Aktualności i prasówka
Plan dla Sołacza - brzydsze oblicze PO jeszcze na wierzchu
Lech Mergler   
czwartek, 29 kwietnia 2010 22:08

Image
Po blisko roku debat (choć z długimi przerwami), w środę, 28 kwietnia br. Komisja Polityki Przestrzennej oraz Komisja Ochrony Środowiska i Rewitalizacji Rady Miasta Poznania, miały na wspólnym posiedzeniu przegłosować opinię na temat projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Poznań-Sołacz. Prezydent Poznania odrzucił wszystkie uwagi złożone do planu przez 59 podmiotów, rada miasta może je uwzględnić i plan odesłać do ponownego opracowania.

 

Więcej…
 
Tereny na Sołaczu do zabudowy. Komisja zdecydowała... po godzinie
Głos Wielkopolski   
czwartek, 29 kwietnia 2010 21:46
Image
To miała być burzliwa i długa dyskusja o dalszych losach Sołacza. Ale wyglądało na to, że część radnych z komisji polityki przestrzennej oraz ochrony środowiska i rewitalizacji opiniujących w środę projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego chciała jak najszybciej zakończyć toczącą się od wielu miesięcy dyskusję.
Więcej…
 
Dwudziestolecie: POlityka i pały
Lech Mergler   
środa, 10 marca 2010 22:09

Dwie dekady samorządności w Polsce świętuje się w Poznaniu pałowaniem
Poznańscy anarchiści osamotnieni w swojej walce o uratowanie skłotu Rozbrat, miejsca znanego w Europie, które budują od kilkunastu lat, zachowali się racjonalnie, wręcz przenikliwie. Wybrali na czas i miejsce akcji, która na ich problem, oraz politykę za nim stojącą („miasto to nie firma”!), miała zwrócić jak najszerszą uwagę – imprezę ogólnopolską, z udziałem rozmaitych grubych ryb, do najwyższego szczebla włącznie. Imprezę, której przesłanie i treść idealnie koresponduje, w sensie negatywnym, z problemem, który mają mieszkańcy skłotu z władzami.  

 

Więcej…
 
Bitwa o Sołacz - na razie tylko w telewizji
Maciej Machajski   
wtorek, 24 listopada 2009 16:47
Image
Na najbliższym posiedzeniu komisji polityki przestrzennej sprawa miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Sołacza z powodu nawału prac nad budżetem nie pojawi się. Obiecana radnym i autorom uwag do planu jeszcze we wrześniu przez Miejską Pracownię Urbanistyczną odpowiedź na uwagi do prognozy środowiskowej przedstawione przez My-Poznaniacy po raz kolejny nie zostanie udzielona. Zamiast tego polecamy więc film dokumentalny pt. "Bitwa o Sołacz" wyemitowany w TVP3 (27.10.2022), w którym argumenty przeciwko zabudowie tego terenu i za przekształceniem go w ogólnodostępny park przedstawiali m.in. członkowie naszego stowarzyszenia. Proponujemy tez zapoznanie z naszymi nagraniami waznych wystąpień na poprzednich posiedzeniach ws Sołacza: Tadeusza Dziuby z Tow. Przyjaciół Sołacza, radnej Magdy Pauszek i prezydenta Ryszarda Grobelnego.
Więcej…
 
Debata o Sołaczu pod nadzorem sił porządkowych
Krzysztof Ulas ([email protected])   
piątek, 11 września 2009 06:29
Image
Cisza, spokój, po cóż więc służby porządkowe? Fot. Krzysztof Ulas
Środowe posiedzenie komisji polityki przestrzennej poświęcone głównie kontynuacji debaty nad planem miejscowym dla Sołacza tylko było senne i spokojne. Zdjęcia, które ilustrują relację nie są w stanie oddać szczególnego klimatu tego spotkania. Wejścia do sali sesyjnej pilnowała dość liczna grupa strażników miejskich, wewnątrz zaś rozsiedli się funkcjonariusze w cywilu. Mundurowi byli też na dziedzińcu, oraz na Placu Kolegiackim. Poznańskie media na te fakty oślepły, nie zauważyły, może nie chciały widzieć.
Więcej…
 
Sołacz po szyję w wodzie
Maciej Machajski   
czwartek, 10 września 2009 12:41

Image
Jednym z najważniejszych argumentów przeciwko planowanej zabudowie sąsiedztwa parku sołackiego jest charakter gruntów na których jest on położony. Jak wykazują opracowania naukowe Sołacz spełnia rolę gąbki w cyrkulacji wody Poznania. Jego zabudowa - oprócz oczywistych strat środowiskowych - może okazać się bardzo trudna oraz kosztowna. Argument ten powracał wielokrotnie podczas wczorajszej sesji komisji polityki przestrzennej. Pokazywano mapy hydrologiczne, przypominał o tym architekt Andrzej Kurzawski, prezes SARP. Jednakże nic tak dobitnie nie przemówiło do wyobraźni radnych (oraz licznie zgromadzonej publiczności) jak prezentacja zdjęć przygotowana przez Stanisława Gorzelańczyka (My-Poznaniacy, przewodniczący Rady Osiedla Jeżyce). Pokazuje ona obraz Sołacza po dwóch krótkich ale obfitych ulewach w 2007 i 2009 roku. Polecamy ją również tym, którzy rozważają zakup domów na kontrowersyjnym osiedlu willowym.  Przedstawiamy zdjęcia podtopionego Sołacza, a także artykuł z Głosu Wielkopolskiego, który opisuje sołacki krajobraz po deszczu w 2007 roku.

Więcej…
 
Sołacz na stół!!! (obrad)
Lech Mergler   
sobota, 05 września 2009 18:37
Image
 W środę 26 sierpnia br. po około pięciu latach rozmaitych podchodów, prób, przymiarek i odwrotów stanął na posiedzeniu komisji polityki przestrzennej rady miasta, jako jedyny punkt porządku obrad – projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Sołacza. W środę najbliższą, 9 września, temat będzie kontynuowany.
Więcej…
 
Nic o Sołaczu bez Sołacza
Krzysztof Ulas   
czwartek, 18 czerwca 2009 20:12

Mieszkańcy Sołacza wiedzą czego chcą i potrafia w sposób zdecydowany wyrazić swoje oczekiwania co do otaczającej ich przestrzeni. Nowo powstały portal www.solacz.info ma spore szanse stać się platformą informacyjną, a także skoordynować zabiegi o zieloną okolicę.

Więcej…
 


Strona 1 z 2