Problemy

Kultura kufla
Łukasz Hrynkiewicz   
sobota, 07 sierpnia 2010 04:51
W jak dużym stopniu efekt życia kulturalnego w poszczególnych miastach jest wynikiem odgórnego planowania magistratu, a na ile udostępniana jest przestrzeń, pieniądze i struktury samodzielnym inicjatywom mieszkańców, czy ich pomysły i problemy są brane pod uwagę, czy miasto stara się konsultować swoje poczynania z mieszkańcami? Często jakość komunikacji zależy od jednostkowych cech urzędnika. Ciekawą tendencją jest natomiast ogólny kierunek, który obrali zarówno „społecznicy” – ludzie, którzy poświęcają własny czas, a często i pieniądze, by coś w swojej najbliższej okolicy zrobić, jak i reprezentacja samorządów wraz z administracją miasta. Należy wręcz rozważyć, czy słowo „społecznik” znajduje jeszcze jakiś desygnat w rzeczywistości.
Więcej…
 
S. Hinc i Teatr Ósmego Dnia - poznański soft-autorytaryzm
Lech Mergler   
wtorek, 03 sierpnia 2010 00:00
Za komuny wszechobecne było hasło: program Partii - programem Narodu. Dziś coraz częściej należałoby ogłaszać: problem Platformy - problemem Narodu. Bo PO rządzi coraz szerzej, i zwłaszcza w naszej okolicy jest Partią panującą. Stąd konflikty czołowych działaczy czołowej siły nie są już problemami wewnątrzpartyjnymi, lecz ogólnonarodowymi. W Poznaniu doświadczył tego ostatnio Teatr Ósmego Dnia i osobiście jego dyrektor - Ewa Wójciak. Ta sprawa to jednak tylko uwidoczniony szczyt szerszego zjawiska.
Więcej…
 
Artyści na dywaniku za Palikota
Michał Wybieralski (Gazeta Wyborcza)   
środa, 28 lipca 2010 16:48
Wiceprezydent Poznania udzielił reprymendy Ewie Wójciak, dyrektorce legendarnego Teatru Ósmego Dnia. Powód? Zespół teatru ujął się za Januszem Palikotem
Więcej…
 
Oświadczenie w sprawie zachowania zastępcy prezydenta Poznania Pana Sławomira Hinca
Stowarzyszenie My-Poznaniacy   
środa, 28 lipca 2010 00:00
Wyrażamy głębokie zdziwienie i oburzenie sposobem, w jaki zastępca prezydenta Poznania pan Sławomir Hinc potraktował panią dyrektor Teatru Ósmego Dnia Ewę Wójciak, i poprzez to cały zespół Teatru, co zostało szeroko opisane przez media lokalne i krajowe.
Więcej…
 
Dni Łazarza - zaproszenie
Janusz Heller   
czwartek, 27 maja 2010 10:08
Zaproszenie
W niedzielę 27 maja 1990 r. odbyły się w Polsce  pierwsze po wojnie wolne, demokratyczne wybory! Dla uczczenia tego wydarzenia, w *XX rocznicę istnienia Samorządnego Poznania  pragniemy zaprosić do udziału  w "Paradzie Łazarskiej." Liczmy na Państwa udział w naszym wspólnym święcie, w którym chcemy zamanifestować naszą "radość", "dumę" oraz wolę w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego. Zapraszamy w czwartek 27 maja 2010r. o godzinie 16:30 do udziału w  paradzie otwierającej tegoroczne "Dni Łazarza".
 
Więcej…
 
Kultura - co to za interes: post scriptum
Redakcja   
środa, 21 kwietnia 2010 14:41

X
Paradoksalnie życie miejskie samo postawiło kropkę nad "i", czyli spointowało treść tekstu o sytuacji kultury w Poznaniu, zamieszczonego na naszej stronie jako przedruk z ResPubliki Nowej dwa dni temu. Słów brak na komentarz, wszystko jest w przywołanym artykule w "Gazecie Wyborczej" o likwidacji najstarszej księgarni w Poznaniu, czyli "Jedynki", i na  forum pod nim... Miasto to nie firma? Poznań to nie spółka z o.o.? Porzućcie wszelkie złudzenia. To już nie jest tylko jakiś kryzys finansowy miasta, to jest katastrofa mentalna poznańskiej władzy publicznej.

 

 
Więcej…
 
Kultura - a co to za biznes?
Lech Mergler   
poniedziałek, 19 kwietnia 2010 14:51

Image
Kultura w Poznaniu nie jest pojmowana jako stan ducha czy umysłu, ale jako stan materii lub sytuacja społeczna. Dlatego też nie stawia się pytań o diagnozę potrzeb i możliwości uczestnictwa mieszkańców w kulturze - pisze Lech Mergler w piśmie Res Publica Nowa na temat starań Poznania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Więcej…
 
Apel środowisk twórczych do Premiera RP
Redakcja   
czwartek, 18 lutego 2010 08:28

KULTURA albo REGRES..

Szanowni czytelnicy. Poniżej prezentujemy treść listu środowisk twórczych do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej. Jak widać kotlet walczy z kulturą w całym kraju. List przeszedł w polskich mediach bez większego echa.

Więcej…