Baza F16 na Krzesinach
Lech Mergler   
wtorek, 07 lipca 2009
Mimo że hałas powodowany przez samoloty F16 doskwiera mieszkańcom Lubonia i okolic znacznie, na dzisiejsze spotkanie z posłem Markiem Zielińskim w Bibliotece Miejskiej przyszło ledwie kilkanaście osób, w tym burmistrz Lubonia Dariusz Szmyt. Zapewne z powodu straszliwego upału i przedburzowej duchoty

Spotkanie zorganizowane przez lubońską radną Magdę Nyćkowiak trwało około półtorej godziny, a jego niekwestionowanym dorobkiem jest coś w rodzaju zobowiązania posła, że będzie koordynował działania tutejszych parlamentarzystów w tej sprawie. Nie jeden bowiem poseł Zieliński składał interpelacje w sprawie nonsensownej i szkodliwej lokalizacji bazy F16 w granicach niemal 600 tysięcznego miasta. Tematem zajmowali się także posłowie Lipiński, Fiedler i Stuligrosz. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że baza F16 z Poznania powinna zniknąć. Tylko kiedy i jak... Spotkanie potwierdziło zła prawdę, że cywilna kontrola nad wojskiem od lat maleje, a obecna sytuacja w Sejmie i rządzie wokół bazy zdaje się wskazywać, że minister obrony Klich jest zakładnikiem generałów. Zrobią co chcą, chyba że zmusi się ich do zrobienia tego, czego nie chcą. Czyli stopniowego eksmitowania z Krzesin „jaszczompków”... Wygląda na to, że nie zrobią tego radni, posłowie, prezydenci, burmistrzowie, ministrowie i premier. Musimy zrobić to my sami, obywatele. Więc róbmy.

Następne spotkanie z posłem Markiem Zielińskim grup i środowisk „chodzących” wokół problemu bazy na Krzesinach będzie we wrześniu. Do tego czasu poseł zamierza m.in. wyjaśnić kwestię zwłoki ministra środowiska jeśli chodzi o decyzję zaprowadzenia stałego monitoringu hałasu powodowanego przez F16. A także przyjrzeć się konieczności dochodzenia roszczeń odszkodowawczych za straty powodowane przez hałas przed sądami, a nie w trybie postępowania administracyjnego. Oraz rozpoznać standardy NATO w zakresie traktowania ludności cywilnej hałasem lotnictwa bojowego.

Lech Mergler

Fot. Archiwum

Komentarze (0)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar

Poprawiony: poniedziałek, 06 września 2010 08:57