List do rady miasta ws statutu Teatru Ósmego Dnia
Stowarzyszenie My-Poznaniacy   
środa, 23 maja 2012


W związku z niepojętą sytuacją polegającą na tym, iż rada miasta na XXIII sesji (wczoraj) odrzuciła w głosowaniu uchwałę ws przyjęcia wymaganej ustawą zmiany statutu jednej z najbardziej zasłużonych i współcześnie znanych instytucji kultury w Poznaniu, jako jedynej! – Teatru Ósmego Dnia – wystosowaliśmy pismo do radnych. Dwa inne oświadczenia, które otrzymaliśmy – załączamy. Plus wyciąg z informacji prasowej o tym, jak którzy radni się w tej sprawie zachowali, do zapamiętania (red.).


                                                                                                                                                                  
                                                                                                                                                                   Poznań, 23 maja 2012 r.


                                           Oświadczenie Stowarzyszenia MY-POZNANIACY
                             w sprawie niepodjęcia przez Radę Miasta Poznania uchwały           
                                  dotyczącej
statutu TEATRU ÓSMEGO DNIA


                                        RADA MIASTA POZNANIA
                                                                   61-841 Poznań, pl. Kolegiacki 17


Szanowni Państwo Radni,


Z oburzeniem oraz wstydem przyjęliśmy informację, że podczas XXIII Sesji Rady Miasta Poznania w dniu
22 maja 2012 r. radni głosami Klubu Prawa i Sprawiedliwości, Klubu Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego oraz części radnych Klubu Platformy Obywatelskiej, którzy celowo wstrzymali się od głosu, bądź celowo nie wzięli udziału w głosowaniu, nie uchwalili statutu Teatru Ósmego Dnia, jako autorskiego ośrodka o charakterze interdyscyplinarnym. Podjęcie tego rodzaju decyzji jest objawem wyjątkowej nonszalancji oraz braku szacunku dla kultury – nie tylko w Poznaniu – również dla kultury w Polsce. Doceniany wielokrotnie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagradzany podczas międzynarodowych festiwali teatralnych Teatr Ósmego Dnia jest jedynym tego rodzaju miejscem kultury w Poznaniu i jednocześnie najwybitniejszym teatrem alternatywnym powojennej Polski. Gra już od czterdziestu ośmiu lat. „Jego wizja wolności zwyciężyła wraz z przełomem politycznym wschodniej części Europy”. Po latach emigracji w 1989 roku aktorzy powrócili do Poznania, ponieważ to miasto, z wyboru od zawsze, było miejscem działalności Teatru. Od tamtego czasu Teatr Ósmego Dnia gra na całym świecie, jest honorowany a także podziwiany w miastach Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej, Stanów Zjednoczonych promując w ten sposób rodzinny Poznań.

Tym bardziej niepokoi nas fakt, że Rada Miasta Poznania podjęła tak niezrozumiałą oraz niemerytoryczną decyzję.

Jako mieszkańcy Poznania i jednocześnie uczestnicy kultury a także widzowie spektakli Teatru Ósmego Dnia i słuchacze uczestniczący w spotkaniach organizowanych przez Zespół Teatru, domagamy się podjęcia uchwały w sprawie statutu Teatru Ósmego Dnia. Decyzja o tej uchwale powinna być wolna od osobistych i politycznych uprzedzeń.


Za zarząd Stowarzyszenia MY-POZNANIACY

Anna Wachowska-Kucharska, wiceprezeska zarządu
Maciej Wudarski, wiceprezes zarządu
Otrzymaliśmy też oświadczenia piętnujące postępowanie dużej grupy poznańskich radnych wobec Tetaru Ósmego Dnia od:
Teatru Julii Sytuacje Grupa
Teatru Palmera Eldritcha – Stowarzyszenie Artystyczne KOLEKTYWPRO MEMORIAM!
Za artykułem "Zobacz, którzy radni byli przeciw Teatrowi Ósmego Dnia" w Gazecie Wyborczej z 23 maja br. przytaczamy personalia radnych głosujących:

"Za" statutem 12 osób:
PO: Grzegorz Ganowicz, Ryszard Franciszek Grobelny, Łukasz Mikuła, Maria Nowicka, Krzysztof Skrzypinski, Urszula Stecka, Marek Sternalski, Mariusz Wiśniewski
SLD: Adrian Kaczmarek, Katarzyna Kretkowska,  Antoni Szczuciński, Beata Urbańska

"Przeciw" statutowi 12 osób:
PiS: Przemysław Alexandrowicz, Lidia Dudziak, Michał Grześ, Krzysztof Grzybowski, Adam Pawlik, Szymon Szynkowski vel Sęk
PRO: Andrzej Bielerzewski, Jan Chudobiecki, Joanna Frankiewicz, Norbert Napieraj, Maciej Przybylak Wojciech Wośkowiak

Wstrzymały się od głosu 4 osoby – niemal ćwierć PO:
Karolina Fabiś, Dominika Król, Przemysław Markowski oraz Sławomir PRO Smól
a głosowanie zignorowało   tyle samo – drugie niemal ćwierć PO : Wojciech Kręglewski, Tomasz Lipiński, Bartosz Zawieja + niezrzeszony aktualnie Przemysław Foligowski.


Wszystko mniej więcej jasne, chciałoby się znowu zawołać "precz z komunom..." ("cenzurom, inkwizycjom"), wiecie do kogo..


Komentarze (2)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze
brawo Poznańscy Radni....
jakkolwiek z obrzydzeniem odnoszę się do partii politycznej PIS, to niektórzy jej członkowie rozumieją czym jest hodowla archaicznych reliktów PRL-u przerodzona w wąską marginalną grupę koterii. Aczkolwiek nikt nie odbiera splendoru i zasług z minionego okresu T8D to jednak należy zaznaczyć iż formuła tego "teatru" została wyczerpana. Nie ma popytu co szczególnie cieszy na mierzenie "cukru w cukrze" lub doszukiwaniu się teatru czy instytucji kultury... "teatru w teatrze" - który zresztą z teatrem w klasycznym słowa tego znaczeniu ma najmniej wspólnego. Nie ma więc najmniejszego powodu aby z budżetu miasta utrzymywać tubę propagandową lewicujących ugrupowań co nie oznacza wcale iż pozbawia się prawa do istnienia...tylko za własne zarobione pieniądze !....
Marian , 27 maj 2012
Pytanie do Pana Tadeusza.
Na zdjęciu, po prawej stronie, pod oknem, Poseł Tadeusz Dziubą, szef poznańskiego PiS-u i członek Stowarzyszenia My-Poznaniacy, który jak widać korzystał z niezwykłej gościnności teatru. Panie Tadeuszu – zadaję publiczne pytanie – co Pan sądzi o głosowaniu Pańskich kolegów z PiS-u?
Maciej Wudarski , 25 maj 2012

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar

Poprawiony: czwartek, 24 maja 2012 11:43