NIK: Poznań musi ulepszyć komunikację
Joanna Leśniewska (Gazeta Wyborcza)   
wtorek, 17 sierpnia 2010
Tramwajami i autobusami jeździ po mieście wciąż za mało poznaniaków, a inwestycje drogowe realizowane są nawet z kilkuletnim opóźnieniem - wynika z raportu NIK na temat transportu w miastach.

Naczelna Izba Kontroli zbadała, jak samorządy ośmiu polskich miast radzą sobie z budową dróg i rozładowywaniem korków. Poznań wypadł raczej średnio.

Według NIK możemy pochwalić się tym, że na wielu skrzyżowaniach funkcjonuje system sterowania ruchem, który zapewnia tramwajom priorytet. Inspektorzy docenili też to, że władze systematycznie zwiększają wydatki na remonty dróg. NIK chwali Poznań również za to, że jako jedno z dwóch (obok Warszawy) miast w Polsce posiada parkingi, które pozwalają na pozostawienie samochodu osobowego i dalszą podróż z komunikacją miejską. Problem w tym, że w przeciwieństwie do Warszawy w ostatnich sześciu latach w Poznaniu nie wybudowano żadnego obiektu typu Park & Ride.

NIK wytyka też władzom miasta, że przez wiele lat strategiczne dokumenty nie zawierały konkretnych celów, a miały jedynie roboczy charakter. W Poznaniu dokumenty planistyczne o randze uchwał rady miasta, powstają dopiero od 2004 r. A to oznacza ośmioletnie opóźnienie!

NIK zwraca uwagę, że z powodu braku planów miejscowych opóźniają się też inwestycje drogowe. Połowa skontrolowanych przez izbę inwestycji Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu była realizowana z poślizgiem, nawet czteroletnim.

Sporo uwag dotyczy też komunikacji miejskiej. Zdaniem NIK wciąż korzysta z niej za mało poznaniaków. Zainteresowanie podróżowaniem tramwajami i autobusami w ciągu pięciu lat wzrosło jedynie o 3 proc. (w Krakowie o ponad 50 proc.) Nic dziwnego, skoro mamy stary tabor - ponad 80 proc. naszych tramwajów ma ponad 20 lat.

Komunikację autobusową miała usprawnić budowa buspasów, ale w Poznaniu mamy ich tylko 660 m.

To akurat wkrótce ma się zmienić: - Kolejny pas dla miejskich autobusów powstanie na ul. Bukowskiej do al. Polskiej. Powstaną tam dwa pasy zarezerwowane dla komunikacji publicznej - mówi wiceprezydent Mirosław Kruszyński. Zapowiada też, że już w przyszłym roku na tory wyjedzie ponad 40 nowych tramwajów. - A do korzystania z miejskiej komunikacji zachęci poznaniaków rozbudowa tras tramwajowych, nad którym wciąż pracujemy - dodaje.

Wiceprezydent podkreśla też, że w niedługim czasie w Poznaniu powstaną parkingi Park & Ride. Będą to inwestycje realizowane na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego lub z pomocą prywatnego kapitału.

W sumie Kruszyński z oceny NIK jest zadowolony: - Uważam, że Poznań wypada całkiem dobrze. W kwestii dróg i komunikacji nie odstajemy od innych polskich miast - podsumował.

Raport Naczelnej Izby Kontroli obejmuje lata 2004-2009 i dotyczy Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

Źródło Gazeta Wyborcza (LINK)

Komentarze (0)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar