www.f16nienaddomami.pl
Administrator   
poniedziałek, 22 lutego 2010

Image
Oto jest: strona internetowa o adresie www.f16nienaddomami.pl. To reakcja kilku środowisk na umieszczenie bazy F-16 w Poznaniu, na lotnisku Poznań-Krzesiny. Lotnisko to w latach 90.tych było już przeznaczone do likwidacji lub do przekształcenia w lotnisko cywilne. Na całym świecie od lat dominuje tendencja odsuwania wszelkich lotnisk, a zwłaszcza lotnisk wojskowych, od dużych skupisk ludności. Wpisywała się ona trafnie w plan z lat 90.tych – albo likwidacja lotniska, albo przeniesienie Ławicy, czyli lotniska cywilnego, z centrum Poznania na Poznań-Krzesiny.  Ale w międzyczasie nastąpiła decyzja o zakupie 48 sztuk F-16, i powstało pytanie gdzie one mają głównie stacjonować. Oczywiście możliwych lokalizacji jest dużo – Powidz, Łask, Babimost, inne miejsca. Na co padło? POZNAŃ!

To w Poznaniu od lat funkcjonowało dowództwo sił powietrznych. To tutaj jest usytuowane lotnisko Poznań-Krzesiny. Wojskowi i ich rodziny woleliby mieszkać w dużym mieście, z wszelkimi udogodnieniami (szkoły, uczelnie wyższe, kina, teatry, etc.)  niż w tzw. zielonym garnizonie. No i mamy rezultat: największa baza myśliwców bojowych w ramach sojuszu NATO na wschód od Łaby znajduje się w Poznaniu, w granicach administracyjnych wielkiego miasta i niemal w centrum milionowej aglomeracji. Wszyscy poznaniacy już od dawna znają ten charakterystyczny, stojący huk nad miastem, kiedy oni przelatują.  Dlatego powstała ta strona internetowa.

Naszym długofalowym celem jest spowodowanie tego, aby ta baza wyniosła się z Poznania. Jej funkcjonowanie tutaj jest szkodliwe dla całej aglomeracji poznańskiej. Nie może być tak, żeby setki tysięcy cywilów cierpiało dla komfortu grupki wojskowych, a tak to dokładne w tej chwili wygląda.

Ta strona internetowa jest rezultatem wspólnych działań różnych środowisk: Stowarzyszenia My-Poznaniacy, społeczności Lubonia (zwłaszcza radnej Magdaleny Nyćkowiak), z Kamionek (np. Józefa Antczaka z rady sołeckiej), poznańskiego posła Marka Zielińskiego z PO, i in. Strona ta ma na celu pokazanie z różnych stron całokształtu problemów, jakie przynosi obecność bazy w wysokozurbanizowanym terenie: jakie niedogodności związanie z hałasem czy strefą zrzutu wynikają z lotów F-16 nad aglomeracją i jak ogranicza ona rozwój całej aglomeracji. Tym samym zachęcamy do odwiedzania strony wwwf16nienaddomami.pl , pisania artykułów, komentarzy, jak również składania podpisów przeciwko obecności bazy, a za wyprowadzeniem jej z Poznania.

Komentarze (0)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar

Poprawiony: poniedziałek, 22 lutego 2010 13:42