Poznań jako przestrzeń działania - zaproszenie na debatę
[email protected]   
poniedziałek, 15 marca 2010Drugą okazją do publicznej debaty w ramach cyklu "Poznań. Globalny? Lokalny?" będzie spotkanie w najbliższy czwartek na temat partycypacji społecznej: godz. 19.00 sala Pod Zegarem II ptr. CK Zamek. Spotkanie jest otwarte, dla wszystkich, mamy nadzieję,  że przybędą zaproszeni poznańscy radni i działacze społeczni. Szczegółowa informacja poniżej. Zamieszczamy też informacje o poprzednim spotkaniu (Poznań kreatywny?) sprzed miesiąca – relację z Głosu Wlkp., oraz interesujace materiały związane ze spotkaniem: przedstawioną prezentację o Poznaniu oraz artykuł Marka Bańczyka, jednego z uczestników poprzedniego panelu.
ZAPRASZAMY!

 

 

„Zamek Spotkań”

POZNAŃ. GLOBALNY? LOKALNY?

Jaki ma być nowoczesne miasto? Jaki ma być nowoczesny Poznań? W ramach cyklu „Poznań. Globalny? Lokalny?” będziemy starali się odpowiedzieć na te oraz inne pytania. Do dyskusji zaprosiliśmy naukowców, artystów, dziennikarzy, aktywistów społecznych, osobowości życia publicznego oraz mieszkańców miasta Poznania. W czasie pięciu kolejnych debat, prezentacji i pokazów przyjrzymy się funkcjonowaniu współczesnych ośrodków miejskich oraz temu jak zmienia się życie ich mieszkańców. Najbardziej oczywiście interesuje nas Poznań. Co trzeba zrobić by jego przyszłość była pomyślna?

Spotkanie# 2, 18 marca2010, godz. 19.00

MIASTO JAKO PRZESTRZEŃ DZIAŁANIA.

Partycypacja społeczna w procesach demokratycznych.

Czy Poznań to miejsce przyjazne aktywności obywatelskiej? Czy wzmocnieniu ulegają mechanizmy partycypacji społecznej w ważnych decyzjach na temat obecnego i przyszłego kształtu miasta? Czy mieszkańcy Poznania mają realny wpływ na jakość i dynamikę zmian w ich mieście? Czy też są statystami wobec tych zmian? Gdzie są wzorce do których powinniśmy się zbliżać? Czy tylko w Porto Alegre? A może nawet nie tam?

Gośćmi spotkania będą:

Małgorzata Tkacz-Janik – filolożka, feministka, aktywistka, nominowana przez „Gazetę Wyborczą” do tytułu Polski Roku 2008. Działa w „Zielonych 2004”. Pochodzi ze Śląska, gdzie tworzy liczne inicjatywy społeczne.

Grzegorz Ganowicz – przewodniczący Rady Miasta Poznania, członek klubu radnych Platformy Obywatelskiej

Lech Mergler – znany poznański działacz społeczny, od lat zaangażowany w debaty o miejskiej polityce społecznej czy ekologicznej. Publicysta i dziennikarz. Wiceprezes zarządu stowarzyszenia „My Poznaniacy”.

Jarosław Urbański – socjolog, działacz społeczny, w latach 80. członek ruchu Wolność i Pokój. Założyciel i koordynator związku zawodowego „Inicjatywa Pracownicza”, związany z poznańskim kolektywem „Rozbrat”.

Prowadzenie:

Joanna Erbel – socjolożka, znawczyni tematyki miejskiej. Doktoryzuje się na Uniwersytecie Warszawskim. Członkini stowarzyszenia DuoPolis oraz zespołu „Krytyki Politycznej”.

Przemysław Wiśniewski – dziennikarz i kulturoznawca, kurator wydarzeń kulturalnych, aktywista społeczny, inicjator projektów naukowych. Obecnie mieszka w Poznaniu. Zasila energią kilka fundacji oraz stowarzyszeń.

W czasie spotkanie zostanie zaprezentowany slide-show dokumentujący liczne akcje społeczne tworzone przez działające w Poznaniu organizacje i ruchy nieformalne.

Kolejne spotkania:

Spotkanie # 3, kwiecień 2010

ZDROWE TĘTNO MIASTA. EKOLOGIA, KOMUNIKACJA, WSPÓLNOTA.

Miasto to nie tor przeszkód.

Miasto to sieć komunikacyjna, której drożność bezpośrednio wpływa na standard życia mieszkańców. Większa dostępność środków na duże projekty komunikacyjne i urbanistyczne oraz pojawienie się nowych, ekologicznych rozwiązań w sferze wytwarzania energii czy organizacji transportu publicznego prowokują do postawienia pytania o to, czy i Poznań jest miastem zdrowym, estetycznym, przyjaznym mieszkańcom. Od kogo mamy się uczyć nowych rozwiązań? Jak mówić o tym co w mieście jest (powinno być) publiczne, a co prywatne?

Spotkanie # 4, maj 2010

MIT, HISTORIA, NARRACJE

Poznań i jego prawdziwe i nieprawdziwe tożsamości.

Dyskusja, wykład, pokaz slajdów.

Tożsamość każdego miasta wyznacza jego prawdziwa (zweryfikowana) historia, wiele niesprawdzonych podań, miejskie legendy i wyobrażenia o tym, kim możemy być. Tożsamość miasta to jej ciągłe konstruowanie. Na tej zasadzie Poznań funkcjonuje jako centrum biznesu, staje się miastem sportu, chce być stolicą kultury. Którą tożsamość wybieramy? To zasadne pytanie w mieście, które ma pseudo-cesarski Zamek i zupełnie nie królewskie Wzgórze, ale za to prawdziwie wielkie ambicje i sprzeczne wyobrażenia na swój własny temat. Odpowiadając na rzeczone pytanie przyjrzymy się historiom miast, które „zaczarowały rzeczywistość” i stały się tym, co sobie wymarzyły.

Spotkanie # 5, czerwiec 2010

Monocentryzm, Policentryzm.

Czy metropolia ma jedno serce?

Duże miasta powinny mieć wyraźne centra – takie zdanie do dziś wyrażają czołowi światowi urbaniści. Jednocześnie miejska tkanka wytwarza i rozwija swoje własne organy, które pompują w miejski układ niezbędne do życia substancje: energię witalną, twórczość, innowacje. Miejskie centra są więc wyznaczane nie przez ośrodki administracji, lecz kawiarnie, muzea, miejsca handlu, ośrodki nauki. Układ urbanistyczny to pochodna funkcjonowania wielu miejskich komórek, które przez samo swoje istnienie dostarczają pomysłów na dalsze – urbanistyczne i architektoniczne – ingerencje w całość organizmu. Czy Poznań jest/powinien być monocentryczny czy policentryczny?

 


Załączniki

Relacja Głosu Wielkopolskiego z pierwszego spotkania.

Tekst: A. Bańczyka dotyczący metropolitalnego Poznania

Prezentacja dotycząca kreatywnego Poznania (.pdf)

Komentarze (0)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar

Poprawiony: poniedziałek, 06 września 2010 09:13