O bolączkach partycypacji
Maciej Machajski   
czwartek, 22 lipca 2010
W kontekście reformy poznańskich jednostek pomocniczych, gorąco polecamy trzygodzinną audycję z łódzkiego Radia Żak o bolączkach funkcjonowania rad osiedli (na przykładzie Łodzi i Kędzierzyna Koźle), o inicjatywie uchwałodawczej Łodzianie Decydują, konieczności wprowadzenia budżetów partycypacyjnych, niebezpieczeństwie upolitycznienia oddolnej samorządności, oraz o biurokratycznej ścianie, od której odbijają się społecznicy miejscy w Polsce.

W części drugiej audycji można posłuchać o nowych przepisach dotyczących konsultacji społecznych w Łodzi i tym jak nie są one przestrzegane, o konflikcie w sprawie spalarni śmieci (na łódzkim Widzewie), o tym, że konsultacje społeczne to jednak coś więcej niż tylko przekonywanie mieszkańców do słuszności planowanych inwestycji oraz o tym, że obecnie konsultacje często trudno odróżnić od lobbingu. Również rozmowa z działaczem stowarzyszenia Zielone Mazowsze o funkcjonowaniu Komisji Dialogu Społecznego w Warszawie, oraz o instytucjonalnych pomysłach zwiększania partycypacji społecznej w procesach decyzyjnych.

W części trzeciej znajduje się dyskusja o partycypacji w kształtowaniu polityki komunikacyjnej miasta, działalności inicjatyw Szacunek dla Łodzi oraz Łódzkiej Inicjatywy na Rzecz Przyjaznego Transportu, rozmowa z ekologiem o tym jak konsultacje w sprawie większych inwestycji często przeradzają się w „branie na dialog", o notorycznych niedotrzymywaniu umów przez inwestorów, konsekwencjach funkcjonowania specustawy drogowej, oraz o tym dlaczego dobrze przeprowadzone konsultacje społeczne są z dobre dla wszystkich: mieszkańców, urzędników oraz inwestorów.

Wszystkie części audycji można odsłuchać (bądź ściągnąć) w formacie mp3 pod poniższymi linkami:

Część 1 - LINK 

Część 2 - LINK

Część 3 - LINK 

Komentarze (1)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze
respond this topic
If you are willing to buy a car, you would have to get the personal loans. Moreover, my brother always utilizes a car loan, which seems to be the most rapid.
MARGUERITEPeterson28 , 18 październik 2010

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar

Poprawiony: czwartek, 05 sierpnia 2010 13:48