Zrównoważone miasto
REZOLUCJA LUBELSKA IV Kongresu Urbanistyki Polskiej
Redakcja   
czwartek, 11 października 2012 12:07

Niedawno, w dniach 19-21 września br. w Lublinie, odbywał się IV Kongres Urbanistyki Polskiej, obradujący pod hasłem „Odpowiedzialni za miasto”. Uczestniczyła w nim także reprezentacja Kongresu Ruchów Miejskich, zaś konkluzję jego prac przynosi Rezolucja Lubelska. Polecamy tekst może i patetyczny, ale ważny i mądry. Poprzedni, III Kongres Urbanistyki Polskiej obradował trzy lata temu w Poznaniu i poświęcony był Karcie Przestrzeni Publicznej (red.).
Więcej…
 
Taniec z gwiazdami, czyli Jan Gehl w objęciach Ryszarda Grobelnego
Kacper Pobłocki   
piątek, 24 sierpnia 2012 15:11
W czwartek (23.08) odbyło się tajne spotkanie ze światowej sławy architektem i urbanistą prof. Janem Gehlem. Gehl został zaproszony przez prezydenta Ryszarda Grobelnego na posiedzenie Rady Strategii Rozwoju Miasta Poznania. Nie było to jednak typowe spotkanie eksperckie, gdyż do Sali Białej Urzędu Miasta zaproszeni zostali przedstawiciele bardzo różnych środowisk: począwszy od radnych miejskich i osiedlowych, przez architektów i akademików, przedstawicieli agend miejskich po... strażaków. My, oczywiście, żadnego zaproszenia nie dostaliśmy.
Więcej…
 
II Kongres Rewitalizacji Miast – o polskiej rewitalizacji
Marek Nowak   
poniedziałek, 13 sierpnia 2012 01:30


 

 W niedzielę w Krakowie rozpoczął się II Kongres Rewitalizacji Miast. Impreza
 odnosząca się do jednego z najbardziej znaczących dla rozwoju miast w Polsce
 problemu, w niekórych miastach wręcz dramatycznego.
Więcej…
 
Jest: Zespół Parlamentarny ds. Polityki Miejskiej
Redakcja   
niedziela, 26 lutego 2012 01:13Nieco ponad tydzień temu ukonstytuował się ponadpartyjny Parlamentarny Zespół ds. Polityki Miejskiej. Jego podstawowym celem jest działanie na rzecz tworzenia warunków legislacyjnych dla dobrej polityki miejskiej. Po części jest on owocem Kongresu Ruchów Miejskich, zorganizowanego w Poznaniu w czerwcu ub.r.
Więcej…
 
Kryzys w rozlanych miastach
Paweł Kubicki   
wtorek, 20 grudnia 2011 02:35
Kilka dni temu na portalu Instytutu Obywatelskiego, think tanku Platformy Obywatelskiej, ukazał się tekst o treści jakby nie do końca pasującej do tego miejsca. Bo tu neoliberalna PO a tekst traktuje o suburbanizacji i kryzysie miast… Na tyle to nie pasowało, że wywołało podniecenie na liście dyskusyjnej Stowarzyszenia. Czy jest ono uzasadnione, niech ocenią czytelnicy. Tekst opatrzyliśmy krótkim komentarzem dr Hanny Brendel z naszego Stowarzyszenia, historyka sztuki i jednej z współtwórczyń stow. Piękne Jeżyce. Autora tekstu na portalu IO, dr. Pawła Kubickiego mieliśmy okazję gościć w Poznaniu na obradach Kongresu Ruchów Miejskich w czerwcu br.
Więcej…
 
Oświadczenie ws ustawy o rozwoju miast i rewitalizacji
Stowarzyszenie My-Poznaniacy   
czwartek, 01 września 2011 11:19


Na sesji Rady Miasta Poznania 30.08 br. uchwalono Stanowisko-apel o konieczności ustawy o rozwoju miast i rewitalizacji. Identyczne postulaty zawierały Tezy o Mieście przyjęte przez Kongres Ruchów Miejskich. Dlatego na tej sesji Andrzej Białas, prezes zarządu My-Poznaniacy wygłosił oświadczenie popierające to Stanowisko, z ofertą wsparcia działań na rzecz takiej ustawy.
Więcej…
 
Rewitalizacja to nie tylko stare kamienice
Andreas Billert   
niedziela, 07 sierpnia 2011 01:33


Przedstawiamy skrót referatu Andreasa Billerta na międzynarodowej konferencji na temat budownictwa wielkopłytowego w Warszawie na Targówku 17/18 czerwca 2011 pt. „Blokowiska – Reaktywacja”. Rewitalizacja to nie tylko przywracanie życia kwartałom starych kamienic. To także zajęcie się w tym samym celu osiedlami z wielkiej płyty.
Więcej…
 
Ideologia samochodu
André Gorz (Recykling Idei)   
niedziela, 10 lipca 2011 01:46Najgorszą rzeczą w samochodach jest to, że są jak pałace albo wille nad morzem: luksusowe dobra wymyślone dla wyłącznej przyjemności niewielkiej liczby bogaczy, ze swej natury i w zamyśle nigdy nie przeznaczone dla ogółu ludzi.
Więcej…
 


Strona 1 z 4