Rozwój przestrzenny miasta
Jak hałas wygania ludzi z miasta
Sławomir Czyżewski   
czwartek, 22 lipca 2010 11:03

Przez dłuższy czas na pierwszym planie uwagi publicznej w Poznaniu był hałas generowany przez samoloty F16. Jest to jednak tylko jeden z wielu elementów wpływających na klimat akustyczny miasta. Kształtują go również, a raczej przede wszystkim hałasy komunikacyjne: tramwajowy, drogowy, kolejowy. Powszechność występowania nie oznacza mniejszej uciążliwości i dokuczliwości. Reakcja człowieka jest bowiem zależna zarówno od intensywności jak i czasu oddziaływania. Lokalnie występują też oddziaływania przemysłowe i działalności kulturalno-rozrywkowej (całonocny koncert na torze Poznań, konflikt wokół Kontener Artu na Chwaliszewie, łomot dyskoteki przy Gwarnej). Nie ma wysokiej jakości życia w mieście, kiedy dominuje w nim dziki, ponadnormatywny hałas, którym nikt nie zarządza.

Więcej…
 
Spór o KontenerART: Kultura pod hasłem TKM?
Gazeta Wyborcza   
czwartek, 22 lipca 2010 10:54
Cała rozwijająca się na forum gazety dyskusja na temat KontenerART, ujmująca problem w kontekście komfort mieszkańców kontra życie kulturalne, fałszuje główne przesłanie protestu jaki został skierowany do władz miasta - pisze w liście do Redakcji Gazety Wyborczej Piotr Kliński.  
Więcej…
 
Nocne życie kosztem ludzi: komfort albo koncert
Gazeta Wyborcza   
czwartek, 22 lipca 2010 10:44

Osoby, którym hałas w centrum miasta przeszkadza żyć, zmuszone są - jak niegdyś niepalący - do ucieczki, są traktowane jak zrzędzące dziwadła - pisze nasza Czytelniczka. - Hałas to cecha mieszkania w centrum. Tam powinni mieszkać ci, którym te niedogodności nie są straszne - odpowiada jej dziennikarz "Gazety" Michał Wybieralski

Więcej…
 
Bydgoszcz: miasto wolne od kiczu?
Emilia Iwanciw (Gazeta Wyborcza)   
środa, 21 lipca 2010 08:41
W Bydgoszczy urbaniści i plastycy przygotowują rewolucyjne zmiany. Centrum miasta ma być całkowicie wolne od chaosu reklamowego. Jeśli proponowana reofrmę jesienią przyjmie Rada Miasta, będzie to ważny krok w kierunki dekomercjalizacji przestrzeni publicznej w Polsce. Polecamy tekst z Gazety Wyborczej o projekcie bydgoskiej ciszy reklamowej.

W naszym mieście restrykcyjne zasady dotyczące reklamy nałożone są jedynie na budynki wpisane do rejestru zabytków. Na pozostałych kamienicach szyldy mogą szpecić kakofonią kolorów i form nawet w ścisłym centrum, bo lokalne prawo tego nie reguluje. Handlowcy, walcząc o klientów, "przekrzykują się" więc ordynarnymi w wyglądzie tablicami z informacją np. o rekordowych obniżkach cen.

Więcej…
 
Dzięki szlifierce z Niemiec tramwaje pojadą ciszej
Głos Wielkopolski   
środa, 21 lipca 2010 01:00

Poznańskie MPK wypożyczyło z Niemiec szlifierkę do torów tramwajowych. Przez najbliższe dwa tygodnie będzie jeździła nocami po mieście. Dzięki temu tramwaje mają jeździć ciszej i się wolniej zużywać.

Więcej…
 
Szlifujemy tory tramwajowe. Będzie ciszej
Gazeta Wyborcza   
wtorek, 20 lipca 2010 01:00
MPK ściągnęło z Niemiec specjalną maszynę, którą wyszlifuje torowiska w centrum Poznania. Dzięki temu hałas wywoływany przez tramwaje spadnie o kilka decybeli.
Więcej…
 
A mury rosną, rosną... i czas aby przestały
Jacek Jaśkowiak   
wtorek, 13 lipca 2010 19:03

W 1988 roku po raz pierwszy na kilka miesięcy wyjechałem do Niemiec zwanych wtedy Zachodnimi. Nowością były dla mnie zadbane i czyste ulice, klatki schodowe, tzw. podwórka i to niezależnie od tego, czy otaczały jednorodzinny domek, czy też przynależały do kamienicy. Niemcy dbali o te powierzchnie wspólne jak o swoje własne. W przeciwieństwie do Polski przed domami jednorodzinnymi nie było wysokich płotów.

 

 
Więcej…
 
Mur oporowy w starym porcie może runąć
Gazeta Wyborcza   
niedziela, 30 maja 2010 01:00
Od lat nieremontowany mur oporowy może nie wytrzymać tegorocznej powodzi - alarmuje inspektor nadzoru budowlanego. O zaniedbania oskarża miejskich urzędników i dewelopera.
Więcej…
 


Strona 3 z 6