Rozwój przestrzenny miasta
Od-nowa centrum
Marek Nowak   
czwartek, 06 września 2012 23:23

Kilkakrotnie już zwracałem uwagę na dyskusję, która toczyła się i zakończyła przed wakacjami. Dotyczyła ona, przypomnę, koncepcji odnowy centrum Poznania. Dosyć nieoczekiwanie zresztą wsparciem dla tej inicjatywy stało się wystąpienie Pana Profesora Jana Gehla, który wizytował nasze miasto nieco ponad tydzień temu
. Wsparcie to dotyczyło argumentacji, odnoszącej się do zmian w centrum, które najogólniej przybliżają „skalę” miasta do potrzeb jego użytkowników. Najważniejszymi użytkownikami miasta są oczywiście sami jego mieszkańcy, w szczególności mieszkańcy centrum.
Więcej…
 
BYŁO SOBIE MIASTO II. Gospodarka przestrzenna – grzechy główne: decyzje lokalizacyjne
Jan Ostrowidz   
sobota, 14 lipca 2012 23:05
Ze zwłoką (niestety) publikujemy bogato ilustrowany rozdział II cyklu „Było sobie miasto”, poświęcony grzechom głównym gospodarki przestrzennej w Poznaniu, zawierający klasyfikację błędnych decyzji lokalizacyjnych. Rozdział I poświęcony był stadionowi
im. E. Szyca
   (red.).
Więcej…
 
O Debacie Śródmiejskiej – jest nas wielu, ale nie wiemy, jak wielu nas jest
Cezary Brudka   
piątek, 15 czerwca 2012 01:34


Dokładnie pamiętam wątpliwości jakie miałem przed rozpoczęciem debaty o odrodzeniu i przyszłości Śródmieścia, które skłoniły mnie do działania na rzecz realnego udziału strony społecznej w jej przygotowaniu. Obawiałem się, że brak wpływu na tematy i wybór moderatorów może skutecznie skrzywić przekaz płynący z debaty.
Więcej…
 
Kibicu, podejdź no do płota..., czyli o zakazie parkowym
Lech Mergler   
poniedziałek, 11 czerwca 2012 13:55


Media z lekka histeryzując doniosły przedwczoraj, że szefostwo Starego Browaru na okres rozgrywania meczów Euro 2012 w Poznaniu (9-19 czerwca) uczyniło niemożliwym dostęp
od strony ulic do przylegającego parku JH. Dąbrowskiego. Można tam się dostać tylko poprzez budynki najbardziej znanego poznańskiego megasklepu. „Ze względów bezpieczeństwa” (cyt.).
Więcej…
 
Już istnieje realna wizja ożywienia Śródmieścia
Marek Nowak   
sobota, 09 czerwca 2012 01:08Za nami już pełen cykl debat poświęconych ożywieniu Śródmieścia Poznania – zakończenie nastąpiło 30 maja br.. Sprawozdania z każdej z nich są dostępne na stronie miejskiej  (po prawej stronie w formie pionowego menu). Warto więc pokusić się o formę autorskiego podsumowania, z punktu widzenia uczestnika dyskusji.
Więcej…
 
O dwa kroki dalej – warto rozmawiać
Marek Nowak   
wtorek, 17 kwietnia 2012 01:50


W środę 11 kwietnia o godzinie 17.30, podobnie jak kilka tygodni temu odbyła się kolejna publiczna dyskusja (z cyklu współorganizowanego przez radnych komisji rewitalizacji rady miasta) poświęcona ożywiania centrum Poznania. Konwencja spotkania tym razem dotyczącego przestrzeni publicznej, dziedzictwa kulturowego oraz estetyki śródmieścia, stanowiła kontynuację wcześniejszych założeń.
Więcej…
 
Warto rozmawiać. Dyskusja o odnowie centrum 28-29 marca 2012
Marek Nowak   
środa, 04 kwietnia 2012 01:58
28 marca w środę o godzinie 17.30 odbyło się pierwsze spotkanie dyskusyjne dotyczące ożywiania centrum Poznania. Spotkanie zaplanowane jako moderowane spotkanie poprzedzone wypowiedziami zaproszonych ekspertów. Rolę moderatora wziął na siebie prof. Marek Krajewski z Instytutu Socjologii UAM. W części wprowadzającej zabrali głos również Paweł Szkotak, dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu, dr Piotr Korduba – zastępca dyr. Instytutu Historii Sztuki UAM oraz Hubert Haegenbarth – naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.
Więcej…
 
O stadionie im. Szyca cd. – urzędowa polemika i riposta
Maciej Milewicz – Jan Ostrowidz   
wtorek, 03 kwietnia 2012 01:22W związku z ogłoszonym w mediach planem prezydenta Poznania publicznej debaty nad zagospodarowaniem terenu Stadionu im. E. Szyca opublikowaliśmy 25 marca materiał Jana Ostrowidza pt. Było sobie miasto – rozdz. I: Stadion im. Szyca.  Dziś polemika Macieja Milewicza z Urzędu Miasta Poznania oraz riposta autora (red.)
Więcej…
 


Strona 1 z 7