Demokracja miejska
Rewolucyjna cierpliwość, stoicki pośpiech
Joanna Kusiak – "Kultura Liberalna"   
czwartek, 24 lutego 2011 14:02
"Przykład poznański jest o tyle istotny, że pokazuje konieczną mieszankę cierpliwości i pośpiechu. Cierpliwości, bo droga do dzisiejszych pozycji zajęła prawie trzy lata; pośpiechu zaś, bo by istotnie coś osiągnąć, należy od pierwszego momentu wyprzedzać ograniczoną obowiązującą strukturą wyobraźnię, wytyczać zupełnie nowe ścieżki i definiować problemy zanim się pojawią po to, by w całej tej cierpliwości w ogóle było na co czekać" - pisze o nas na łamach Kultury Liberalnej Joanna Kusiak (red.).
Więcej…
 
12 problemów z jednomandatowymi okręgami wyborczymi
Marcin Gerwin   
niedziela, 20 lutego 2011 23:31
Co jest nie tak z okręgami jednomandatowymi? Czy nie byłoby idealnie oddawać głos na kandydata, zamiast na komitet wyborczy? Oczywiście, ale jedynym możliwym rozwiązaniem nie są okręgi jednomandatowe.
Więcej…
 
Ordynacja wyborcza: o co chodzi w STV...
Marcin Gerwin   
piątek, 11 lutego 2011 01:56
Przedstawiamy tekst  Marcina Gerwina, współzałożyciela Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej i jednego z pomysłodawców inicjatywy "Ordynacja od nowa", w którym autor wyjaśnia czym jest ordynacja STV i dlaczego jego zdaniem jest korzystna dla mieszkańców (red.).
Więcej…
 
Ordynacja od nowa?
Maciej Wudarski   
sobota, 05 lutego 2011 02:22
Podejmujemy temat ordynacji wyborczej do samorządów jako kwestię o ogromnym znaczeniu dla jakosci demokracji na jej najniższym szczeblu, czyli w gminie. Impuls pierwotny był bardzo konkretny: porażka wyborcza mimo sporego poparcia. Ale dziś ważą się podstawy demokracji miejskiej (red.).
Więcej…
 
My-Poznaniacy: po rozmowie z prezydentem
Lech Mergler   
środa, 26 stycznia 2011 01:39
R. Grobelny: Są kwestie, w których się różnimy, i takie, w których mamy podobne poglądy, a różnice dotyczą metod.
M. Pasło-Wiśniewska: Sprawy finansów muszą być jawne, rączki na stół panie prezydencie!
Więcej…
 
MY.POZNANIACY – i co dalej?
Lech Mergler   
czwartek, 23 grudnia 2010 14:38


Temat przyszłości powyborczej stowarzyszenia i ruchu My.Poznaniacy pojawia się w mediach w rozproszeniu i fragmentarycznie, są też obecne motywy konfliktów albo skandalu. Żeby ułatwić orientację w tym, co się faktycznie dzieje z nami i u nas, postanowiliśmy zebrać fragmenty w całość, wskazując rzeczywiste pryncypia.
Więcej…
 
Nadchodząca rewolucja miejska
Lech Mergler i Kacper Pobłocki   
poniedziałek, 13 września 2010 06:13
Nowe rozwiązania w życiu publicznym pojawiają się oddolnie, spontanicznie, wbrew i obok skostniałych struktur. Dlatego od nich proponujemy rozpocząć dyskusję na temat tego, co roboczo nazywamy demokracją miejską - piszą Lech Mergler i Kacper Pobłocki w Le Monde Diplmatique.
Więcej…
 
Miasto jako idea polityczna
Krzysztof Nawratek   
niedziela, 08 sierpnia 2010 15:35
Jest to książka nie tylko dla profesjonalistów, architektów i urbanistów oraz zarządzających miastem, ale też - inspirująca lektura dla nas, mieszkańców. Uczy bowiem sposobów przekształcania przestrzeni wokół nas, aby była bogatsza, dawała nam więcej i zachęcała, abyśmy my więcej z siebie dawali innym - pisze  we wstępie do książki "Miasto jako idea polityczna" Jadwiga Staniszkis.
Więcej…
 


Strona 2 z 4