PARK RATAJE II: FINISZ
Lech Mergler ([email protected])   
poniedziałek, 01 lutego 2010
Według niemal wszystkich znaków na niebie i ziemi, w tym także od strony pl. Kolegiackiego widocznych, jutro, we wtorek 2 lutego, na sesji rady miasta zostanie uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla ostatniej części parku Rataje, pod nazwą Rataje-Park II. Po czterech latach wytrwałego zabiegania społeczników zabezpieczy on teren zieleni pod funkcje rekreacyjno-sportowe. Jego "sercem" jest duży, zwarty, kilkuhektarowy kawał ziemi  po fabryce domów na Ratajach, położony pomiędzy osiedlami Polan, St. Żegrze, Bohaterów II Wojny, Rzeczpospolitej i Powstań Narodowych. Firmy dewelopera Wechty Dariusza chciałyby go zabudować osiedlem na 2000-2500 mieszkań. To głosowanie, a zwłaszcza jego wynik, będzie z różnych względów doniosłe.

Komisja Polityki Przestrzennej: aklamacja dla parku Rataje

            Najważniejszym fomalnie i politycznie aktem dla jutrzejszej uchwały, było rekomendowanie radzie miasta uchwalenia mpzp Rataje Park II przez Komisję Polityki Przestrzennej na posiedzeniu w środę 27 stycznia br. Komisja poparła uchwalenie planu jednogłośnie, bez sprzeciwów lub wstrzymywania się. Atmosfera akceptacji dla parku Rataje panująca na Sali Niebieskiej wypełnionej z zapasem publicznością (krzesła podbierano z sali sąsiedniej, a niektórzy stali), z Rataj, Sołacza i całego miasta, była tak przekonująca, że nikt z radnych ani urzędników, nie zdecydował się zabrać głosu krytycznego lub nawet sceptycznego wobec planu. Nawet v-ce prezydent Jerzy Stępień, reprezentujący Prezydenta Miasta Poznania, który od miesięcy torpedował uchwalenie planu... Dla wielu to głosowanie było momentem podniosłym i wieńczącym bardzo, bardzo długą drogę.

            Istotna dla tej atmosfery była obszerna prezentacja Adama Pawlika, przew. Porozumienia Ratajskich Rad Osiedli i członka naszego Stowarzyszenia, który przez szereg lat był głównym koordynatorem społecznych działań na rzecz parku Rataje. Warto zapoznać się z tym materiałem, ponieważ obnaża on i demontuje podstawowe mity kolportowane przez niechętną parkowi administrację miejską. W świetle całego szeregu faktów, z których najbardziej spektakularne jest zablokowanie w czerwcu ub.r. przez prezydenta procedury uchwalania planu, dzięki czemu deweloper zyskiwał na czasie i jego szanse uzyskania urzędowych decyzji dla budowy osiedla zdecydowanie rosły –  administracja miejska działała tak, jakby interes dewelopera był dla niej nadrzędny, wbrew oczekiwaniom społecznym i decyzjom rady miasta.... Wyrazem tych oczekiwań jest choćby blisko 15 000 tysięcy podpisów poparcia dla uchwalenia mpzp Rataje-Park II zebranych w ciągu ledwie miesiąca na Ratajach i w całym mieście. Głos na komisji zabrał także Lechosław Lerczak.      

Komisja Rewizyjna – jest przestępstwo?

            Dzień przed Komisją Polityki Przestrzennej, we wtorek 26 stycznia, odbyło się posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Poznania, poświęcone niemal w całości nieprawidłowościom w postępowaniu urzędu miasta ws założenia i budowy parku Rataje, w związku ze skargą samorządowców z Rataj sprzed niemal roku. Komisja zderzyła się z obstrukcją delegacji Wydziału Urbanistyki i Architektury, polegającą na zignorowaniu prośby dostarczenia kompletu dokumentów dotyczących postępowań o warunki zabudowy dla osiedli mieszkaniowych dewelopera Wechty (głównie), wydawanych na teren przewidziany od wielu lat pod park Rataje. Wyglądało, że WUiA nie wie o istnieniu podstawowych dokumentów, albo nie wie gdzie je ma, nawet jeśli sam je wytworzył. Skończyło się wnioskiem o karę dla jednej z urzędniczek. Samorządowcy sami dostarczyli kilka dokumentów, z których dwa wstrząsnęły komisją (w załączeniu skan protokolu podjecia decyzji o wstrzymaniu prac nad mpzp Rataje Park II powieszone na stronie 12.08.2023 ). Dziwne, bo są one znane od pół roku, wiszą na naszej stronie, bądź  były cytowane w "Głosie Wlkp". Być może administracja wyłga się, jak zwykle, od odpowiedzialności formalnej, natomiast oba te kwity demaskują wpływ co poniektórych biznesmenów na administrację miejską i pokazują na autorytatywny sposób podejmowania decyzji poza wszelkimi uzgodnieniami, o ile może to nie służyć biznesowi. Polecamy rozmowę z Teleskopu v-ce prez. Stępnia z przew. komisji rewizyjnej, radnym Szynkowskim vel Sęk http://ww6.tvp.pl/15965,20100127956990.strona .          

Zapaszki i smrodki

           Nie wszystko jednak toczyło się w ramach czystej, demokratycznej gry, co tylko wskazuje na merytoryczną słabość i poczucie przegranej strony biznesowo-administracyjnej. Liczba blisko 15 tys. podpisów poparcia mieszkanców dla parku Rataje, która jest ogromna, musiała kłuć oponentów, ponieważ zaczęło się kolportowanie "wątpliwości"... Że ludzie nie wiedzieli co podpisywali, choć na każdej kartce jest dokładna formuła z odwołaniem się do uchwały rady miasta ws Rataje-Parku II. Ktoś ustami pewnej telewizyjnej redaktorki twierdził, że nie podpisał, choć jest podpisany, tylko niby skąd o tym wiedział, co jest na niemal tysiącu kart itd. Sądzę, widząc jak ludzie chętnie i licznie podpisywali się pod parkiem Rataje, że oponenci czują się zagrożeni możliwością zebrania znacznie większej liczby podpisów, w poważniejszych sprawach..

            W końcu, po kilkunastu latach milczenia, odezwał się przedstawiciel inwestora i zepsuł powietrze ustami swego architekta, p. Błasińskiego, oskarżającego Adama Pawlika w telewizyjnym programie Teleskop z soboty 30 stycznia br. godz. 18.00 o... korupcyjną propozycję! Jak to jest absurdalne oceńcie Państwo sami, biorąc pod uwagę, że koszmarna inwestycja Wechty warta jest z miliard PLN... http://ww6.tvp.pl/15965,20100130957514.strona

 

A jutro będziemy już pewnie mieli park na Ratajach....

 

Lech Mergler

Komentarze (0)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar

Poprawiony: wtorek, 02 lutego 2010 06:06