Opracowania
Stare kamienice: między rynkiem a polityką (polemika z J.Jaśkowiakiem)
Andreas Billert   
niedziela, 04 września 2011 23:52Dla Jacka Jaśkowiaka jedynym sposobem rozwiązania problemu zdegradowanych kamienic jest ich odnowa oparta o model deweloperski. Przeszkodę stanowią w tym zakresie lokatorzy mieszkający w tych kamienicach, z racji ich degradacji społecznej i słabej kondycji finansowej.
Więcej…
 
Społeczne programy rewitalizacji
Hanna Grzeszczuk-Brendel   
poniedziałek, 25 lipca 2011 17:32


Tekst jest nieco rozszerzoną wersją referatu wygłoszonego podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej „Rewitalizacja miast polskich. Dyskusja o kierunku zmian”, zorganizowanej przez Pracownię Socjologii Miasta UAM i Zakład Historii Gospodarczej UAM, która odbyła się w Poznaniu w dniach 13-14 maja 2011 r.
Więcej…
 
O geoinformacji słów kilka...
Michał Czepkiewicz   
środa, 11 maja 2011 12:05

Poniżej prezentujemy tekst Michała Czepkiewicza wprowadzający w tematykę związaną z geoinformacją. Jednocześnie przypominamy, że konferencja organizowana przez Stowarzyszenie My-Poznaniacy, Pracownię Analiz Geoinformacyjnych oraz Teatr Ósmego Dnia pt. "Przestrzeń - Ludzie - Mapa - Miasto: GIS w przestrzeni miejskiej" odbędzie się w najbliższą sobotę, 14 maja w godz. 10.00 - 14.00 , w siedzibie Teatru Ósmego Dnia. Serdecznie zapraszamy! Do lektury tekstu i na konferencję. (Red.)

Więcej…
 
O grodzeniu i przeciw grodzeniu
Marek Nowak   
piątek, 29 kwietnia 2011 10:53


Postanowiłem napisać o zamkniętych osiedlach we współczesnych środkowoeuropejskich miastach. Dlaczego akurat o tym? Powód jest dosyć banalny, w okolicach mojego miejsca zamieszkania istnieje od kilku lat prywatna szkoła podstawowa.
Więcej…
 
Dobre dla dewelopera, więc dobre dla Poznania? – po wyroku NSA (cz. 1)
Lech Mergler   
poniedziałek, 18 kwietnia 2011 00:20Jak wiadomo, w środę, 6 kwietnia br. w sprawie warunków zabudowy dla osiedla mieszkaniowego na terenie pod park Rataje Naczelny Sąd Administracyjny ogłosił wyrok – postanowił oddalić skargę kasacyjną inwestora D.Wechty.
Więcej…
 
O tym jak w Łodzi mieszkańcy ratują Piotrkowską
Mariusz Sokołowicz   
czwartek, 17 marca 2011 11:15
"Tym jednak, co naprawdę decyduje o wartości Strategii Rozwoju Ulicy Piotrkowskiej, to jej daleko idące uspołecznienie. Należy podkreślić, że dokument ten został nie tyle „skonsultowany”, ile w całości stworzony przez uczestników Sztabu Piotrkowska i który bez zaangażowanych społecznie mieszkańców miasta nigdy by nie powstał."
Więcej…
 
Przebudowa Arsenału a planowanie open source
archiKOLEKTYW tekst interwencyjny   
poniedziałek, 07 marca 2011 08:31
3. marca br. minął termin składania prac w konkursie realizacyjnym Urzędu Miasta i SARP na przebudowę Muzeum Wojskowego i Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku w Poznaniu. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną 9 dni później. Konkurs jest realizacyjny, co oznacza, że zwycięski projekt wejdzie w życie. 10-osobowe jury, oceniając za zamkniętymi drzwiami ponad 100 projektów, podejmuje decyzję nie tylko o sporej nagrodzie ze środków publicznych. Także decyzję mogącą zdeterminować najważniejszą przestrzeń miejską Poznania – Stary Rynek.
Więcej…
 
Świat ucieka prezydentom
Karol Kobos   
wtorek, 22 lutego 2011 10:01
Hanna Gronkiewicz-Waltz i Hanna Zdanowska bez zażenowania przyznały, że strategiczne planowanie przekracza ich możliwości, bo "świat zmienia się zbyt szybko", a "politycy nie są od snucia dalekosiężnych wizji", tylko od gospodarowania pieniędzmi, które daje "ciotka Unia"
Więcej…
 


Strona 1 z 4