Nasze idee
Tutaj znajdują się materiały o tematach miejskich najbardziej ogólnych. Hasła "prawa do miasta", demokracji miejskiej, zrównoważonego miasta, jak również szeroka refleksja społeczna nad współczesnym miastem, choć zwykle nie odnoszą się bezpośrednio do poznańskich problemów, pozwalają je lepiej rozumieć i poszukiwać skuteczniej rozwiązań.

Chałupnicze społeczeństwo obywatelskie
Administrator   
piątek, 05 czerwca 2009 08:51
Mamy poczucie, że musimy sami sobie udziergać to społeczeństwo obywatelskie, ponieważ urzędy i organizacje pozarządowe nie doceniają naszej aktywności. Rozmowa z Anną Gizą-Poleszczuk*
Więcej…
 
Co zostało z demokracji?
Redakcja   
poniedziałek, 25 maja 2009 18:22
Wybory odbywają się w krajach tak różnych jak Indonezja, Afganistan, Irak i Stany Zjednoczone. Demokracja, powstała w Atenach w 507 roku p.n.e., okazała się najbardziej naturalną dla człowieka formą rządów, najmniej szkodliwym spośród politycznych ustrojów. Trzeba jeszcze, by dobrze działała i by nie psuła jej władza, która nie została wybrana głosami ludu i nie jest kontrolowana przez obywateli.
Więcej…
 
Za katastrofę obwinia się ofiary
David Harvey   
poniedziałek, 25 maja 2009 18:03
Zapraszamy do lektury wywiadu, udzielonego Stowarzyszeniu "My Poznaniacy" przez Davida Harveya, profesora Uniwersytetu Miejskiego w Nowym Jorku (CUNY), według The Times jednego z dwudziestu najczęściej cytowanych humanistów na świecie, autora licznych książek, między innymi Neoliberalizm: historia katastrofy. (wydanie polskie: 2008). Wywiad ukazał się w tygodniku Przegląd.

Więcej…
 
Prawo do miasta na świecie
Kacper Pobłocki   
poniedziałek, 25 maja 2009 16:01

Od kilku dobrych lat jak grzyby po deszczu wyrastają na całym świecie ruchy społeczne, które w centrum swoich działań i zainteresowań stawiają kwestię miejską. Ideą, która łączy te wszystkie wysiłki łączy, jest właśnie pojęcie prawa mieszkańców do miasta w którym żyją. Choć idea ta powstała podczas rewolty studentów w Paryżu 1968, to dopiero teraz staje się spoiwem łączącym ludzi o bardzo różnych poglądach politycznych i wywodzących się z róznych środowisk.
Więcej…
 
Do szczęścia potrzebne jest miasto
Administrator   
niedziela, 22 marca 2009 13:38

Nie ma większej szkoły tolerancji niż przebywanie w przestrzeni publicznej. To jedyne miejsce, gdzie spotykamy obcych.

Więcej…
 
W Polsce, czyli...?
Andreas Billert   
środa, 12 listopada 2008 02:00
Polska, współcześnie... Co to jest za miejsce i czas?

   Miejsce w Europie na pewno peryferyjne. Dlaczego? Otóż w Europie w wyniku procesów demograficznych (spadek liczby ludności) i globalizacji, tworzą się obszary „wygrane” i pozostałe, peryferyjne lub półperyferyjne. Czy stan rzeczy w Polsce, nowym kraju Unii Europejskiej leżącym przy jej granicy, jest już głównie skutkiem globalizacji? Czy też wciąż rezultatem tzw. transformacji? Co te słowa w istocie znaczą.....?

Więcej…
 


Strona 9 z 9