Rowerowe gadanie: ciąg dalszy
Lech Mergler   
poniedziałek, 23 listopada 2009
Publikujemy ze zwłoką relację z ostatniego posiedzenia Rowerowego Zespołu Konsultacyjnego przy Zarządzie Dróg Miejskich, którego nasze Stowarzyszenie jest uczestnikiem. We wrześniu Sekcja Rowerzystów Miejskich wystosowała do z-cy prezydenta Poznania Mirosława Kruszyńskiego list w sprawie funkcjonowania Zespołu konsultacyjnego (więcej tu), którego wynikiem ma być zarządzenie prezydenta w tej sprawie. Ostatnio okazało się, że w projekcie budżetu miasta Poznania na 2010 rok na drogi rowerowe przewidziano tylko 0,5 mln PLN, a więc niemal 3,5 raza mniej niż w i tak okrojonym budżecie roku bieżącego. Organizacje  rowerowe wystąpiły już z protestem i uzyskały obietnicę poparcia ze strony części radnych.

 

 

 

 

Dnia 04.11.2022 po dwumiesięcznej przerwie (poprzednie zebranie zostało odwołane z bliżej nie określonego powodu), po raz kolejny doszło do spotkania w Zarządzie Dróg Miejskich w sprawie dróg rowerowych . Po raz pierwszy od początku tych konsultacji mieliśmy okazję porozmawiać z zastępcą dyrektora ds. inwestycji panem Kazimierzem Skałeckim.

 

Niestety jak to na poprzednich spotkaniach bywało znów zostaliśmy potraktowani z góry. Co to oznacza?

 

Od pół roku na każdym z nich prosimy urzędników o wysyłanie nam zakresu omawianych spraw na dwa tygodnie przed terminem konsultacji, jednak nie zważając na nasze prośby robią to na dzień przed spotkaniem, co jest olbrzymim utrudnieniem przy konsultowaniu czegokolwiek. Krótko mówiąc – nie ma szans na merytoryczne przygotowanie wniosków, nie mówiąc już o wyjściu w teren.

 

Teraz ZDM posunął się w tych dziwnych praktykach jeszcze dalej nie wysyłając nawet projektu omawianej ulicy Wańkowicza, powód – budowa jest już zrealizowana i naszym zadaniem było wnieść uwagi co nam się tam nie podoba i złożyć wnioski, które i tak zostaną odrzucone.

 

Po raz kolejny nasuwa się pytanie , jak konsultować coś do czego nie mieliśmy nawet wglądu, ani czasu na przygotowanie pytań. Zresztą żeby niedogodności z braku czasu na zapoznanie się z materiałem pod koniec spotkania odczuwał także dyr. Skałecki . Gdy pytaliśmy o kolejną zakończoną inwestycje jaką jest ulica Szamarzewskiego, zastępca dyrektora nie potrafił odpowiedzieć nam na żadne pytanie, ponieważ nie zdążył zapoznać się z efektami remontu.

 

Kto jak kto, ale osoba odpowiedzialna za te działania powinna wiedzieć, co zostało zrobione i w jaki sposób. Zwłaszcza, że prace zakończyły się niedawno, a także ul. Szamarzewskiego znajduje się ona niedaleko kolejnej remontowanej ulicy czyli Żeromskiego.

 

Drugim punktem spotkania był planowany, a raczej już zaplanowany projekt ulicy Hlonda czyli Nowych Zawad, przesłany nam dzień przed spotkaniem. Nie obyło się bez ostrych słów tak z jednej jak i z drugiej strony, po raz kolejny padły pytania, w jakim celu został ten Zespół Konsultacyjny powołany, jakie mamy prawa i możliwości wpływania na standard dróg rowerowych w Poznaniu, zwłaszcza, że nasze wnioski ciągle są odrzucane.

 

Gdy już każdy z uczestników wykrzyczał swoje racje i emocje opadły, pochyliliśmy się nad tym projektem. I znów pytanie, co możemy zrobić, prosiliśmy o drogi asfaltowe, których nie będzie, chcieliśmy, by można było jeździć po obu stronach ulicy, a nie tylko po jednej… Niestety, nic z tego nie jest możliwe, ponieważ pomiary zostały już zrobione, a przetarg na prace budowlane ulicy Prymasa Hlonda już się rozpoczął.

 

Jak się okazało, urzędnicy także popełniają błędy nie konsultując projektów z nami i nie uwzględniając naszych wniosków. Gdyby ścieżki rowerowe były po obu stronach Nowych Zawad, to dojazd do Ronda Śródka nie kończyłby się na schodach, jak to ma miejsce od strony ulicy Warszawskiej – tylko dawałby możliwość kontynuowania jazdy tak w stronę Malty, Rataj jak i w stronę centrum.

 

Jest jednak cień nadziei: urzędnicy wyrazili chęć rozmów i konsultowania planów z organizacjami rowerowymi w dalszej przyszłości, ale jak to mówią „dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane”.

 

Następne spotkanie RZK 02.12.2022 w ZDM-ie godzina 16.00.

 

 

Przemysław Andrzejak

 

 

Komentarze (0)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar

Poprawiony: poniedziałek, 23 listopada 2009 20:45