za karpiem nie pamięta już, jak to drzewiej było. Ta niedziela to także rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Jest  zatem okazja do oddania czci pamięci tamtych niezłomnych.
Więcej…
 
Miasto to nie shopping mall
Lech Mergler   
niedziela, 13 grudnia 2009 19:00

Rozmowa o zrównoważonym rozwoju miast z dr. Andreasem Billertem, specjalistą w zakresie rewitalizacji i gospodarki przestrzennej, nauczycielem akademickim, publicystą, członkiem Stowarzyszenia My-Poznaniacy. Zajmuje się rewitalizacją miast w Niemczech i Polsce, wykłada na uczelniach w obu krajach, m.in. UAM i Viadrinie. Rozmowa ukazała się w kwartalniku "Nowator".

Więcej…
 
Nie/cykliczny nie/satyryczny, nie/obiektywny nie/tygodnik*
Krzysztof Ulas   
poniedziałek, 23 listopada 2009 13:34
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Dusił, dusił i wydusił. Medal dostał za to. Fot. Krzysztof Ulas
Roku Pańskiego 1410 Polacy wespół z Litwinami spuścili manto Krzyżakom. Byliby ich dokumentnie pognębili gdyby nie polityka. To właśnie ona i układy sił sprawiły, że dziadzia Jagiełło poszedł wolniej niż trzeba i dał Niemiaszkom czas na przegrupowanie. Wielki bohater czy dupa wołowa? Nie drodzy Państwo, po prostu polityk wybitny.

Więcej…
 
Recenzja: Poznań konfliktów
Maciej Machajski   
wtorek, 17 listopada 2009 15:08

"Książka Merglera wskazuje, iż pociągające dla niektórych polityków traktowanie obywateli jako biernych odbiorców nie zawsze popłaca. Mieszkańcy potrafią się bowiem zebrać, wskazać na swoje kompetencje" - pisze Bartłomiej Grubich w recenzji książki "Poznań konfliktów", która ukazała się w piśmie Obywatel (nr 46). Książka Lecha Merglera powstała wiosną 2008 r. i jest jedną z pierwszych prób systematycznego przestawienia i zanalizowania konfliktów przestrzennych w Polskich miastach. Opisuje ona jednocześnie genezę powstania Porozumienia Społecznego My-Poznaniacy w trakcie niemal rocznej debaty publicznej na temat "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania". 

 

Więcej…
 
Częstochowa: zwycięstwo demokracji
Maciej Machajski   
wtorek, 17 listopada 2009 09:19

To co nie udało się w Gliwicach udało się w Częstochowie: mieszkańcy odwołali w referendum prezydenta, który ich zdaniem źle wypełniał powierzone mu obowiązki. Po raz pierwszy w historii polskiej demokracji to nie sprawy obyczajowe (jak to było w Olsztynie) czy też korupcyjno-kryminalne (przypadek Sopotu) ale merytoryczne stały się powodem sięgnięcia po ostateczną broń w demokracji - referendum odwoławcze. Obywatelskie Stowarzyszenie Przyjaciół Częstochowy, które zorganizowało protest przeciwko prezydentowi Wronie, przytacza kluczową cechę sprawowania władzy, która okazała się kroplą goryczy przepełniającą czarę: arogancję i niechęć do porozumienia z mieszkańcami. Zdaje się, że Tadeusz Wrona nie jest jedynym prezydentem polskiego miasta, któremu zdaje się, iż może być 'sam sobie sterem.' Ale jako pierwszy będzie musiał ponieść tego konsewkencje. Wszyscy wiemy, iż taki styl rządzenia jest w Polsce bardziej regułą niż wyjątkiem. Następny w kolejce do odwołania jest prezydent Łodzi - właśnie trwa liczenie popisów pod wnioskiem o referendum i wszystko wskazuje na to, że odbędzie się ono w połowie stycznia. Kto po Kropiwnickim?

Poniżej polecamy artykuł Izabeli Kacprzak z "Rzeczpospolitej" opisujący sprawę referendum w Częstochowie.

 

Więcej…
 
Nie/cykliczny nie/satyryczny, nie/obiektywny nie/tygodnik*
Krzysztof Ulas   
poniedziałek, 16 listopada 2009 06:03
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Rewitalizacja? Tylko od przodu, reszta bez zmian.
Dawnom nie pisał, nie śmiał się i nie zabawiał gawiedzi. Wiedząc, że tak będzie, uprzedzałem o niecykliczności. Cóż, czasu upłynęło trochę, toteż mniej składnie dziś będzie, a tematy od Sasa do lasa mogą skakać. Powiedzmy sobie szczerze, działo się wiele. Sporo krzyków, szarpaniny i nerwówki niektórzy z nas doświadczyli. Trupów nie było, a to dobrze, bo już nie te czasy, że się truchła w gnojówce tapiało. Przyszło nowe i gnojówkę zostawia się dla przeciwników politycznych.

Więcej…
 


Strona 7 z 9