Demokracja miejska
Kryzys zaufania
Benjamin R. Barber   
poniedziałek, 13 lipca 2009 10:47
Ekonomiczne wyjaśnienia kryzysu fiskalnego są mętne. Kiedy 29 września Kongres USA odrzucił 700-mld program ratunkowy, rynek poleciał w dół o 477 punktów. Kiedy po paru dniach zmienił zdanie i program przyjął, notowania spadły o blisko 800 punktów. Więc co to jest? Kryzys kapitałowy? Nie, skoro wlanie kapitału ma taki efekt jak wlanie benzyny do ognia. A teraz płonie Europa.
Więcej…
 
Ludzie i tak zrobią swoje
Maciej Machajski   
poniedziałek, 13 lipca 2009 10:42

Prof. Hans-Dieter Klingemann, politolog, autor tezy, że instytucje znaczą mniej, niż nam się wydaje

Więcej…
 
Polska smuta
Maciej Machajski   
poniedziałek, 13 lipca 2009 10:36
Rozmowa z prof. Januszem Czapińskim o kryzysie zaufania, nepotyzmie oraz dobrym i złym kapitale społecznym
Więcej…
 
Niespołeczni bogacą się wolniej
Maciej Machajski   
poniedziałek, 13 lipca 2009 10:28
- Z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego bardzo mocno skorelowany jest sukces gospodarczy kraju. Dla gospodarki lepiej, kiedy ludzie są aktywni, kiedy uczą się nie tylko w szkole, ale i organizacjach, kiedy podejmują wspólnie nowe wyzwania.
Więcej…
 
Co zostało z demokracji?
Redakcja   
poniedziałek, 25 maja 2009 18:22
Wybory odbywają się w krajach tak różnych jak Indonezja, Afganistan, Irak i Stany Zjednoczone. Demokracja, powstała w Atenach w 507 roku p.n.e., okazała się najbardziej naturalną dla człowieka formą rządów, najmniej szkodliwym spośród politycznych ustrojów. Trzeba jeszcze, by dobrze działała i by nie psuła jej władza, która nie została wybrana głosami ludu i nie jest kontrolowana przez obywateli.
Więcej…
 
W Polsce, czyli...?
Andreas Billert   
środa, 12 listopada 2008 02:00
Polska, współcześnie... Co to jest za miejsce i czas?

   Miejsce w Europie na pewno peryferyjne. Dlaczego? Otóż w Europie w wyniku procesów demograficznych (spadek liczby ludności) i globalizacji, tworzą się obszary „wygrane” i pozostałe, peryferyjne lub półperyferyjne. Czy stan rzeczy w Polsce, nowym kraju Unii Europejskiej leżącym przy jej granicy, jest już głównie skutkiem globalizacji? Czy też wciąż rezultatem tzw. transformacji? Co te słowa w istocie znaczą.....?

Więcej…
 


Strona 4 z 4