Zbieramy podpisy ws biletów tramwajowych/autobusowych: INSTRUKCJA + FORMULARZ
Stowarzyszenie My-Poznaniacy   
czwartek, 25 października 2012
W związku z akcją zainicjowaną konferencją prasową w dniu wczorajszym (środa, 24 października)  przez cztery stowarzyszenia, przekazujemy podstawowe informacje o tym, JAK praktycznie można w nią się włączyć w ramach działań My-Poznaniacy. Ogromne poruszenie jakie informacja o akcji wywołała wskazuje, że będzie ona uwieńczona powodzeniem! Trzeba tylko się zmobilizować.


Warunkiem skutecznego złożenia na ręce Rady Miasta Poznania projektu uchwały ws. biletów (w załączeniu) jest zebranie minimum 5000 (pięciu tysięcy) głosów poparcia (Statut m. Poznania, paragraf 16), poprawnie pod względem formalnym zapisanych. To jest nasze podstawowe zadanie i wyzwanie dla wszystkich, którzy chcą się przyczynić do przedłużenia ważności biletów 15-minutowych (z powodu remontów) oraz zablokowania podwyżek cen biletów od stycznia. W tym celu przygotowaliśmy odpowiedni formularz (w załączeniu). Poniżej podstawowe wskazówki, które uchronią nas przed odrzuceniem wniosku przez władze i pozwolą zebrać jak najwięcej głosów poparcia.


Zbieranie głosów poparcia

● Każdy może zbierać podpisy na załączonym i wydrukowanym (może być czarno-biały) formularzu, na dowolnie dużej liczbie egzemplarzy.

● Formularz można i warto kolportować dalej przez Internet, żeby jak najwięcej osób mogło włączyć się w akcję zbierania podpisów, ale warto uzupełnić go o tę instrukcję i tekst projektu uchwały.  

Nie możemy zbierać podpisów przez Internet, ponieważ wymagany jest oryginalny, własnoręczny podpis. Musimy zbierać podpisy na fizycznych, wydrukowanych formularzach.

● Podpisy można zbierać niemal wszędzie – w rodzinie, wśród sąsiadów, na uczelni, w miejscu pracy, poprzez organizację, stowarzyszenie, w sklepie lub na ulicy. Nie wolno tego robić na terenie lub w obiekcie prywatnym bez zgody jego dysponenta.

● Formularz może zostać wykorzystany tylko w części, czyli zawierać mniej niż dziesięć głosów poparcia, nie ma to znaczenia dla jego ważności.

● Informacja o osobie zbierającej głosy poparcia na dole formularza nie ma znaczenia dla ważności listy z podpisami – jest przydatna ze względów organizacyjnych.


Składanie podpisów

● Udzielić poparcia projektowi Uchwały przez podpis na formularzu może każdy, kto ma czynne prawo wyborcze na terenie Miasta Poznania – czyli osoby pełnoletnie zamieszkujące w Poznaniu na stałe, niepozbawione praw publicznych prawomocnym wyrokiem sądu. „Zamieszkiwanie na stałe” nie jest w praktyce pojęciem ostrym, i przy braku zameldowania w Poznaniu może zostać podważone przez urząd.

● Każdy może podpisać się tylko jeden raz i tylko na jednej liście.

● Wypełniać formularz trzeba czytelnie, najlepiej drukowanymi literami, bo w razie trudności z odczytaniem zapisu może on zostać zdyskwalifikowany. Podpis musi być własnoręczny – dane osobowe niekoniecznie!

● Żeby głos poparcia był ważny, muszą zostać wypełnione wszystkie rubryki formularza.


Dostarczanie wypełnionych formularzy

● Do Stowarzyszenia My-Poznaniacy musi dotrzeć oryginalna lista z własnoręcznymi podpisami.

● Podpis albo lista z podpisami zeskanowana i przysłana mejlem nie spełnia wymogów formalnych – to musi być oryginał (kserokopia też nie).

● Listy z podpisami można dostarczać bezpośrednio na ul. Fredry 7 (CK Zamek), gdzie mamy lokal i zostawiać na portierni, od rana do godz. 22-giej, w kopercie z napisem „Stowarzyszenie My-Poznaniacy, pok. 11”.

Pocztą można wysyłać na adres:
Stowarzyszenie My-Poznaniacy
60-222 Poznań, ul. Dmowskiego 37


Akcja bezpośrednia

Obecnie organizujemy akcję bezpośredniego zbierania podpisów na ulicach Poznania przez członków i sympatyków Stowarzyszenia i inne, wspierające osoby. Liczymy na życzliwą reakcję i składanie podpisów.


TERMIN zakończenia akcji to 20 listopada br.


Pełnomocnicy akcji w imieniu stow. My-Poznaniacy:
Włodzimierz Nowak, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 881 212 592
Przemysław Andrzejak, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 505 445 902Załączniki:
Projekt nowej Uchwały Rady Miasta Poznania ws cen biletów komunikacji miejskiej.
FORMULARZ do zbierania głosów poparcia dla powyższej Uchwały z podpisami.
Statut Miasta Poznania (patrz paragraf 16).


Komentarze (1)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze
Szkoda że tylko zameldowani
Tylko szkoda, że do głosowania dopuszczone są wyłącznie osoby zameldowane na stałe na terenie Poznania. Mam wrażenie, że potężnym źródłem zarobków MZK są studenci. Szkoda, że im nie przysługuje prawo glosu.
sit , 27 październik 2012

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar

Poprawiony: piątek, 26 października 2012 16:41