Ratujmy Sołacz!!! |
Krzysztof Ulas |
wtorek, 23 lutego 2010 |
24 lutego br. o godz. 16.00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta
odbędzie się posiedzenie Komisji Polityki Przestrzennej. Dotyczyć ono będzie przede wszystkim opiniowania
projektu miejscowego planu zagospodarowania Sołacza.
Dlaczego to ważne i dlaczego apelujemy o liczne przybycie?
Sołacz leży w zachodnim klinie zieleni, który pełni funkcję zielonych płuc Poznania i ma ogromną wartość architektoniczną i krajobrazową. Odwiedziny parku Sołackiego i parku Wodziczki, niezależnie od pory roku to niezapomniane przeżycie. Tymczasem, władze planują zabudowę wszystkich użytków zielonych wokół parków… Ale: - Zapisy w Studium przestrzennym są niejednoznaczne. Jak wiadomo plany miejscowe muszą być z nim zgodne, o Sołaczu nic nie można kategorycznie stwierdzić. Jest to furtka dla potencjalnych deweloperów, ale trudno wyrokować czy powstała w efekcie działań zamierzonych, czy jest bublem legislacyjnym.
- Firmy deweloperskie, które kupiły w spornej okolicy tereny, domagają się umożliwienia zabudowy i straszą odszkodowaniami. Należy sobie uświadomić, że obecni właściciele kupili teren przeznaczony pod zieleń i parki. Ceny takiej ziemi są nieporównywalnie niższe niż terenu inwestycyjnego, tak więc domaganie się ewentualnych wyrównań strat finansowych jest nieuzasadnione. - Na terenie Sołacza działa między innymi Rozbrat, znany wcałej Europie poznański ośrodek kultury niezależnej. Do planu miejscowego zostało zgłoszonych wiele uwag. Prezydent Poznania odrzucił je wszystkie. - Układ komunikacyjny, przy obecnym natężeniu ruchu samochodowego jest niewydolny. Jak to będzie wyglądać po dogęszczeniu zabudowy? Raczej się zatka a zieleń w parkach uschnie. - Brak wizji urbanistycznej władz miasta: parki sołackie należy maksymalnie powiększyć i otworzyć komunikacyjnie na Jeżyce, które dzięki temu z dzielnicy zdegradowanej będą miały szansę stać się najlepszym miejscem do życia w Poznaniu.
Szanowni Państwo! Poznaniacy! Przyjdźcie na posiedzenie komisji. Sołacz, tak jak Park Rataje nie jest tylko lokalną sprawą. To część historii i charakteru Poznania. To klimat, wspomnienia, to coś czego nie wolno niszczyć.
Dodaj do...
Poleć znajomemu
Komentarze (0)Zapisz się do kanału RRS tego komentarzaPokaż/Ukryj Komentarze Napisz komentarz |
Poprawiony: wtorek, 23 lutego 2010 16:30 |