Życie społeczne
11.11.11 – stare trumny i „stracone pokolenie"
Lech Mergler   
poniedziałek, 14 listopada 2011 01:5411 listopada, w Święto Niepodległości, była w Warszawie zadyma, głośna na cały kraj. Ponad 200 osób zatrzymano, kilkadziesiąt jest rannych, nie licząc lżejszych obrażeń. O co była ta bitwa? Dlaczego może to obchodzić miejskie ruchy i organizacje oraz ich klientelę?
Więcej…
 
Na upały: niezrealizowany postulat wyborczy
Lech Mergler   
wtorek, 13 lipca 2010 10:08
Wreszcie ciepło jest. Gorąco. Prawie dobijamy do granic polskich rekordów upałów. Dziś w Poznaniu jest pod 35 stopni w cieniu, a rekord ciepła w wolnej Polsce z 1994 r. wynosi 39,5 stopnia Celsjusza. Przed wojną, w 1921 r. zdarzyło się nawet 40,2 stopnia.
Więcej…
 
Rewolucja z ludzką twarzą
Marek Beylin   
sobota, 27 marca 2010 15:03
W całej Europie następuje coś, co dotąd znały tylko wielkie rewolucje i zawieruchy. Władza przesuwa się od partii, rządów i parlamentów do rozmaitych grup obywateli - pisze Marek Beylin w Gazecie Wyborczej.
Więcej…
 
Nie/cykliczny nie/satyryczny, nie/obiektywny nie/tygodnik*
Krzysztof Ulas   
poniedziałek, 15 marca 2010 15:11
Płeć nader piękna, po lekturze poprzednich wypocin autora zbeształa go za nadmierny hurraoptymizm wiosenny. Wiosny jakoby widać nie było naonczas. Autor roboczo potrafi zgodzić się z tak postawioną tezą, acz dodać należy, że skoro śniegu nie ma, temperatury dodatnie i słońce się przebija, to wiosnę czuć i basta. Ta pora roku ma to do siebie, że wszystko spod ziemi wyłazi, a w minionym tygodniu dzienne światło ujrzało spraw kilka.
Więcej…
 
Nie/cykliczny, Nie/satyryczny, Nie/tygodnik*
Krzysztof Ulas   
wtorek, 02 marca 2010 18:30
Przy okazji dyskusji nad MPZP dla Sołacza radni pomalutku ulatniali się, aż zabrakło quorum
Wielkimi krokami wiosna nadchodzi. Znowu płeć piękna zacznie kuso się nosić, a brzydsza część społeczeństwa rozpali swe zmysły żywiej krążącymi w ciałach, sokami. Święty Erazm, patron chorób jelit znajdzie dla siebie zajęć mnóstwo, a Ryszard Rynkowski ponownie pobierać będzie tantiemy za nieśmiertelne: "Kobiety lubią brąz”. Politycy na jesieni łajnem przywyborczym obrzucać się poczną, a jedna przyjaźń wystawiona zostanie na próbę, choć panowie są tak podobni, że aż, światopoglądowo, bliźniaczy.
Więcej…
 
Świat za murami
Maciej Machajski   
wtorek, 23 lutego 2010 16:20
Mimo, że zjawisko grodzonych osiedli ma zasięg globalny, w Polsce dotychczas dyskusja na ich temat przeważnie odnosiła się do amerykańskich przykładów czy też anglosaskiej literatury przedmiotu. Dlatego tak ciekawą jest książka wydana przez Uniwersytet Wrocławski pt. Za murami autorstwa Jacka Gądeckiego. Okazuje się, iż co kraj to obyczaj. Ci, którzy w wyścigu szczurów a la polonaise doczekali się swojego „M" na strzeżonym osiedlu wcale nie kupili sobie tzw. "świętego spokoju." Wręcz przeciwnie - mieszkańcy polskich grodzonych osiedli czują się oszukani, zaszczuci i przestraszeni. Kolejny dowód na to, iż w polskich miastach nie tylko nie ma miejsca dla mało (lub średnio) zamożnych - nawet i bogatym nie żyje się tutaj dobrze. Polecamy książkę oraz jej recenzję (poniżej) która niedawno ukazała się w Gazecie Wyborczej.
Więcej…
 
Nie/cykliczny nie/satyryczny, nie/obiektywny nie/tygodnik*
Krzysztof Ulas   
poniedziałek, 15 lutego 2010 08:31
Pewna piękna i inteligentna, nad wyraz, dama po lekturze jednego z felietonów oświadczyła, że ciężkość pióra odczuwa i pewne niespójności także. Coś w tym jest, a wrażenie to pogłębi się po lekturze poniższego tekstu, zapewne. Autor uprzedza, że tematy wymagają podejścia ciężkiego, a to co się działo, niejednokrotnie, z harmonią ma tyle wspólnego co picie w Szczawnicy ze… resztę dopowiedzą Państwo sobie sami.
Więcej…
 
Nie/cykliczny nie/satyryczny, nie/obiektywny nie/tygodnik*
Krzysztof Ulas   
wtorek, 09 lutego 2010 18:52
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Dziecko rodzi się, a później dorasta. Początkowo nie wszystko pojmuje, z czasem zaczyna rozumieć więcej, aż w końcu zaczyna definiować swoje otoczenie i parametryzować dążenia. Po kilku latach uczy się wyrażania swoich celów i budowania możliwości ich realizacji. Tak samo jest z demokracjami i społeczeństwami obywatelskimi. W minionym tygodniu Poznaniacy dali wyraz swojej konsekwencji i umiejętności zmierzania w wytyczonym kierunku.  Nie trzeba było przykuwać się do słupów w Sali sesyjnej, a akty społecznego nieposłuszeństwa okazały się zbędne. Wystarczył dialog i wzajemne zrozumienie.
Więcej…
 


Strona 1 z 3