Nasz temat budżet
Projekt budżetu – Poznań 2013: SPOŁECZNY KOMENTARZ
Stowarzyszenia: My-Poznaniacy, Inwestycje dla Poznania   
poniedziałek, 03 grudnia 2012 21:21


Od co najmiej czterech lata poznańskie organizacje społeczne próbują oddziaływać na budżet miasta. W 2010 r. była to konferencja prasowa pod salą sesyjną podczas sesji budżetowej, i wręczenie radnym propozycji poprawek. W 2011 zorganizowaliśmy seminarium budżetowe, z którego wynikało, że nadciąga finansowa zapaść – bez odzewu. W zeszłym roku złożyliśmy kilkadziesiąt poprawek do budżetu. W bieżącym przedstawiamy tylko komentarz do projektu budżetu.
Więcej…
 
Apel do Rady Miasta o nieobciążanie nas kosztami nowych igrzysk
Stowarzyszenie My-Poznaniacy   
niedziela, 07 października 2012 22:37Prezydent Poznania tak jest z siebie zadowolony po Euro 2012, że forsuje obciążenie Poznania kolejną dużą imprezą sportową – igrzyskami młodzieżowymi. Dla realizacji tych ambicji domaga się od nas kolejnych dużych pieniędzy, którymi dysponuje Rada Miasta. Apelujemy, żeby dziś na sesji nadzwyczajnej Rada dała planom Prezydenta definitywny odpór (red.).
Więcej…
 
Do 10 października – wybierz swój kawałek budżetu obywatelskiego
Krzysztof Ulas   
piątek, 05 października 2012 18:05
Jak wiadomo, w Polsce na piłce nożnej i transporcie zna się każdy. Na zarządzaniu miastami też się znamy – podczas grillowania albo na imieninach częstym tematem jest to, jak powinno wydawać się pieniądze z miejskiej kasy. Okazja nadarzyła się szybciej, niż można było się spodziewać. Niedawno, w ramach budżetu partycypacyjnego, Ryszard Grobelny, prezydent miasta Poznania, oddał w ręce poznaniaków 10 mln zł. Mieszkańcy na specjalnie skonstruowanych formularzach mogli składać wnioski, które następnie zostały poddane weryfikacji merytorycznej i formalnej. 
Więcej…
 
Dlaczego jestem przeciw wspieraniu samorządów z centralnej kasy
Michał Kucharski   
sobota, 08 września 2012 23:05

Związek Miast Polskich i inne organizacje rozpoczęły zbieranie podpisów pod projektem zmian w ustawie podatkowej. Chcą wrócić do sposobu finansowania samorządów z podatków sprzed zmian w systemie, tak by otrzymywać ich większy procent. Zgadzam się z jednym z licznych argumentów za tym projektem – niedopuszczalne jest i będzie obciążanie samorządów nowymi obowiązkami przy jednoczesnym nieprzekazywaniu im na nie funduszy. Ale jedna rzecz to takie działanie władz, a inna – przeinwestowanie ze strony samorządów. Po pieniądze centralne samorządowcy chcą sięgnąć wtedy, gdy zaczynają się borykać z poważnymi problemami finansowymi.
Więcej…
 
Budżet obywatelski: odpowiedź Prezydenta Poznania
Ryszard Grobelny   
środa, 05 września 2012 12:22

Kilka dni temu Stowarzyszenie My-Poznaniacy odniosło się publicznie do ogloszonego przez Prezydenta Poznania tzw. budżetu obywatelskiego, wywodzącego się z koncepcji budżetu partycypacyjnego. Zamieszczamy odpowiedź Prezydenta na nasze uwagi. Jednocześnie jej Autor zechciał przy okazji odnieść się do tematu inicjatywy ustawodawczej Związku Miast Polskich dotyczącej dochodów gmin. Dla uniknięcia nieporozumień poddajemy uwadze naszą odpowiedź Prezydentowi w tej sprawie (red.).
Więcej…
 
My-Poznaniacy o budżecie obywatelskim
Stowarzyszenie My-Poznaniacy   
poniedziałek, 27 sierpnia 2012 18:01


W związku z ogłoszonymi przez Prezydenta Miasta Poznania propozycjami dla mieszkańców miasta, które określil on  jako „budżet obywatelski”, jesteśmy zapytywani o opinie oraz o to, czy z propozycji prezydenta skorzystamy. Idea budżetu partycypacyjnego jest nam bliska od lat, stąd kilka zdań publicznego komentarza do autorskiej inicjatywy Ryszarda Grobelnego.

Więcej…
 
Mniej kasy dla osiedli – wyda ją prezydent!
Michał Kucharski   
piątek, 27 stycznia 2012 14:05

Publikujemy list Michała  Kucharskiego, radnego rady osiedla Naramowice, w sprawie cięć budżetowych zmniejszających środki dysponowane rad osiedli. Nie chodzi tylko o sprawy doraźne, lecz problemy systemowe. Skoro rady osiedli mają coraz większe uprawnienia i pochodzą z demokratycznego wyboru, to nie można ich traktować jako urzędniczej, podległej delegatury organu jakim jest Prezydent Miasta Poznania.
Więcej…
 
Finanse miasta w sytuacji bez precedensu – My na sesji budżetowej
Edgar Drozdowski   
środa, 25 stycznia 2012 01:27Wystąpienie Edgara Drozdowskiego w imieniu trzech organizacji na wtorkowej (24 stycznia br.) sesji rady miasta, poświęconej uchwaleniu budżetu Poznania na 2012 rok. Wystąpienie rekomendowało wspólne pakiety poprawek do budżetu zgłoszone przez te organizacje. I zawierało kilka generalnych, krytycznych ocen sytuacji finansów Miasta, ze wskazaniem perspektywy na działania naprawcze.
Więcej…
 


Strona 1 z 4