Ile miał początkowo kosztować stadion
Radosław Nawrot (Gazeta Wyborcza)   
sobota, 05 czerwca 2010
Przedstawiamy rozmowę prezydenta Frankiewicza z dziennikarzem Gazety Wyborczej z 2005 roku, w której przedstawia początkowe koszta przebudowy stadionu na potrzeby Euro 2012.

 

 

 

 

PZPN ogłosił wczoraj listę miast, które wytypował do organizacji Euro 2012. jest wśród nich Poznań, a także Warszawa, Kraków, Chorzów, Wrocław i Gdańsk. Odpadły Bydgoszcz, Szczecin, Opole, Rzeszów, Białystok, Sosnowiec i - co jest największą sensacją - Łódź. Już wcześniej znane były miasta wytypowane przez Ukraińców. To: Kijów, Charków, Dniepropietrowsk, Odessa i Lwów.

Wiadomo, że w Euro 2012 udział weźmie 16 zespołów podzielonych na cztery grupy. Dwie z nich znajdą się na Ukrainie, dwie - w Polsce. Mecze jednej z tych grup odbywać się będą najprawdopodobniej w Warszawie, Krakowie i Chorzowie, natomiast mecze drugiej zorganizują wspólnie Poznań, Wrocław i Gdańsk. - To oznacza, że łatwiej nam będzie wybudować np. drogę szybkiego ruchu do Wrocławia i zmodernizować linię kolejową w tym kierunku - mówią władze Poznania.

Co dalej?

- do 21 lipca kandydatura Polski i Ukrainy zostanie oficjalnie zgłoszona UEFA z podaniem wytypowanych miast

- UEFA dokona wstępnej inspekcji

- 10 listopada 2005 r. - UEFA wyłoni trzy kraje

- kolejne inspekcje

- 8 grudnia 2006 r. - ostateczny wybór organizatora Euro 2012


Jakie szanse ma Polska?

Kilka tygodni temu UEFA wydała dyrektywę, w której mowa jest o konieczności wsparcia futbolu w Europie Środkowowschodniej. Zdaniem europejskiej federacji w tej części kontynentu odbywa się zdecydowanie za mało imprez. Stąd duże prawdopodobieństwo, że Euro 2012 zostanie przyznane właśnie krajom z tej części kontynentu.


Pozostali kandydaci do organizacji Euro 2012:

n Włochy

n Grecja

n Rosja

n Turcja i Azerbejdżan

n Chorwacja z Węgrami

n Polska z Ukrainą


Rozmowa z Maciejem Frankiewiczem, wiceprezydentem Poznania

Nawet 100 mln

Radosław Nawrot: Kiedy zaczną się przygotowania stadionu przy Bułgarskiej do Euro 2012?

Maciej Frankiewicz: Na razie wykończymy czwartą trybunę, zbudujemy przeciwległą i zadaszymy całość. Mamy na to 20 mln zł i musimy to skończyć do Mistrzostw Europy U-19, czyli do czerwca 2006 r. I do tego Euro nie jest potrzebne. Kolejny etap jest już jednak od niego uzależniony.

To będzie zwłaszcza zbudowanie trybun bocznych?

- Tak. I ten etap może ruszyć najwcześniej jesienią 2006 r. Już jednak od jutra rozpoczniemy przygotowania i konsultacje z PZPN. Musimy uzgodnić standard poznańskiego stadionu - ilu ma mieć widzów, jak mają wyglądać pomieszczenia dla piłkarzy, sędziów, prasy. Wszystko trzeba ustalić, ale niczego nie będziemy robić pochopnie.

Ile pieniędzy pochłonie drugi etap modernizacji stadionu?

- Założyliśmy w swoich planach koszt 66 mln zł, w tym połowa to udział miasta. Będziemy się jednak starali zyskać jak najwięcej. W przypadku Euro będziemy starali się zwiększyć inwestycję do 100 mln zł z pozostawieniem udziału Poznania w wysokości 33 mln zł.

Czy Euro oznacza też inwestycje także poza stadionem?

- Oznacza ułatwienie w załatwianiu pieniędzy na te inwestycje. Łatwiej będzie zyskać pieniądze na obwodnicę i autostradę oraz linie kolejowe. Planujemy, że takie inwestycje poza stadionem mogą sięgnąć nawet miliarda złotych.

Źródło: Gazeta Wyborcza, (LINK)
 
 

Komentarze (0)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar

Poprawiony: poniedziałek, 09 sierpnia 2010 18:42