Aktualności i opinie
W obronie południowego klina zieleni – list otwarty architektów, budowniczych, historyków sztuki
Redakcja   
niedziela, 29 maja 2011 01:03Rozpoczyna się najprawdopodobniej kolejny etap dramatu południowego klina zieleni w Poznaniu, konkretniej – jego najbliższego wobec Centrum obszaru, od ul. Królowej Jadwigi na południe. Wskazuje na to szereg zdarzeń rozmaitego rodzaju.
Więcej…
 
Co w parku na Golęcinie? Wnioski do planu miejscowego
Maciej Wudarski   
niedziela, 15 maja 2011 16:04


W ostatnim czasie w imieniu Stowarzyszenia My-Poznaniacy złożyliśmy do Prezydenta Poznania, czyli na ręce Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, wnioski do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Park Golęcin”. Chodzi o Zachodni Klin Zieleni, który jak i pozostałe kliny podlega ochronie – stąd nasze szczególne zainteresowanie.
Więcej…
 
Traszki* w obronie mieszkańców osiedla Tysiąclecia – ciąg dalszy
Anna Wachowska-Kucharska   
niedziela, 15 maja 2011 11:50
O historii sporu mieszkańców Osiedla Tysiąclecia z deweloperem Dom-Eko i traszkach w parku na Osiedlu Tysiąclecia oraz inicjatywie utworzenia użytku ekologicznego pisaliśmy  w  lutym bieżącego roku. Wówczas wręczyliśmy przewodniczącemu rady miasta Grzegorzowi Ganowiczowi „Projekt Społeczny” utworzenia użytku ekologicznego w parku przy Osiedlu Tysiąclecia. Co było dalej?
Więcej…
 
Koniec swobodnej twórczości w planowaniu przestrzennym?
Filip Wudarski, Maciej Wudarski   
sobota, 30 kwietnia 2011 01:31

Prezydent Poznania przygotowując opracowanie planu miejscowego "Psarskie" wystąpił do Marszałka Województwa Wielkopolskiego o zgodę na tzw. "odlesienie" fragmentu terenów lasów ochronnych w pobliżu jeziora Strzeszyńskiego – na nową arterię komunikacyjną. A Marszałek się nie zgodził z powodów ekologicznych, podniesionych przez społeczną organizację. I to jest, na tle dotychczasowej naszej praktyki, sytuacja nowa (red.).
Więcej…
 
Traszki* w obronie mieszkańców osiedla Tysiąclecia
Anna Wachowska-Kucharska   
środa, 16 lutego 2011 12:50
Sprawa zabudowy os. Tysiąclecia sięga 2007 roku, kiedy została wydana pierwsza decyzja dotycząca tego terenu. Od tego momentu mieszkańcy parokrotnie spotykali się z władzami miasta i na początku wspólnie ze spółdzielnią mieszkaniową wyrażali swój sprzeciw wobec „dogęszczania”, przez nową zabudowę, istniejącego już osiedla. Urzędnicy, z jednej strony obiecywali pomyślne rozstrzygnięcia, które miały chronić teren osiedla, a z drugiej – robili wszystko, żeby wydać korzystne dla dewelopera decyzje.
Więcej…
 
Program Ochrony Środowiska Województwa Wielkopolskiego
[email protected]   
czwartek, 27 maja 2010 09:58

Wczoraj, 26 maja 2010 minął termin składania uwag do projektu dokumentu „Programu Ochrony Środowiska Województwa Wielkopolskiego na lata 2008–2011 z perspektywą na lata 2012–2019”. Prezentujemy kompleksowe uwagi złożone do projektu Programu przez prezesa Stowarzyszenia Centrum Promocji Ekorozwoju, Jacka Zatońskiego, w imieniu Stowarzyszenia.

 

Więcej…
 
Podziękowania dla Ministra Środowiska - Panie Premierze, oczekujemy godnego następcy.
Grzegorz Gołębniak   
sobota, 19 grudnia 2009 08:27

 

We wtorek, 8 grudnia br. potwierdziły się wcześniejsze spekulacje i Minister Środowiska prof. Maciej Nowicki złożył rezygnację ze sprawowanej przez siebie funkcji. Szereg osób związanych z ochroną przyrody poczuło, że odchodzi fachowiec, jakiego dawno polska przyroda potrzebowała i należy mu za te dokonania podziękować.

Więcej…
 
Percepcja ekologizmu w Polsce
Ludwik Tomiałojć   
poniedziałek, 23 listopada 2009 20:51
Przyroda jest powszechnie utożsamiana z ekologią.
Poniżej prezentujemy tekst, który został opublikowany w 2003 roku. Autor, Ludwik Tomiałojć w sposób arcyciekawy przekazuje wiedzę dotyczącą szerokopojętych postaw proekologicznych.
Więcej…
 


Strona 1 z 2