Rozwój przestrzenny miasta
Debata: Poznań i aglomeracja za 10 lat
Maciej Machajski   
wtorek, 17 listopada 2009 16:04

Przedstawiamy zapis debaty na temat przyszłości aglomeracji poznańskiej zorganizowanej przez Głos Wielkopolski i Urząd Miasta Poznania. W debacie tej, oprócz prezydenta Ryszarda Groblenego oraz jego zastępcy Mirosława Kruszyńskiego, wzieli udział m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia My-Poznaniacy.

Więcej…
 
Nobel nie dla grobelizmu
Maciej Machajski   
poniedziałek, 12 października 2009 21:40

Dzisiejsza decyzja komitetu noblowskiego o przyznaniu nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Elinor Ostrom oraz Oliverowi E. Williamsonowi zapewne zdziwiła wielu polskich ekonomistów. Nagrodzono badania, które dowiodły, że 1) wspólnotowe zarządzanie własnością jest o wiele bardziej efektywne niż prywatyzacja czy zarządzanie przez państwo, 2) społeczności lokalne dzięki współpracy są w stanie skutecznie rozwiązać wiele problemów, przed którymi władza rozkłada bezradnie ręce. Ostrom i Williamson sugerują w wywiadach, iż rozwiązanie m.in. sprawy globalnego ocieplenia jest w zasięgu międzynarodowoego społeczeństwa obytwatelskiego. Epoka, gdy wszystko miał załatwić rynek dawno już się skończyła. Obecnie najlepsi ekonomiści to tacy, którzy rozumieją, że rozwój gospodarczy jest zależny od rozwoju społecznego. Tym, którzy nazywają nowoczesną demokrację "roszczeniowym socjalizmem" pronujemy krótki kurs dokształcający z najnowszych światowych trendów w dziedzinie ekonomii.

 
Zsyłka do kontenera dla "brudnych i złych"?
Lech Mergler   
sobota, 03 października 2009 20:11
Kilka dni temu zawiesiliśmy na stronie tekst Marii Wilskiej o polityce mieszkaniowej, a właściwie braku polityki mieszkaniowej w Poznaniu. Poniżej przedrukowujemy z piątkowej Gazety Wyborczej artykuł Jarosława Urbańskiego ze związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, jednego z liderów Federacji Anarchistycznej w Poznaniu, na temat konteneryzacji polityki mieszkaniowej. To kolejny głos w zakresie nadzwyczaj ważnej tematyki, której obraz w sferze publicznej jest obecnie bardzo zafałszowany. CDN.
Więcej…
 
Know how być pomnikiem historii?
Maciej Machajski   
wtorek, 18 sierpnia 2009 15:40

Kiedy ponad pół roku temu Prezydent Rzeczypospolitej podpisał rozporządzenie uznające znaczną część starego Poznania za Pomnik Historii, wydawało się, że rewitalizacja poznańskiej Starówki nabierze wreszcie tempa i realistycznego wymiaru. Tymczasem wszystko jest po staremu - pisze Adam Suwart w "Przewodniku Katolickim".

Więcej…
 
Polskie miasta marnują swoją szansę
Andreas Billert   
niedziela, 16 sierpnia 2009 18:35

Europejskie miasta walczą dziś o swoją przyszłość: inwestycje i prestiż. Paryż i Londyn to rozwojowe samograje, Berlin walczy o pozycję w drugim rzędzie. Kraków, Wrocław, Poznań czy Gdańsk powinny zaś stanąć co najmniej w trzecim szeregu. Tymczasem centra polskich miast są zdewastowane, system transportu fatalny, stara zabudowa się sypie - w rozmowie z Jakubem Głazem (Gazeta Wyborcza 2023-06-16) mówi Andreas Billert.

Więcej…
 
Jak powstają polskie metropolie?
Administrator   
poniedziałek, 25 maja 2009 18:25
Neoliberalna globalizacja ma to do siebie, że prowadzi do unifikacji kultur, modeli stosunków pracy oraz polityki publicznej – wszędzie wprowadza mechanizmy kapitalizmu pozbawionego osłon społecznych. Rzecz jasna, różnice regionalne wcale przez to nie znikają, ale następuje upodobnienie na poziomie podstawowych procesów społecznych i politycznych, nawet w najbardziej różniących się krajach czy regionach. I tak np. w sferze stosunków pracy państwa tradycyjnie uchodzące za „socjalne” – takie jak Niemcy czy Francja – reformują swoje rynki pracy na modłę liberalną (co widać chociażby na podstawie projektu Hartz-IV w Niemczech czy prób wprowadzenia CPE we Francji w 2006 r.).
Więcej…
 
W sumie to my nic nie możemy
Krzysztof Ulas   
sobota, 23 maja 2009 19:46

Tytułowe hasło co jakiś czas przewija się podczas dyskusji o miejscowych planach w kontekście wydawania Warunków Zabudowy. Tym razem hojnie nim szafował dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury, Tadeusz Jurga. W środę 20 maja 2009 radni z Komisji Polityki Przestrzennej dyskutowali o wnioskach o ustalenie Warunków Zabudowy, które forsują koncepcje niezgodne z zapisami Studium.

Więcej…
 
Raport URBACTU o Poznaniu
redakcja   
wtorek, 12 maja 2009 23:19
W maju 2007 przebywał w Poznaniu Karsten Gerkens, ekspert programu Unii Europejskiej mającego na celu wspieranie rozwoju miast europejskich. Wraz z zespołem poznańskich specjalistów z Urzędu MIasta  przygotował on raport na temat tego, na ile Poznań i zarządzanie naszym miastem sprzyja nowoczesnemu, zintegrowanemu planowaniu rozwoju miasta. Raport Urbactu nie został udostępniony opinii publicznej Poznania, ani też przetłumaczony na język polski (chyba, że do użytku wewnętrznego, o czym nam nie wiadomo).
W tej sytuacji nasze Stowarzyszenie wykonało robocze tłumaczenie Raporu, które – poza nielicznymi fragmentami – zamieszczamy na tej stronie. Jesteśmy świadomi jego braków, ale lepszego nie mamy. Nie zawiera ilustracji, mapek, schematów, tabel itd.
Oryginał angielski w formacie pdf jest w naszej dyspozycji, ale ze względów technicznych nie możemy go powiesić na stronie. Jednak mozemy go wysłać pocztą elektroniczną zainteresowanym osobom.


Raport URBACTU – tłumaczenie

O programie URBACT
 


Strona 5 z 6