Demokracja miejska
Mieszkańcy miast upominają się o demokrację
Redakcja   
niedziela, 19 lutego 2012 02:22


Materiał prasowy, opracowany przy udziale naszego Stowarzyszenia przez organizacje społeczne z całego kraju w związku z projektem prezydenckiej ustawy „o wzmocnieniu udziału mieszkańców w samorządzie…”. Został ogłoszony i rozesłany do mediów na początku minionego tygodnia, w odpowiedzi na uchwałę władz Związku Miast Polskich, nie pozostawiającą żadnych złudzeń co do intencji środowisk stojących za tą organizacją (red.).
Więcej…
 
DYSKUSJE: My-Poznaniacy – demokracja miejska – polityka
Redakcja   
środa, 08 lutego 2012 18:40W Stowarzyszeniu pojawiła się potrzeba dyskusji jak to, co robimy, ma się do „polityki” i co to w ogóle może znaczyć? Bierze się ta potrzeba i z naszego rozwoju (jesteśmy znacznie liczniejsi niż jeszcze kilka miesięcy temu) i z zewnętrznych okoliczności – zdynamizowania życia społecznego, politycznego, wzrostu napięć i konfliktów miejskich i krajowych, które raczej będą postępować, a nie słabnąć.
Więcej…
 
Więcej władzy dla wójtów i prezydentów miast? – list do Prezydenta RP
Spocka Inicjatywa Rozwojowa & Obywatele RP   
niedziela, 15 stycznia 2012 16:00
Demokracja miejska to jedna z kilku najbardziej podstawowych wartości dla My-Poznaniacy. Dlatego z życzliwością odnosiliśmy się do prac nad ustawą  „O wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu terytorialnego, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw”. Niestety, okazało się, że chodzi o wzmocnienie władzy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i ich nietykalność, czym zajmie się Sejm już w styczniu br. Stąd publikacja listu do Prezydenta RP (red.).
Więcej…
 
Pierwsza relacja na żywo z kampanii wyborczej w Poznaniu
Blog My-Wyborcy   
poniedziałek, 22 sierpnia 2011 15:21


Kto kandyduje? Na kogo głosować, a na kogo lepiej nie? Jak się spisali poprzednio wybrani posłowie i senatorowie?  Jak chcą rozwiązać palące problemy poznaniaków? Co z kryzysem? Co z euro? Co z PKP? Co z F-16? Co w końcu z naszymi podatkami chcą zrobić? Dowiedzcie się z naszego bloga, o co chodzi poznańskim kandydatom!
Więcej…
 
Same wartości demokratyczne nie wystarczają – o badaniach konsultacji społecznych
Magda Dobranowska-Wittels (www.ngo.pl)   
środa, 10 sierpnia 2011 01:08
Konsultacje społeczne wydłużają proces podejmowania decyzji, ale mogą pomóc w znalezieniu innowacyjnych rozwiązań, sprawić, że obywatele odciążą administrację, podejmując się wykonania określonych działań, wreszcie – mogą ją skłonić do lepszej pracy. Z dr. Przemysławem Sadurą rozmawiamy o raporcie „Badania efektywności mechanizmów konsultacji społecznych”.
Więcej…
 
O usprawnieniu demokracji słów kilka
Marcin Gerwin   
piątek, 05 sierpnia 2011 01:43
Na stronie prezydenta Bronisława Komorowskiego pojawił się już ostateczny projekt ustawy w sprawie wzmocnienia udziału mieszkańców w działaniach samorządu, jest on dostępny TUTAJ. O ile sam kierunek, by mieszkańcy mieli większe możliwości wpływania na to, co dzieje się w sprawach ich miast czy gmin wiejskich, jest oczywiście bardzo dobry i nie budzi wątpliwości, to już przyjęte rozwiązania owszem.
Więcej…
 
Sopot: demokracja to nie tylko wybory
Marcin Gerwin   
środa, 11 maja 2011 13:44

Mieszkańcy mają nieco inne priorytety niż radni czy prezydent w kwestii realizacji projektów w mieście, albowiem nigdzie nie kandydują. Nie muszą się więc martwić o to, jak wypadną w mediach, czy będą mieli co pokazać w ulotkach wyborczych i nie muszą blokować dobrego pomysłu tylko dlatego, że został on zgłoszony przez konkurencyjny klub.

Więcej…
 
My-Poznaniacy – Walne Zgromadzenie Członków
Stowarzyszenie My-Poznaniacy   
piątek, 29 kwietnia 2011 12:55


W minioną środę, 27 kwietnia br. odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia My-Poznaniacy. Podsumowało ono działalność Stowarzyszenia, podjęło uchwały i dokonało wyboru władz na drugą, 3-letnią kadencję – zarząd i komisję rewizyjną.
Więcej…
 


Strona 1 z 5