Po uchwaleniu budżetu w Głosie Wielkopolskim
Bogna Kisiel (Głos Wielkopolski)   
poniedziałek, 04 stycznia 2010
"Poznań ma budżet na 2010 rok". Poniżej prezentujemy artykuł, który ukazał się w Głosie Wielkopolskim po uchwaleniu budżetu dla Poznania.


W przyszłym roku będą kontynuowane, rozpoczęte wcześniej, inwestycje np. modernizacja stadionu czy budowa term. Pojawią także nowe przedsięwzięcia. Ruszy rozbudowa Biblioteki Raczyńskich, przebudowa ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego, powstanie fontanna na pl. Wolności, być może rozpocznie się przedłużenie PST do peronu 7 i budowa centrum historii na Ostrowie Tumskim.
Na wszystkie inwestycje miasto chce wydać w 2010 r. ponad miliard złotych. Taką decyzję podjęła we wtorek Rada Miasta, uchwalając budżet. - To budżet proinwestycyjny - zapewnia prezydent Ryszard Grobelny, który rzutem na taśmę przyjął 43 autopoprawki (patrz ramka), głównie autorstwa PO.

Prezydent tłumaczy, że nie ugiął się pod naciskiem radnych Platformy. - Prowadzi się negocjacje z tą grupą, która ma większość w radzie - twierdzi Grobelny i zaznacza, że nie kwestie partyjne były decydujące, ale zasadność wniosków. Na wszystkie jednak nie wystarczyło pieniędzy.

Platforma nie ukrywała zadowolenia. Cieszyła się, że zbuduje się kilka kilometrów więcej ścieżek rowerowych czy przeznaczenia pieniędzy na powstanie dokumentacji ul. Św. Wawrzyńca oraz kolektora Nowa Bogdanka. - Gdy optymistyczne prognozy sprawdzą się, będzie dokumentacja tych zadań i możliwość ich realizacji - mówi Wojciech Majchrzycki, szef komisji budżetu i finansów.

W rewanżu za przyjęcie przez prezydenta poprawek radni PO wycofali sporą część wniosków, które zgłosili i głosowali tak, jak tego spodziewał się Grobelny. Powodów do zadowolenia nie mieli radni klubu LiD. Zgłosili oni poprawki na łączną kwotę 3 mln zł. Dotyczyły one głównie projektów z zakresu opieki społecznej (bezrobotnych, chorych, wolontariatu, domów dziecka).

Prezydent jednak nie uwzględnił żadnych z tych propozycji. Z kolei klub radnych PiS postulował realizację nie tylko konkretnych przedsięwzięć, ale także poprawki służące zmniejszeniu deficytu budżetowego miasta w 2010 r. Sugerował, by zabrać ok. 2 mln zł z promocji Poznania związanej z organizacją Euro 2012 czy ponad 24 mln zł PEKA. Przemysław Foligowski, szef klubu radnych PiS, wytknął PO, że żadna z ich propozycji nie służyła wprowadzeniu oszczędności.

- Liczy się tylko rok wyborczy, ale jest jeszcze coś takiego, jak odpowiedzialność za miasto. Mamy do czynienia z ogromną rozrzutnością - przestrzega Foligowski, który przypomniał, że w 2010 r. dług miasta wyniesie 1,6 mld zł, a w 2011 ponad 2 mld zł. To oznacza, że na głowę poznaniaka przypadnie 3950 zł zadłużenia, podczas gdy w 2008 r. było to zaledwie 900 zł.


W podobnym tonie wypowiadali się przedstawiciele organizacji pozarządowych i anarchistów, którzy przyszli na sesję. Ich zdaniem, jest to konsumpcyjny, rozrzutny budżet, w którym więcej przeznacza się na igrzyska (Rock in Rio), niż na organizacje pozarządowe. Na sali sesyjnej rozmieścili hasła: "POZnan* know how wiemy, jak marnować publiczne pieniądze", "Budżet dla mieszkańców, nie dla elit". Twierdzą, że poznaniacy powinni wiedzieć na co są wydawane ich pieniądze, dlatego w sprawie budżetu należy przeprowadzić konsultacje społeczne. Obawiają się, że zadłużenie miasta może mieć niekorzystne skutki dla mieszkańców.

Już za rok Poznań osiągnie maksymalne zadłużenie w stosunku do dochodów - 59,9 proc. Grobelny przypomina, że gdyby Cyryl Ratajski nie zaciągnął kredytów nie byłoby np. targów. Jak twierdzi prezydent, Poznań w tamtym czasie był najbardziej, może poza Płockiem, zadłużonym miastem. Uratowała go ustawa o odłużeniu miast. Wygląda na to, że teraz poznańskie władze po cichu liczą, że skoro rząd tnie dochody samorządów, to będzie musiał ratować je z opałów. Stolica Wielkopolski nie jest wyjątkiem. W podobnej sytuacji są inne miasta.

Autopoprawki prezydenta
Analiza linii tramwajowej "Centrum" - 500.000 zł
Remont dojazdu do DPS ul. Zamenhofa - 250.000 zł
Zewnętrzny audyt w UMP - 500.000 zł
Poznań w Google earth -15.000 zł
Poznański Portal Rad Osiedlowych - 50.000 zł
Dofinansowanie OSP - 30.000 zł
Stacjonarne siłownie zewnętrzne - 120.000 zł
Poprawa jakości obiektów oświatowych i zapewnienie bezpiecznego w nich przebywania - 500.000 zł
Dzienne placówki wsparcia w ramach programu SENIORZY - 150.000 zł
Organizacja konkursu na przebudowę bryły Galerii Arsenał i Muzeum Wojskowego wraz z łączącym je pasażem - 500.000 zł
"Pływalnia w każdej dzielnicy" (koncepcja) - 120.000 zł
Budowa dróg rowerowych - 1.000.000 zł
Ulice lokalne i peryferyjne - 2.500.000 zł
Przebudowa utwardzonych ulic gminnych (ul. Daleka i Sielska) - 3.500.000 zł
Fontanna na pl. Wolności -1.600.000 zł
Bezprzewodowy Poznań - 500.000 zł
Modernizacja boisk sportowych przy szkołach podstawowych - 1.200.000zł
Zespół Szkół Nr 4 "Łejery" - budowa teatru - 1.956.000 zł
Zakupy inwestycyjne dla ZOZ Poznań Stare Miasto przy ul. Szwajcarskiej (zakup aparatury do operacji zaćmy) - 350.000 zł
Rozbudowa budynku Malarni i zaplecza sceny - 1.000.000zł


Źródło Głos Wielkopolski (LINK)

Komentarze (0)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar

Poprawiony: poniedziałek, 30 sierpnia 2010 13:27