TEMPO 30: strefa uspokojonego ruchu nadchodzi…
Przemysław Andrzejak   
czwartek, 24 marca 2011



W ostatni czwartek, 17 marca br. w siedzibie ZDM przy ulicy Wilczak odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele tej instytucji przedstawili plany zmian systemu komunikacji w centrum. Hasło wywoławcze to TEMPO 30.




Niedawno w mediach, nie tylko lokalnych, dostrzeżono, że Poznań jako jedno z pierwszych miast (po Gdańsku) planuje wprowadzić w centrum strefę ograniczającą prędkość pojazdów do 30 km/h. Na konferencji czwartkowej można było dowiedzieć się, że w tym roku pojawią się pierwsze widoczne efekty tych obietnic. Do końca czerwca zostanie wprowadzona strefa w obszarze obejmującym część Centrum między ulicami Solną, al. Marcinkowskiego, Św. Marcin i al. Niepodległości. Etap II będzie polegał na uspokojeniu ruchu na obszarze wokół Starego Rynku, ograniczonym ulicami Garbary, Małe Garbary, Wolnica, Solną, al. Niepodległości i Królowej Jadwigi i ma być zrealizowany do maja 2012 r.  

Celem wprowadzenia strefy TEMPO30 zdaniem urzędników jest przede wszystkim podniesienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu –  mniejsza prędkość samochodów zrówna je z rowerzystami, dzięki czemu jedni i drudzy będą mogli skuteczniej oraz szybciej reagować na wzmożony ruch pieszych w samym Centrum. Ograniczenia prędkości mają także za zadanie zniechęcić kierowców do tranzytu przez Centrum, zachęcając ich jednocześnie do korzystania z innych środków transportu. Wydaje się to być dobrym pomysłem na pierwszy krok służący ożywieniu Centrum, dlatego też warto uważniej przyjrzeć się proponowanym rozwiązaniom.

Na ulicach Śródmieścia zostanie wprowadzone ograniczenie prędkości do 30 km/h, wyjątkiem będą ulice przelotowe takie jak Solna, Garbary, Królowej Jadwigi, czy Święty Marcin, które powinny zapewniać ciągłość przejazdu. Ulice z ograniczeniem prędkości będą bardziej przyjazne, czyli bezpieczne dla rowerzystów i zgodnie z polskim prawem nie ma potrzeby wytyczania na nich dróg rowerowych. Mamy nadzieję, oszczędności z tego tytułu nie były decydujące dla wprowadzenia strefy TEMPO 30. Na części ulic, głównie jednokierunkowych, powstaną kontrapasy umożliwiające poruszanie się rowerem pod prąd legalnie, będą także nowe stojaki rowerowe oraz znikną niektóre miejsca postojowe dla samochodów.

Co jednak z ulicami, na których nie zostanie wprowadzone ograniczenie prędkości? Na nich drogi rowerowe nie powstaną, albowiem ZDM ich nie przewiduje z braku środków. Mapka na stronie Sekcji Rowerzystów Miejskich nadal nie będzie pokazywać ciągłości przejazdu przez miasto dla ruchu rowerowego. Ponadto – mimo iż zmiana ta ma zniechęcić do przyjazdu do centrum własnym samochodem, likwidacja części miejsc parkingowych może stworzyć problem dla ludzi zamieszkujących właśnie tę okolicę. Choć w pierwszej strefie znajduje się parking pod Placem Wolności, który nie jest jeszcze w pełni wykorzystany – prawdopodobnie dlatego, że nie mogą tam wjeżdżać pojazdy napędzane gazem. Co więcej, stref TEMPO 30 docelowo ma być dwanaście, w pozostałych nie ma jednak tego typu parkingów, zaś na obrzeżach I ramy komunikacyjnej nie istnieją parkingi typu „Park&Ride;”, a ZDM nie planuje ich budowy w najbliższym czasie.

Wprowadzenie zmian w samej tylko pierwszej strefie ma kosztować trzysta tysięcy złotych. Na razie nie wiadomo jeszcze, jak te koszty będą wyglądać w pozostałych strefach. Może to dać mieszkańcom do myślenia, czy urzędnicy wiedzą, jak faktycznie należy działać i czy przypadkiem zmiany w imię naszego dobra nie są jedynie huraoptymistycznym wymysłem.

Zarząd Dróg Miejskich planuje wprowadzać strefę „tempo 30” w trzech etapach, zaczynając od czerwca tego roku, a kończąc w 2013, kiedy to obejmie cały obszar Centrum – objętego I ramą komunikacyjną. Przed rozpoczęciem każdego z etapów na stronie internetowej ZDM projekty-drogowe będzie można znaleźć rysunki planowanych rozwiązań, a także składać propozycje zmian w projektach. Pierwszy etap można komentować do 4  kwietnia.










Przemysław Andrzejak




Prezentacja przestawiająca cały projekt TEMPO 30 dostępna jest na stronie internetowej ZDM (tutaj).



Komentarze (3)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze
...
Niestety program ZDM-u nie jest doskonały, dlatego trzeba nad nim pracować, wprowadzić strefę i walczyć o jej ulepszanie.
poznaniak , 13 kwiecień 2011
ul. Swiety Marcin bez TEMPO 30?
Największy ruch pieszy przy Marcinie zaczyna sie od Ratajczaka i tam najbardziej potrzeba tego ograniczenia pieszym,.. czyli powinno to dotyczyć części Marcina, Ratajczaka i Marcinkowskiego, a stawianie znaków w wąskich uliczkach typu Garncarska, Taczaka nie ma sensu, bo tam i tak nie można jechać szybciej.
Pietia , 04 kwiecień 2011
ul. Swiety Marcin bez TEMPO 30?
Czy dobrze rozumiem - biegnaca przez samo centrum ul. Swiety Marcin ma byc wylaczona z ograniczenia tempa 30? Czyli taka autostrada wsrod drog "polowych"? I to ma sklonic kierowcow do zaniechania transferu przez centrum Poznania?
Niko , 25 marzec 2011

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar

Poprawiony: czwartek, 24 marca 2011 02:07