Zrównoważone miasto
Społeczeństwo i miasto post-konsumpcyjne cz. 3 - przestrzeń publiczna i mieszkalnictwo
Manuel Castells, Laura Burkhalter   
niedziela, 21 marca 2010 08:37
Miasta od zawsze były systemem komunikacji. Odnosi się to połączeń wewnątrz organizmu miejskiego jak i między poszczególnymi miastami, wielopłaszczyznowych systemów transportu, telekomunikacji, sieci komputerowych, czy mediów. Istnieje natomiast jeszcze jeden środek komunikacji, który od wieków definiował znaczenie życie miejskiego: przestrzeń publiczna. Jest to, mówiąc krótko, miejsce, w którym obywatele mogą się swobodnie spotykać. Centrum handlowe, na przykład, nie jest przestrzenią publiczną gdyż mimo, iż ludzie się w nim spotykają (często z braku alternatyw), to należą one do prywatnych właścicieli, którzy mogą dowolnie nakładać swoje ograniczenia czy zasady. Przestrzenią publiczną nie tylko jest rynek miejski, park, pomnik i jego okolice, czy też jakakolwiek inna forma przestrzenna wybudowana na bazie tradycyjnej śródziemnomorskiej piazzy.
Więcej…
 
Społeczeństwo i miasto post-konsumpcyjne cz. 2 - reforma transportu
Manuel Castells, Laura Burkhalter   
sobota, 20 marca 2010 23:06
Funkcjonowanie miast i gospodarki zależy od sprawnie zorganizowanego przepływu ludzi, informacji i dóbr. Wysoki poziom rozwoju ekonomicznego regionów jest bezpośrednio związany z ową matrycą ruchu. Zwłaszcza w dobie gospodarki opartej na wiedzy, zarówno jakość jak i liczba powiązań jaka zachodzi między ludźmi, a także między ludźmi a informacją, są kluczowym aspektem produktywności. Im więcej wartościowych kontaktów jednostka jest w stanie stworzyć każdego dnia, tym większa szansa, iż osoba ta przyczyni się do wzrostu lokalnej gospodarki. Łatwość, z jaką można rozprowadzać i wymieniać się ideami jest niezmiernie istotnym komponentem gospodarki opartej na wiedzy.
Więcej…
 
Społeczeństwo i miasto post-konsumpcyjne: cz. 1 - źródła
Manuel Castells, Laura Burkhalter   
sobota, 20 marca 2010 22:19
Żyjemy pośrodku strukturalnego kryzysu, który dotyka wszystkich i wszystko. Nie jest to koniec świata. Ale jest to koniec pewnego świata – świata wybudowanego przez ostatnie dwudziestolecie na domku z kart spekulatywnej inżynierii finansowej. Obecny kryzys nie jest tylko ekonomiczny. Jest on również społeczny, środowiskowy, duchowy i przestrzenny. Przyniósł gospodarcze załamanie i może rozwinąć się w złowieszczym kierunku. 
Więcej…
 
Miasto (XX wieku) umarło - niech żyje miasto!
Maciej Machajski   
wtorek, 16 marca 2010 10:52
W Detroit domy kosztują nawet i jednego dolara
Obecny kryzys finansowo-miejski jest najlepszym dowodem na to, iż amerykański model urbanizacji, podobnie jak niegdyś pomysły Le Corbusiera, wyczerpał się. W Stanach Zjednoczonych, w wyniku fali forklozji, miliony ludzi tracą dach nad głową, a ceny nieruchomości spadają na łeb na szyję. Słynny architekt Rem Koolhas ogłosił niedawno, iż miasto XX w. umarło. Otwiera się zatem debata nad tym jak wyglądać powinno miasto przyszłości. Prezentujemy dwa artykuły z Gazety Wyborczej, w których opisana jest (na podstawie prasy zagranicznej)  agonia amerykańskich miast (na przykładzie Detroit) oraz nowe pomysły na zorganizowanie miast które powstają w tzw. krajach rozwijających się.
Więcej…
 
Bezdroża aspołecznego "kapitalizmu publicznego"
Andreas Billert   
wtorek, 23 lutego 2010 21:51
Szczególnie porażające skutki neoliberalnego modelu transformacji można obserwować w Polsce na obszarze polityki rozwoju miast. Trudno działać miastu, którego politycy nie wiedzą jak funkcjonuje rynek w kapitalistycznym mieście i jak winien w tych warunkach działać sektor publiczny. Miasto Poznań i jego politycy nie rozumiejąc ani kapitalizmu, ani misji sektora publicznego postanowili zostać deweloperami.
Więcej…
 
Miasto to nie shopping mall
Lech Mergler   
niedziela, 13 grudnia 2009 19:00

Rozmowa o zrównoważonym rozwoju miast z dr. Andreasem Billertem, specjalistą w zakresie rewitalizacji i gospodarki przestrzennej, nauczycielem akademickim, publicystą, członkiem Stowarzyszenia My-Poznaniacy. Zajmuje się rewitalizacją miast w Niemczech i Polsce, wykłada na uczelniach w obu krajach, m.in. UAM i Viadrinie. Rozmowa ukazała się w kwartalniku "Nowator".

Więcej…
 
Rozwazania na temat przyczyn upadku miasta Poznania i dróg do jego szeroko rozumianej rewitalizacji
Andreas Billert   
poniedziałek, 05 października 2009 13:20

Prezentacja dr Andreasa Billerta (pdf)

 

 

 

 

 

 
Do szczęścia potrzebne jest miasto
Administrator   
niedziela, 22 marca 2009 13:38

Nie ma większej szkoły tolerancji niż przebywanie w przestrzeni publicznej. To jedyne miejsce, gdzie spotykamy obcych.

Więcej…
 


Strona 3 z 3