Demokracja miejska


Pierwsza relacja na żywo z kampanii wyborczej w Poznaniu
Blog My-Wyborcy   
poniedziałek, 22 sierpnia 2011 15:21


Kto kandyduje? Na kogo głosować, a na kogo lepiej nie? Jak się spisali poprzednio wybrani posłowie i senatorowie?  Jak chcą rozwiązać palące problemy poznaniaków? Co z kryzysem? Co z euro? Co z PKP? Co z F-16? Co w końcu z naszymi podatkami chcą zrobić? Dowiedzcie się z naszego bloga, o co chodzi poznańskim kandydatom!
Więcej…
 
Same wartości demokratyczne nie wystarczają – o badaniach konsultacji społecznych
Magda Dobranowska-Wittels (www.ngo.pl)   
środa, 10 sierpnia 2011 01:08
Konsultacje społeczne wydłużają proces podejmowania decyzji, ale mogą pomóc w znalezieniu innowacyjnych rozwiązań, sprawić, że obywatele odciążą administrację, podejmując się wykonania określonych działań, wreszcie – mogą ją skłonić do lepszej pracy. Z dr. Przemysławem Sadurą rozmawiamy o raporcie „Badania efektywności mechanizmów konsultacji społecznych”.
Więcej…
 
O usprawnieniu demokracji słów kilka
Marcin Gerwin   
piątek, 05 sierpnia 2011 01:43
Na stronie prezydenta Bronisława Komorowskiego pojawił się już ostateczny projekt ustawy w sprawie wzmocnienia udziału mieszkańców w działaniach samorządu, jest on dostępny TUTAJ. O ile sam kierunek, by mieszkańcy mieli większe możliwości wpływania na to, co dzieje się w sprawach ich miast czy gmin wiejskich, jest oczywiście bardzo dobry i nie budzi wątpliwości, to już przyjęte rozwiązania owszem.
Więcej…
 
Sopot: demokracja to nie tylko wybory
Marcin Gerwin   
środa, 11 maja 2011 13:44

Mieszkańcy mają nieco inne priorytety niż radni czy prezydent w kwestii realizacji projektów w mieście, albowiem nigdzie nie kandydują. Nie muszą się więc martwić o to, jak wypadną w mediach, czy będą mieli co pokazać w ulotkach wyborczych i nie muszą blokować dobrego pomysłu tylko dlatego, że został on zgłoszony przez konkurencyjny klub.

Więcej…
 
My-Poznaniacy – Walne Zgromadzenie Członków
Stowarzyszenie My-Poznaniacy   
piątek, 29 kwietnia 2011 12:55


W minioną środę, 27 kwietnia br. odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia My-Poznaniacy. Podsumowało ono działalność Stowarzyszenia, podjęło uchwały i dokonało wyboru władz na drugą, 3-letnią kadencję – zarząd i komisję rewizyjną.
Więcej…
 
Co się dzieje w Stowarzyszeniu My-Poznaniacy?
Lech Mergler   
wtorek, 05 kwietnia 2011 23:33


„Gazeta Wyborcza” uszami Michała Wybieralskiego przesłuchała mnie na okoliczność, czy  My-Poznaniacy dychają jeszcze, bo różnie o tym można ponoć usłyszeć lub przeczytać. Tekst wyszedł 1 kwietnia, pt. "My-Poznaniacy nie będą partią”. I nie jest to dowcip primaaprilisowy.
Więcej…
 
O kiepskich wyborach i błękitnych oczach Lewiatana
Marek Nowak   
niedziela, 03 kwietnia 2011 23:15

Problemy z frekwencją towarzyszą generalnie polskim wyborom od początku demokracji 20 lat temu. Wcale nie jest jednak tak, że skłonność do udziału w akcie wyborczym jest wypadkową znaczenia samych wyborów. W pierwszych, które miały tak brzemienne skutki dla kierunku polskiej drogi do kapitalizmu, uczestniczyło 62% uprawnionych Polaków, ale w drugiej turze już tylko 25%.
Więcej…
 
Demokracja w piłkę kopana
Marek Nowak   
piątek, 25 lutego 2011 02:06
W 1969 roku pomiędzy dwoma państwami, Salwadorem i Hondurasem, rozgorzał nietypowy konflikt. Kontekst, w jakim rozgrywały się historyczne wydarzenia wskazywał na istotny związek ze zmaganiami drużyn piłkarskich obydwu krajów – w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w 1970 roku.
Więcej…
 


Strona 1 z 4